PROTOTHEMA

Ελλάδα

Πήλιο

Φυλάκιση στο «νταή» που έδειρε γυναίκα για τα σκυλιά

Φυλάκιση στο «νταή» που έδειρε γυναίκα για τα σκυλιά

Ο «παλικαράς» είχε φροντίσει να εξαφανιστεί όταν το θύμα τηλεφώνησε στην Αστυνομία, όμως εντοπίστηκε το απόγευμα της Παρασκευής και προσήχθη στον εισαγγελέα που τον παρέπεμψε να δικαστεί με την αυτόφωρη διαδικασία

Όχι μόνο δεν κατάφερε να μείνει ασύλληπτος, αλλά καταδικάστηκε κιόλας από το Αυτόφωρο ο 55χρονος «νταής» που ξυλοκόπησε με ιδιαίτερη βιαιότητα μια 40χρονη γυναίκα στην Νταμούχαρη του ανατολικού Πηλίου, επειδή είχε φέρει στην παραλία τα τρία σκυλιά της!


Το Αυτόφωρο έριξε «καμπάνα» φυλάκισης 18 μηνών με τριετή αναστολή στον δράστη, ο οποίος συνελήφθη μετά τη μήνυση που κατέθεσε η 40χρονη σε βάρος του στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Βόλου. Όπως κατέθεσε, ο άγνωστός της άνδρας την εξύβρισε επειδή είχε μαζί της τα σκυλιά και, στη συνέχεια, την χτύπησε με τα χέρια του στο πρόσωπο σπάζοντάς της και ένα δόντι και προκαλώντας της μώλωπες, ενώ την κλώτσησε στο σώμα της!

Ο «παλικαράς» είχε φροντίσει να εξαφανιστεί όταν το θύμα τηλεφώνησε στην Αστυνομία, όμως εντοπίστηκε το απόγευμα της Παρασκευής και προσήχθη στον εισαγγελέα που τον παρέπεμψε να δικαστεί με την αυτόφωρη διαδικασία. Ο 55χρονος άσκησε έφεση επί της ποινής και αφέθηκε ελεύθερος.

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

stella28/08/201713:54

νόμος 4235/2014 (Α 32), που αποτελεί τροποποίηση του 4039/2012, αναφέρει ότι επιτρέπεται η παρουσία ζώων σε χώρο λουόμενων (παραλίες), αρκεί να κυκλοφορούν με λουρί και ο ιδιοκτήτης τους να να έχει διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή το βιβλιάριο υγείας (ή το διαβατήριο) για έλεγχο από τα αρμόδια όργανα (στη συγκεκριμένη περίπτωση, το Λιμενικό Σώμα). Ο ιδιοκτήτης του κατοικίδιου ζώου καλείται να το συνοδεύει διαρκώς, ενώ μπορεί και και να κάνει μπάνιο στον σκύλο του, αρκεί να μην παραπονεθεί κάποιος από τους λουόμενους για την παρουσία του. Σε αυτή τη περίπτωση, ο ιδιοκτήτης του σκύλου θα πρέπει να τον απομακρύνει από τη θάλασσα. που να χτυπιέστε κατω σαν χταπόδια εγω το σκυλι μου θα το περνω στην θαλασσα

Απάντηση
Victor28/08/201710:59

Επίσης, μην ξανακούσω από ιδιοκτήτη σκύλου "μη φοβάστε, δεν δαγκώνει"!!! Και οι αράχνες δεν δαγκώνουν αλλά πολύς κόσμος τις φοβάται. Πολλοί έχουν παθολογικό φόβο για τα σκυλιά (όπως κάποιοι έχουν για τις αράχνες) και εγώ αηδιάζω στην ιδέα ότι θα με ακουμπήσει σκύλος. Μετά το ρούχο πάει κατευθείαν για πλύσιμο (ούτε καν στον κάδο δεν το βάζω μαζί με τα άλλα). Εγώ όταν περπατάω προσέχω να μην ακουμπάω τους άλλους και φυσικά το ίδιο κάνω και την παραλία. Γιατί να ανέχομαι να με πλησιάζει ή να με ακουμπάει ο σκύλος του αλλονού.

Απάντηση
Victor28/08/201710:56

Μου είχε συμβεί πριν από χρόνια σε μία ωραία παραλία σε νησί να έρθει μία γυναίκα με ένα λυκόσκυλο να να καθήσει ακριβώς δίπλα μας. Η παραλία δεν ήταν μεγάλη και είχε πολύ χώρο και ελάχιστο κόσμμο, θα μπορούσε να πάει κάπου αλλού. Διαμαρτυρήθηκα αλλά μου έλεγε τι σε ενοχλεί ο σκύλος. Από όσο γνωρίζω, επιτρέπονται τα σκυλιά στην παραλία (όχι όμως και μέσα στη θάλασσα) υπό την προυπόθεση ότι είναι δεμένα και δεν ενοχλούν. Αν παραπονεθεί έστω και ένας λουόμενος, ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να το πάρει. Λοιπόν, η θείτσα είχε έρθει ακριβώς δίπλα μας, η κοπέλλα μου έχει παθολογικό φόβο για τα σκυλιά και δεν αισθανόμασταν άνετα να έχουμε το λυκόσκυλο δίπλα μας. Σκέφτηκα να φέρω την αστυνομία αλλά στα νησιά είναι όλοι ξαδέρφια και σκέφτηκα ου μπλέξεις. Σκέφτηκα επίσης να της φέρω τον καφέ στο κεφάλι αλλά πάλι σκέφτηκα ου μπλέξεις για τον ίδιο λόγο, γιατί δεν ήξερα με πια τρελή έχω να κάνω. Είναι κρίμα ότι δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου παρόλο που ο νόμος σε προστατεύει. Τελικά να μαζέψαμε και φύγαμε, ενώ ήταν πολύ ωραία. Πολύ σπάσιμο!

Απάντηση
Υπάρχουν άνθρωποι 28/08/201708:53

που έχουν το σκύλο τους στην παραλία και δεν ενοχλούν κανένα. Υπάρχουν όμως και κάτι ξοανα,που το έχουν αμολυτο να κατουραει δίπλα από τις πετσέτες των λουωμενων και μετά να πηγαίνει και να γρυλίζει,στα 3χρονα που παίζουν με την άμμο. Η μαντάμ που το είχε,αντί να το μαζέψει,είπε στα 3χρονα να φύγουν από'κει για να μην τα δαγκώσει...Πολλοί έχουν πάρει αέρα,αλλά ευτυχώς,ακόμα περισσότεροι,σέβονται.Δεν είναι όλοι οι ιδιοκτήτες σκυλιών,ανευθυνοι.Μην τσακώνεστε για το ποιος φταίει,η αλήθεια είναι,πάντα κάπου στη μέση.

Απάντηση