Στα ημιτελικά η Φιορεντίνα, 2-0 στην παράταση την Πλζεν - Με Μπριζ στους «4» - Δείτε τα γκολ

Μετά το 0-0 της κανονικής περιόδου η Φιορεντίνα «χτύπησε» δύο φορές στην έδρα της στην παράταση και συνεχίζει στους «4» του Conference League - Με 10 παίκτες από το 66' η Πλζεν

fiotentiona
Η Φιορεντίνα «ζορίστηκε» πολύ κόντρα στην εξαιρετικά δομημένη και σκληροτράχηλη Βικτόρια Πλζεν στη ρεβάνς του «Artemio Franchi», έχασε μια... ντουζίνα «καθαρές» ευκαιρίες (με αποκορύφωμα τα δοκάρια των Μπελότι και Κουαμέ) κι εντέλει τη «λύγισε» στην παράταση με 2-0, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Europa Conference League.

Εκεί θα παίξει με την Μπριζ η οποία απέκλεισε τον ΠΑΟΚ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0nibzljlbxl)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0nhpuy7dkj5)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0nhcu28dn1t)

Οι «βιόλα» πήραν απ’ την αρχή τα ηνία του αγώνα και πίεσαν ασφυκτικά την άμυνα των Τσέχων. Ο Γιεντλίκα, ωστόσο, είχε κατεβάσει... ρολά κάτω απ’ την εστία του, πολύ περισσότερο δε όταν έμεινε η ομάδα του με δέκα παίκτες μετά την απευθείας αποβολή του Καντού στο 66’.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να χάνουν τη μία ευκαιρία πίσω απ’ την άλλη όμως γκολ δεν βρήκαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όλα... απλοποιήθηκαν στο 92’ με το πολύ ωραίο τελείωμα του Νίκο Γκονζάλες στο οποίο δεν είχε... απάντηση ο Γιεντλίκα, με τη Φιορεντίνα να ανοίγει το σκορ (1-0).

Η Φιορεντίνα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο υπόλοιπο μέρος της παράτασης και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκρισή της στα ημιτελικά με το πολύ ωραίο γκολ του Μπιράγκι στο 108’ απ’ την ασίστ του Ικονέ, που έστειλε την περσινή φιναλίστ του Europa Conference League στους ημιτελικούς.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ

Η Μπαντόσα εγκατέλειψε τον αγώνα με τη Σαμπαλένκα και έβαλε τα κλάματα στην αγκαλιά της - Βίντεο

Στις 13 Μαΐου η συνάντηση Μητσοτάκη με Ερντογάν στην Άγκυρα - Οι δηλώσεις μετά τη Σύνοδο της ΕΕ

SOS για Θεσσαλία από Τσατραφύλλια - Σε λιγότερο από 20 ώρες θα πέσει το νερό που πέφτει σε τρεις μήνες