Stoiximan Basket League, ΑΕΚ-Μαρούσι 88-85: Με ηγέτη τον Κουζμίνσκας νίκησε εντός έδρας μετά από 4 μήνες

Η ΑΕΚ μετά τις 9 Δεκεμβρίου πανηγύρισε εντός έδρας νίκη λυγίζοντας στο φινάλε το Μαρούσι

6171960
Με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να κάνει νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 28-19, η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας του Αμαρουσίου (88-85) για την πρεμιέρα των Play Outs της Stoiximan Basket League και διατήρησε το προβάδισμα για την πρόκριση στα Play Offs.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d091imbpfc55)

Τον Λιθουανό φόργουορντ ακολούθησαν σε απόδοση ο Τσέισον Ραντλ με 16 πόντους με 4/7 τρίποντα, ο Τζόρνταν ΜακΡέι, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους με δύο τρίποντα και ο Δημήτρης Αγραβάνης που είχε 13 πόντους με 4/8 σουτ εντός πεδιάς και 9 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο ο Χάρης Γιαννόπουλος ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 4/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης που σκόραρε 9 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ και ο Σακούρ Τζούστον ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το Μαρούσι άρχισε καλύτερα το ματς και με τους Γιαννόπουλο, Αχμέντ Χιλ να πετυχαίνουν από 6 πόντους (2 τρίποντα ο διεθνής φόργουορντ), προηγήθηκε με 20-12 στο 8’.

Η Ένωση, ωστόσο, απάντησε με σερί 9-0 με τρίποντο του Ζώη Καράμπελα και προσπέρασε με 21-20 στο 13’.

Με δύο τρίποντα των Ραντλ, ΜακΡέι και καλάθι του Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ ξέφυγε με 8 (51-43) με 6’23’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου και με δύο νέα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των ΜακΡέι, Κουζμίνσκας με 9 (61-52) 3’ και 25’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με τρία τρίποντα των Ρόμπερτ Γούνταρντ, Νικολαΐδη και Γκλεν Κόζι προσπέρασε με 72-69 στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου, όμως, η ΑΕΚ με σερί 10-0 με τέσσερις πόντους του Κουζμίνσκας, σε διάστημα δύο λεπτών, μετέτρεψε το 79-77 εις βάρος της σε 87-79 υπέρ της, με 1’ και 27’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Το Μαρούσι προσπάθησε έως το τέλος, αλλά το τρίποντο του Γούνταρντ με την εκπνοή ήταν άστοχο και η Ένωση πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 41-39, 66-60, 88-85.

Υπόθεση Κολωνού: Ποιος είναι ο διαβόητος «Μιχάλης» που ακολουθεί τον Μίχο στη φυλακή

Νοσοκομείο Αλ Σίφα: Συγκλονίζουν οι μαρτυρίες κατά του ισραηλινού στρατού - «Κανείς δεν γλίτωσε, θα μας θάψουν εδώ»

Καλλιθέα: Βίντεο από το τροχαίο δυστύχημα - Η στιγμή που η οδηγός της μηχανής εκσφενδονίζεται και πέφτει στο οδόστρωμα