Μουντιάλ 2022: Η παράδοση της Γαλλίας με την Πολωνία και το αήττητο της Αγγλίας με ομάδες από την Αφρική

Οι «μάχες» με στόχο τους «8» του Μουντιάλ του Κατάρ - Στις 17:00 ο αγώνας της Γαλλίας με την Πολωνία - Στις 21:00 η σέντρα για Αγγλία και Σενεγάλη

1wc_sunday_arthro
Η Ολλανδία και η Αργεντινή είναι οι 2 πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ και θα αναμετρηθούν την Παρασκευή, στις 21:00. Σήμερα θα μάθουμε το 2ο ζευγάρι. Η Γαλλία και η Αγγλία είναι φαβορί στις αναμετρήσεις τους με την Πολωνία και τη Σενεγάλη, αντίστοιχα. Αν καταφέρουν να πάρουν την πρόκριση τότε το βράδυ (21:00) του Σαββάτου θα δούμε το μεγάλο ντέρμπι Γαλλίας-Αγγλίας.

Στις 17:00 αρχίζει ο σημερινός πρώτος αγώνας ανάμεσα στη Γαλλία και την Πολωνία. Την 1η θέση στον 4ο όμιλο πήρε η Γαλλία, με 2 νίκες (Αυστραλία 4-1, Δανία 2-1) και μία ήττα (Τυνησία 0-1). Η Πολωνία πέρασε ως 2η από τον 3ο όμιλο, πίσω από την Αργεντινή, με μία νίκη (Σαουδική Αραβία 2-0), μία ισοπαλία (Μεξικό 0-0) και μία ήττα (Αργεντινή 0-2).

Όπως αναφέρει το gazzetta.gr το παρελθόν έχουν αναμετρηθεί 16 φορές και η Γαλλία μετράει 8 νίκες, έναντι 3 της Πολωνίας, ενώ 5 παιχνίδια τους τελείωσαν ισόπαλα.

Στις 21:00 γίνεται η σέντρα στο ματς της Αγγλίας με τη Σενεγάλη. Την 1η θέση στον 2ο όμιλο πήρε η Αγγλία με 2 νίκες (Ιράν 6-2, Ουαλία 3-0) και μία ισοπαλία (ΗΠΑ 0-0). Η Σενεγάλη τερμάτισε 2η στον 1ο όμιλο, μετά την Ολλανδία, με 2 νίκες (Κατάρ 3-1, Ισημερινός 2-1) και μία ήττα (Ολλανδία 2-0). Για 1η φορά θα αναμετρηθούν σήμερα.

Η Αγγλία είναι αήττητη με ομάδες από την Αφρική. Σε 7 παιχνίδια της, με το Μαρόκο, την Αίγυπτο, την Τυνησία (2 φορές), τη Νιγηρία, την Αλγερία και το Καμερούν, έχει 4 νίκες (η μία στην παράταση με το Καμερούν) και 3 ισοπαλίες.

Ολλανδία και Αργεντινή ακονίζουν μαχαίρια

Στα προημιτελικά έκλεισαν θέση ήδη από χθες και θα αγωνιστούν μεταξύ τους για το πολυπόθητο εισιτήριο στον πρώτο ημιτελικό, η Ολλανδία και η Αργεντινή. Και οι δύο παραδοσιακές δυνάμεις του παγκόσμιου ποδοσφαίρου επιβεβαίωσαν χθες τα προγνωστικά και κέρδισαν στους αγώνες με τους οποίους άνοιξε η φάση των 16.

Η Οράνιε μάλλον πιο εύκολα, καθώς κατέβαλαν τις ΗΠΑ με 3-1, η Μπιανκοσελέστε σε ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε, καθώς το 2-1 επί της μαχητικής Αυστραλίας χρειάστηκε να το προστατεύσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο τερματοφύλακάς της, Εμιλιάνο Μαρτίνες με εντυπωσιακή απόκρουση.

Τα χθεσινά παιχνίδια δικαιώνουν όσους λένε ότι η φάση των νοκ άουτ παιχνιδιών είναι εντελώς διαφορετική από εκείνη των ομίλων. Όχι μόνο διότι τα ματς πρέπει να αναδείξουν έτσι κι αλλιώς νικητή και προς τούτο προβλέπεται παράταση, ακόμα και πέναλτι, αλλά επειδή είναι μάχες δίχως αύριο και ως εκ τούτου οι ομάδες τα δίνουν όλα και παίρνουν κάθε ρίσκο στην εξέλιξη του αγώνα. Επιβεβαιώθηκε επίσης, τουλάχιστον στο ματς της Αργεντινής με την Αυστραλία ότι η διαφορά δυναμικότητας, που μπορεί να έχουν δύο ομάδες γενικά, δεν αρκεί για να κριθεί ένα συγκεκριμένο παιχνίδι.

Η παρέα του Μέσι, παρότι ο μεγάλος αστέρας βρέθηκε σε καλή μέρα, κινδύνευσε να ισοφαριστεί στο τέλος από τα φιλότιμα Καγκουρό, καθώς νωρίτερα είχε χάσει ένα τσουβάλι ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς και την πρόκριση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cosflyoj0qax)

Όταν χάνονται τα άχαστα (ακόμα κι από έναν παίκτη πρώτης κλάσης όπως ο Λαουτάρο Μαρτίνες) και οι αντίπαλοι έχουν και την εύνοια της τύχης στο γκολ, με το οποίο μείωσαν είκοσι λεπτά πριν τη λήξη, καθώς η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Αργεντινής για να καταλήξει στα δίχτυα, τότε όλα μπορούν να συμβούν. Η ανακούφιση στο πρόσωπο του Μέσι μετά το ματς, ίσως τα έλεγε όλα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cosgj9lre87l)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cosguddx1rdl)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cosh127fzis9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coshf7ehqjvl)

Νωρίτερα, οι Ολλανδοί με μεθοδικότητα και κυνισμό, έβαλαν από νωρίς το νερό στο αυλάκι – τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά, μόνο στα απέραντα χωράφια με τις ευθύγραμμες σειρές από τουλίπες συναντά κανείς. Προηγήθηκαν στο ημίχρονο 2-0 και αντέδρασαν αμέσως όταν στα μέσα του δεύτερου μέρους μείωσαν οι Αμερικάνοι, κάνοντας το 3-1 και δίνοντας τέλος στην παράσταση. Το ενδιαφέρον είναι ότι διέσπασαν μία άμυνα που είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ στους ομίλους – η Αγγλία δεν είχε καταφέρει να πετύχει τέρμα εναντίον των ΗΠΑ- και έστειλαν μήνυμα ότι φέτος μπορεί να καταφέρουν να πάνε μέχρι το τέλους του δρόμου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coscayyxm6pl)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cosbvmh142u9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cosatjuzjl1d)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cos9yeltqgo9)

Η Φάση των «16»

Σάββατο 3/12:

17.00: Ολλανδία – ΗΠΑ 3-1 (Ντεπάι, Μπλιντ, Ντάμφρις – Ράιτ)

21.00: Αργεντινή – Αυστραλία 2-1 (Μέσι, Αλβάρες – Φερνάντεζ αυτογκόλ)

-Οι νικήτριες των δύο αγώνων (Ολλανδία και Αργεντινή) θα βρεθούν αντιμέτωπες στη φάση των «8» την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου.

Κυριακή 4/12:

17.00: Γαλλία – Πολωνία

21.00: Αγγλία – Σενεγάλη

-Οι νικήτριες των δύο αγώνων θα βρεθούν αντιμέτωπες στη φάση των «8» το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου.

Δευτέρα 5/12

17.00: Ιαπωνία – Κροατία

21.00: Βραζιλία – Νότια Κορέα

-Οι νικήτριες των δύο αγώνων θα βρεθούν αντιμέτωπες στη φάση των «8» την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου.