Ρόμπερτσον στο 0-5 της Λίβερπουλ: «Διαλύστε τους» (Βίντεο)

Ενώ η Λίβερπουλ είχε σκοράρει ήδη πέντε φορές σε 50 λεπτά αγώνα, ο Άντι Ρόμπερτσον ήθελε από τους συμπαίκτες του να συνεχίσουν να σκοράρουν εις βάρος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

robbo
Το «κόκκινο» ντέρμπι της Αγγλίας ανέδειξε ως μεγάλη νικήτρια την Λίβερπουλ, με τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ να ισοπεδώδουν τους παίκτες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, κυρίως γιατί από την πλευρά τους ήταν κάκιστοι και εντελώς ασύνδετοι μεταξύ τους.

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα υψηλές ταχύτητες και απόδοση, εκτός από τις εκρήξεις των ποδοσφαιριστών του μπροστά αλλά και τις άρτιες προωθημένες μεταβιβάσεις του, το σύνολο του Γερμανού βρέθηκε να κερδίζει 4-0 στο ημίχρονο, για να βάλει και ένα πέμπτο γκολ στο δεύτερο μέρος και να κλείσει τον αγώνα στο 0-5, προς... απογοήτευση του Άντι Ρόμπερτσον, οποίος λίγο νωρίτερα είχε ζητήσει από τους συμπαίκτες του να μην σταματήσουν στα πέντε τέρματα και να επιδιώξουν περισσότερα.

Δεν προκαλεί έκπληξη το πάθος του αρχηγού της εθνικής Σκωτίας, ο οποίος έχει αποδείξει πολλάκις πως όσο ωραίος τύπος είναι εκτός γηπέδου άλλο τόσο μεγάλος τσαμπουκάς είναι εντός των τεσσάρων γραμμών. Άλλες φορές με θετική κατάληξη, και άλλες με όχι και τόσο...