Premier League, Λίβερπουλ - Φούλαμ 4-3: Ανατροπή στην ανατροπή και νίκη για τους Reds - Δείτε τα γκολ

Η Τσέλσι έπαιζε από νωρίς με παίκτη λιγότερο αλλά κέρδισε 3-2 τη Μπράιτον

fulam_liverpool
Θρίλερ στο «Άνφιλντ» με νικήτρια τη Λίβερπουλ! Οι Reds πήραν δις προβάδισμα στο πρώτο μέρος κόντρα στη Φούλαμ, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε απαντήσεις, προηγήθηκε στο δεύτερο μέρος, όμως το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ έκανε την... ανατροπή στην ανατροπή και πήρε τη νίκη με 4-3, με δυο γκολ από το 87' έως το 88'. Ασίστ στο νικητήριο γκολ του Άρνολντ ο Τσιμίκας.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 20ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρεντ Αλεξάντερ - Άρνολντ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γουίλσον ισοφάρισε με τελείωμα εξ επαφής μετά από γύρισμα του Ρόμπινσον. Στο 38' οι Reds ανέκτησαν το προβάδισμα με «κεραυνό» του Μακ Άλιστερ εκτός περιοχής και στο 45+3' ο Τέτε έφερε και πάλι το ματς στα ίσα.

Στο 53' η Λίβερπουλ είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Νούνιες σημάδεψε το δοκάρι. Η Φούλαμ έκανε την ανατροπή στο 90' με κεφαλιά του Ντεκόρντοβα Ριντ έπειτα από την πολύ ωραία σέντρα του Κέρνεϊ. Στο 84' ο Λένο απέκρουσε την κεφαλιά του Ντίας από κοντά μετά από κόρνερ και ο Σαλάχ δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά προ κενής εστίας.

Οι Reds γύρισαν το ματς με δυο γκολ μέσα σε ένα λεπτό. Στο 87' ο Έντο ισοφάρισε με μακρινό πλαέ και στο 88' μετά από κεφαλιά του Τσιμίκα η μπάλα στρώθηκε στον Αλεξάντερ - Άρνολντ, ο οποίος πέτυχε το γκολ της νίκης.

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν ξανά στη βασική ενδεκάδα των «κόκκινων» και είχε καλή απόδοση.

Στο μεταξύ η Μπόρνμουθ σταμάτησε τη ξέφρενη πορεία της Αστον Βίλα (2-2). Μάλιστα η ομάδα του Μπέρμιγχαμ γλίτωσε την ήττα στο 90ο λεπτό με το γκολ του πρώτου σκόρερ της, Ολι Γουότκινς.

Στο Λονδίνο η Τσέλσι πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Μπράιτον, με ηγέτη και σκόρερ δύο τερμάτων τον Εντσο Φερνάντες, μολονότι αγωνίστηκε στο β' μέρος με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκάλαχερ στο 45ο λεπτό.

Premier League (14η)

Άρσεναλ-Γουλβς 2-1 (6' Σάκα, 13' Οντεγκααρντ-86' Κούνια)

Άρσεναλ-Γουλβς: 2-1 (MD 14, 02/12/2023)

Μπρέντφορντ-Λούτον 3-1 (49' Μοπέ, 56' Μι, 82' Μπαπτίστ-76' Μπράουν)

Μπρέντφορντ-Λούτον: 3-1 (MD 14, 02/12/2023)

Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουν. 5-0 (1' Ροντρίγκες, 29' Λάρσεν, 73' Αμπντουνί, 75' Κολεόσο, 80' Μπράουνχιλ)

Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 5-0 (MD 14, 02/12/2023)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Έβερτον 0-1 (67' ΜακΝιλ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Έβερτον: 0-1 (MD 14, 02/12/2023)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-0 (55' Γκόρντον)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 1-0 (MD 14, 02/12/2023)

Μπόρνμουθ-Άστον Βίλα 2-2 (10' Σεμένιο, 52' Σολάνκε-22' Μπέιλι, 90' Γουότκινς) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Τσέλσι-Μπράιτον 3-2 (17', 65' πεν. Φερνάντες, 21' Κόλγουϊλ-43' Μπουανανότε, 90'+ Πέδρο) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Λίβερπουλ-Φούλαμ 4-3 (20', 88' Αρνολντ, 39' ΜακΑλιστερ, 87' Εντο-25' Γουίλσον, 45'+ Τετέ, 80' Ντεκόρντοβα) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5

Τρόμος στο Παρίσι: Η στιγμή της σύλληψης του δράστη της αιματηρής επίθεσης με 1 νεκρό και 2 τραυματίες – Δείτε βίντεο

«Τα παιδιά των ομόφυλων ζευγαριών δεν έχουν σήμερα δικαιώματα», λέει η Μπακογιάννη και δηλώνει υπέρ του γάμου, τι είπε για Σαμαρά

Σενάριο αυτοκτονίας για τον άνδρα που κάηκε στο ΙΧ - Από τα εγκαύματα στη σορό, δεν αναγνωριζόταν ούτε το φύλο