Κατερίνα Ευαγγελάτου: «Η μέχρι τώρα πορεία μου στο τιμόνι του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου είναι μια παθιασμένη περιπέτεια»
Το καλοκαίρι είναι συνυφασμένο με το Φεστιβάλ εδώ και 69 χρόνια. Με αφορμή λοιπόν την προσεχή έναρξή του και την αυλαία να σηκώνεται και φέτος, η Καλλιτεχνική Διευθύντρια μίλησε στο protothema.gr και στον Νίκο Θρασυβούλου
Αναφέρθηκε πολύ αναλυτικά στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ σε όλα τα σημεία που θα λάβει χώρα και υπογράμμισε τις πολύ σημαντικές παραστάσεις όλων των παραστατικών τεχνών που περιλαμβάνει. Είπε επίσης ότι οι παραστάσεις φέτος έχουν έναν προσανατολισμό πολιτικό, με την έννοια ότι θέτουν στο έπικεντρό τους τις προκλήσεις της συμβίωσης στις σύγχρονες κοινωνίες: το αίτημα για Δημοκρατία, Δικαοσύνη και συμπερίληψη, καθως και την επιτακτική ανάγκη για συμμετοχή στα κοινά.
Τέλος αναφέρθηκε και στα προσεχή προσωπικά σκηνοθετικά σχέδιά της και ανακοίνωσε ότι η παράσταση με τίτλο "Doctor" που ολοκληρώθηκε στη Αθήνα θα ταξιδέψει τώρα στη Θεσσαλονίκη και θα συνεχιστεί και πάλι στο «Αμφιθέατρο Σπ.Ευαγγελάτος» την προσεχή χειμερινή σεζόν πάντα σε δική της σκηνοθεσία.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.