Κύπελλο Αγγλίας: Στους «16» η Νότιγχαμ...ραντεβού με την Γιουνάιτεντ, «πάρτι» πρόκρισης η Τσέλσι - Δείτε τα γκολ

Η Φόρεστ «λύγισε» στη διαδικασία των πέναλτι την Μπρίστολ Σίτι (5-3 πέν. /1-1 κ.δ. και παρ.) - Η Τσέλσι διέλυσε την Άστον Βίλα εκτός έδρας με 3-1

MixCollage-08-Feb-2024-12-55-AM-130
Η Νότιγχαμ Φόρεστ «ζορίστηκε» πολύ απέναντι στην Μπρίστολ Σίτι (14η στην Championship) και στον επαναληπτικό του 4ου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας (0-0 το πρώτο ματς στις 26 Ιανουαρίου), αλλά έστω και μέσα απ' τη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) επικράτησε με 5-3 κι εξασφάλισε την παρουσία της στον 5ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8' με το γκολ του Ορίγκι.

GOAL | Divock Origi | Nottingham Forest 1-0 Bristol City | Fourth Round Replay | Emirates FA Cup

H Μπρίστολ Σίτι αποδείχθηκε... σκληρό καρύδι και ισοφάρισε στο 14' με τον Νάιτ.

GOAL | Jason Knight | Nottingham Forest 1-1 Bristol City | Fourth Round Replay | Emirates FA Cup

Το σκορ δεν άλλαξε στη συνέχεια, ούτε στο έξτρα 30λεπτο, με τη Φόρεστ να εμφανίζεται πολύ πιο ψύχραιμη στη μάχη απ' την άσπρη βούλα.

Οι γηπεδουχοι ευστόχησαν και στις πέντε εκτελέσεις τους (με τελευταίο τον Αβονίγι), ο Μπελ έχασε το δεύτερο πέναλτι για την Μπρίστολ Σίτι και η ομάδα ιδιοκτησίας του Βαγγέλη Μαρινάκη εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16» του FA Cup.

«Πάρτι» της Τσέλσι κόντρα στην Άστον Βίλα και πρόκριση στους «16»

Πιθανότατα εξέπληξε και τους πιο... αισιόδοξους οπαδούς της! Η Τσέλσι σε μια από τις πιο πειστικές της εμφανίσεις φέτος έστησε... πάρτι στο «φρούριο» του «Βίλα Παρκ» και μετά τη λευκή ισοπαλία στο πρώτο ματς διέλυσε την Άστον Βίλα με 3-0 για να πάρει εμφατικά το εισιτήριο για τους τελευταίους «16» του FA Cup, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη Λιντς. Κι όλα αυτά, λίγες μέρες μετά την εντός έδρας τεσσάρα από τη Γουλβς που την είχε βυθίσει στην εσωστρέφεια.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyz6yb0ztggx)

Στο Μπέρμιγχαμ πάντως, οι Μπλε ήταν αγνώριστοι και δίκαια προκρίθηκαν. Άλλωστε από πολύ νωρίς μπόρεσαν να θέσουν γερές βάσεις νίκης. Μόλις στο 11' ο Γκάλαχερ με μονοκόμματο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά το στρώσιμο του Μαντουέκε άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά μετά ο Τζάκσον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σενεγαλέζος φορ βρέθηκε στο σωστό σημείο μετά τη σέντρα του Γκουστό και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Η Βίλα επιχείρησε να πιέσει και να ξαναμπεί στο ματς, ωστόσο δεν μπόρεσε να το κάνει και είδε τα πράγματα να στραβώνουν περαιτέρω. Στο 54ο λεπτό, ο Έντσο Φερνάντες... ζωγράφισε με φοβερή φαουλάρα και επί της ουσίας κλείδωσε την πρόκριση των Μπλε, αφού το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Έμερι ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Ντιαμπί.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, καθώς και τα ζευγάρια του 5ου γύρου (φάση των «16») έχουν ως εξής:

Σαουθάμπτον-Γουότφορντ 3-0
Κόβεντρι-Σέφιλντ Γουένσντεϊ 4-1
Πλίμουθ-Λιντς 1-4 παρ. /1-1 κ.δ.
Άστον Βίλα-Τσέλσι 1-3
Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρίστολ Σίτι 5-3 πέν. /1-1 κ.δ. και παρ.