PROTOTHEMA

Car + Speed

Χρώματα και αντιθέσεις...

F1: Πράσινο και κίτρινο!

F1: Πράσινο και κίτρινο!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ο Φέτελ θα χάσει τον τίτλο ή μήπως κάποιοι χάθηκαν στη μετάφραση;

Ο Φέτελ θα χάσει τον τίτλο ή μήπως κάποιοι χάθηκαν στη μετάφραση; Πρόκειται για υπόθεση που δεν αντέχει σε σοβαρό σχολιασμό κατά την άποψή μας.

Στη Ferrari αναλύοντας το βίντεο του τελευταίου αγώνα – σ.σ: λίγο μαζοχιστικό εκ μέρους τους δε συμφωνείτε; – εντόπισαν φάση όπου υπό το καθεστώς κίτρινης σημαίας ο Φέτελ περνάει τον Ζαν Ερίκ Βερν.
Αυτό έγινε χτες βράδυ και στην Ιταλική ομάδα έφτασαν να καταθέσουν σχετικό ερώτημα στη FIΑ για το προσπέρασμα ανάμεσα στις στροφές 3 και 4 στην αρχή του αγώνα, όταν ο Φέτελ από τελευταίος μετά το χτύπημα του Σένα προσπαθούσε να ανέβει στην κατάταξη. Η απάντηση δόθηκε από την Διεθνή Ομοσπονδία υπήρχε κριτής με πράσινη σημαία πριν το σημείο προσπεράσματος και πριν το πράσινο φως στη στροφή 4. Η πρώτη ένδειξη είναι που μετράει πάντα.

Πριν φύγουμε από το γράμμα του νόμου τονίζουμε πως αυτού του είδους οι επισημάνσεις γίνονται κατά τη διάρκεια του αγώνα προς τον αλυτάρχη και εφόσον εντοπιστεί κάτι μεμπτό επιβάλλονται οι αντίστοιχες ποινές κατά τη διάρκεια του. Επιπλέον όταν η FIA δημοσιοποιεί την προσωρινή κατάταξη του αγώνα εάν κάποιος θεωρεί πως αδικήθηκε γίνεται ένσταση επί του αποτελέσματος. Απ’ τη στιγμή όμως που υπάρχει επίσημη κατάταξη, «official classification» η ιστορία έχει κλείσει.

Προφανώς τα γνωρίζουν όλα αυτά στη Ferrari αλλά έστω πως θα έβρισκαν νομικό πάτημα για να φέρουν την υπόθεση, αν υπήρχε, στην Ολομέλεια. Τι περίμεναν εκεί να γίνει; Να αφαιρέσει από το Φέτελ η Ομοσπονδία τον τίτλο και να τον δώσει στον Αλόνσο; Θέλουν στη Ferrari τέτοιο πρωτάθλημα με φόντο μια κίτρινη σημαία ή αξίζει στην φετινή υπερπροσπάθεια του Αλόνσο ένας τέτοιος τίτλος; Φεύγοντας από το πλαίσιο της ομάδας και κοιτώντας τη γενικότερη εικόνα της F1, τι επίδραση θα είχε αυτό; Λίγες μέρες μετά από μια μοναδική παράσταση που ανέδειξε ως πανάξιο πρωταθλητή το Φέτελ μετά από μια επική μάχη μ’ έναν εξίσου ικανό Αλόνσο τι ακριβώς μήνυμα θα περνούσε σ’ όλο τον κόσμο;

Φεύγοντας από το γράμμα του νόμου και πηγαίνοντας στο πνεύμα πόσο μπορεί να θεωρήσει κανείς ότι ωφελήθηκε ο Φέτελ από το προσπέρασμα θέλετε για την οικονομία της συζήτησης να θεωρήσουμε γκρίζα ζώνη το σημείο ανάμεσα στη στροφή 3 και 4; Πόσο θα καθυστερούσε ο Βερν της «αδερφής» Toro Rosso τον πρωταθλητή;

Αυτά για όσους χάθηκαν στη μετάφραση μπερδεύοντας το πράσινο με το κίτρινο και το μπλε με το κόκκινο.  

jeronimo01/12/201206:16

o rolos sas ine enimerotikos ke mono . otan grafete ena arthro frontiste na stoxeuete stin enimerosi ke oxi na epibalete tin gnomi sas emesa . to an tha xeromastan to titlo I oxi den tha itan diki sou doulia auto pou tha xeromaste ine na min eperne ton titlous o fetel gia pollous logos pou den ine auto to thema Tora .

Απάντηση
Α.Ζ30/11/201211:13

H Redbull εδώ και τρία χρόνια έχει συνεχώς προβλήματα νομιμότητας, συνεχώς παραβιάζουν κανονισμούς και σας πείραξε που μια εταιρία εξετάζει το ενδεχόμενο να διαφυλάξει τα συμφέροντά της??? Πιστέυετε αυτά που σας ταίζει ο Πουρναράκης. Η φεράρι και ο Αλόνσο να χάνουν και όλα είναι καλά γι αυτόν!!! Ερώτηση: Αν σε δύο χρόνια έρθει ο Φέτελ στη Φεράρι (κάτι που δεν θέλω) τι θα λέτε τότε κύριε Πουρναράκη???

Απάντηση
Brouno30/11/201209:59

@Christos. Δεν ειπα φιλε Χρηστο οτι ο πουρναρακης υποστηριζει την RBR, ειπα οτι ο πουρναρακης ηταν και ειναι παντα κατα της ferrari, και αυτο το βλεπουμε ολοι εδω και χρονια! Δικαιωμα του ειναι να υποστηριζει οποιον θελει,οταν κανεις ομως δημοσιογραφια και μεταδοση των αγωνων f1 οφειλεις να εισαι αντικειμενικος.Διαβασε καλα το αρθρο που εγραψε και θα καταλαβεις! τι προσπαθει να μας πει δηλαδη, οτι δεν ειναι ηθικο να κανει μια ομαδα ενσταση και να παρει το πρωταθλημα αν υπαρχει παρανομια απ την στιγμη που τελειωσε ο αγωνας?!! Φυσικα και αν υπαρχει παρανομια πρεπει να τιμωρηθει..... δεν το καταλαβα δηλαδη!!!! Αν δηλαδη στην θεση της Ferrari ηταν μια αλλη ομαδα δεν θα εκανε ενσταση αν εβλεπε παρανομια? Οποια και να ηταν το ιδιο θα εκανε, ασ αφησουμε λοιπον τις ιστοριες!! μια εβδομαδα ασχοληθηκαμε με το κλαμα του Φετελ επειδη και καλα τον εκλεισαν και εχασε την πρωτη θεση στο Αμπου Νταμπι.......... Φαντασου τι θα γινοταν αν τελικα εχανε το πρωταθλημα....... ο πουρναρακης θα εγραφε παλι για κοκκινα φαντασματα!!!!!!!!!!

Απάντηση
Christos30/11/201208:34

Βρε brouno αλήθεια πιστεύεις πως αν ο Πουρναράκης υποστηρίζει μια ομάδα, είναι δυνατόν να υποστηρίζει την RBR? Μια ομάδα που είναι όπως λέει ο άλλος λιγότερα από 10 χρόνια? Απολύτως σεβαστή ομάδα και φοβερό αυτό που κατάφερε αλλά κάποιος που μπολιάστηκε με το μικρόβιο της F1 πριν το 2000 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να υποστηρίζει κάποια ομάδα πλην των 3-4 ιστορικών. Αυτός που θα μεταδίδει F1 σε 30 χρόνια ίσως υποστηρίζει Red Bull. Κάποιοι που τον ακούμε από το 1995 υποψιαζόμαστε τι υποστηρίζει :p Είναι και έγκλημα δλδ να υποστηρίζεις κάτι? Σπανίως φαίνεται άλλωστε.

Απάντηση
brouno29/11/201222:22

κυριε πουραναρακη , αν η κατασταση ηταν αντιστροφα , δηλαδη το πρωταθλημα να ειχε παει στον αλονσο αλλα να ειχε παρανομησει, θα γραφατε το ιδιο αρθρο? Τι ρωτω τετοια ωρα εεεε??? Ferrari να μην ειναι κι ας ειναι οτι θελει!!!!!!!!Καλα κανω και βλεπω τους αγωνες σε ξενα καναλια ..... τουλαχιστον αυτοι δεν βλεπουν οραματα με τον Φετελ να επιτιθεται στον αερα!!!!!!

Απάντηση
@ΚΡΗΤΙΚΟΣ29/11/201222:11

για πες ρε κρητικε ποτε εγιναν αυτα? για δωσε στοιχεια μιας και τα ξερεις καλα!!!

Απάντηση
@RBRakias29/11/201222:09

ποσο χαζο ειναι να εισαι στην f1 λιγοτερο απο 10 χρονια , να εχεις τρια πρωταθληματα,να σ εχουν πιασει ουκ ολιγες φορες για παρανομιες, και να ειρωνευεσαι μια εταιρια για τα πρωταθληματα που εχει κατακτησει και εχει συμμετοχη στο αθλημα απο τοτε που δημιουργηθηκε? φιλε μου να σου πω και μια αληθεια..... Καθε χρονο πριν ξεκινησει το πρωταθλημα πρεπει να δινουν ενα κυπελο στην φεραρι , και ξερεις γιατι? Γιατι χωρις την φεραρι δεν υπαρχει f1 τοσο απλα!!

Απάντηση
fan.29/11/201221:58

Αν οντως υπηρχε παραβαση η φεραρι δεν θα εκανε ενσταση για να μην στεναχωρηθει ο Πουρναρακης!!!

Απάντηση
Renion..29/11/201221:57

@@Makis και ποιος σου ειπε εσενα οτι τωρα το ειδαν στην φεραρι? Απο την κυριακη το ψαχνουν και προς το παρων δεν εχουν κανει καμια κινηση και 99% δεν θα κανουν. Ασε τις ιστοριες που λεει ο πουρναρακης..... αυτος βλεπει παντου κοκκινα ανηθικα φαντασματα...... Α... και κατι τελευταιο , κυριε πουρναρακη αν η φεραρι θελει να κανει ενσταση εχει δικαιωμα να το κανει εως τις 30/11/2012 κι ας εχει δοθει επισημη καταταξη ειτε σου αρεσει ειτε δεν σου αρεσει!!

Απάντηση