Euro 2024: Η Αγγλία... σκόρπισε με 7άρα τη Βόρεια Μακεδονία, χαλαρά η Ιρλανδία - Δείτε τα γκολ

«Λύγισε» την αξιόμαχη Ουαλία των 10 παικτών η Τουρκία - «Φρέναρε» τη Δανία η Σλοβενία - Σπουδαίο διπλό και πρώτη θέση για Καζακστάν

Collage_Maker-20-Jun-2023-12-29-AM-8867
Η Ιρλανδία... αγχώθηκε για ένα 45λεπτο κόντρα στο Γιβραλτάρ, ωστόσο όταν βρήκε ρυθμό επικράτησε εύκολα 3-0, φτάνοντας έτσι στην πρώτη της νίκη στον 2o όμιλο.

Οι Ιρλανδοί πίεσαν είχαν στιγμές στο α' μέρος με τον Ομπαφέμι και τον Φέργκιουσον, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα. Πιο ουσιαστικοί στην επανάληψη, προηγήθηκαν με τον Τζόνστον στο 52', με τον παίκτη της Γκιμαράες να είναι στο ματς μόλις επτά λεπτά. Ο Φέργκιουσον στο 59΄και ο Ιντα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το 3-0.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

3oς Όμιλος

Με τον Μπουκάγιο Σάκα να πετυχαίνει χατ-τρικ για πρώτη φορά στην καριέρα του και τον Χάρι Κέιν να σκοράρει σε 6ο σερι ματς, η Αγγλία διέλυσε τη Βόρεια Μακεδονία στο Μάντσεστερ με 7-0. Ηταν η τέταρτη διαδοχική νίκη, κάνοντας έτσι σημαντικό βήμα πρωτιάς. Στο 29ο λεπτό ο Γουόκερ μοίρασε στον Χάρι Κέιν για το 1-0, ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Σάκα, αφού στο 38' με πολύ δυνατό σουτ πέτυχε το 2-0. Στο 45ο λεπτό ο Ράσφορντ σημείωσε το 3-0 για την Αγγλία, ενώ στο 47' ο Σάκα πέτυχε το 4-0. Ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα σημείωσε το 5-0. Ο Φίλιπς στο 64' και στο 73' ο Κέιν με πέναλτι διαμόρφωσαν το 7-0.

Δεύτερη νίκη σε τρία ματς για τους Ουκρανούς, που πήραν έστω και δύσκολα το τρίποντο, καθώς επικράτησαν 1-0 της Μάλτας στην Τρνάβα. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 52' πλησίασαν στο γκολ, αλλά ο Γιαρμολένκο έχασε το πέναλτι. Οι Ουκρανοί λύγισαν τη Μάλτα από την άσπρη βούλα στο 72', με τον Τσιγκάνκοβ να ευστοχεί στο πέναλτι.

4ος Ομιλος

Η Τουρκία κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Ουαλίας, επικράτησε 2-0 και βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Ηταν η τρίτη νίκη των Τούρκων, οι οποίοι και εκμεταλλεύθηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Οι φιλοξενούμενοι που είναι στην 4η θέση είδαν τον Μορέλ να αντικρίζει στο 41' την κόκκινη κάρτα. Ο Τσαλχάνογλου στο 64' έχασε πέναλτι, ωστόσο ο Ναγίρ στο 72' άνοιξε το σκορ. Ο Γκιουλέρ στο 80' διαμόρφωσε το 2-0.

Η Αρμενία πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο, επικρατώντας δύσκολα εντός έδρας με 2-1 της Λετονίας. Στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς βαθμό οι Λετονοί. Η Αρμενία βρήκε γκολ με τον Τικνιζιάν στο 35′, όμως δεν «καθάρισε» το ματς και είδε την αντίπαλό της να φέρνει το ματς στα ίσα με... απίθανο αυτογκόλ. Στο 67′, ο Μικρτσιάν προσπάθησε να βάλει κόντρα στο σουτ του Σαβέλιεβς κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 90′ ωστόσο, ο Μπαρσεγκιάν με εύστοχο πέναλτι χέρι του Τόμπερς) χάρισε στην ομάδα του μία πολύτιμη νίκη.

8ος Όμιλος

Μεγάλη «απόδραση» για το Καζακστάν από το Μπέλφαστ! Οι Καζάκοι νίκησαν με 1-0 την γηπεδούχο Βόρεια Ιρλανδίας, πανηγύρισαν τρίποντο σε τέσσερις αγωνιστικές και προπορεύονται στον Όμιλο σε ισοβαθμία με την Φινλανδία. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως στο 88' ο Αϊμέντοβ έκανε φανταστική ατομική ενέργεια, κουβάλησε την μπάλα και πέτυχε το γκολ που έκρινε το τρίποντο.

Από την πλευρά τους οι Φινλανδοί έκαναν «πάρτι» στο Ελσίνκι, καθώς συνέτριψαν το Σαν Μαρίνο με 6-0. Ο Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 16' και στο 39' ο Κάλμαν διαμόρφωσε το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ο Χάκανς έκανε χατ τρικ μέσα σε εννέα λεπτά (65', 72, 74') και ο Πούκι στο 76' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μοιρασιά στη Λιουμπλιάνα για Σλοβενία και Δανία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25' με ένα... Παναθηναϊκό γκολ, καθώς ο Άνταμ Τσέριν έδωσε την ασίστ και Αντράζ Σπόραρ με πλασέ μέσα από την περιοή νίκησε τον Σμάιχελ. Στο 42' ο Χόιμπιεργκ έδωσε την ασίστ, ο Χόιλουντ εκτέλεσε για το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε. Στο 90+4' πέρασε ως αλλαγή και ο τρίτος Πράσινος, Μπένιαμιν Βέρμπιτς.

9ος Όμιλος

Τρομερή εξέλιξη στη Λουκέρνη, όπου η Ρουμανία με δυο γκολ μετά το 90' «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από την Ελβετία. Στο 28' ο Αμντούνι άνοιξε το σκορ με πλασέ σε κενή εστία έπειτα από γύρισμα του Βάργκας και στο 41' έφυγε στην αντεπίθεση μετά από φανταστική βαθιά μπαλιά του Σακίρι και έκανε το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 81' ο Ορσάτο έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Στέφεν από τον Μανέα αλλά ακυρώθηκε μέσω VAR. Οι Ρουμάνοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δυο γκολ του Μιχάιλα, από δυο ασίστ του Μορουτάν μέσα σε δυο λεπτά (90' - 90+2').

Το πρώτο της τρίποντο στον όμιλο πανηγύρισε η Λευκορωσία, καθώς επικράτησε του Κοσόβου με 2-1 στη Βουδαπέστη. Στο 73' ο Κριεζίου πάσαρε απρόσεκτα στην μεγάλη περιοχή της ομάδας του, ο Μοζορόβ έκλεψε και άνοιξε το σκορ. Στο 75΄ο Εμπόνγκ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 86' ο Μπικόβ ανέτρεψε τον Μουρίκι εντός περιοχής, ο φορ των φιλοξενούμενων ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι και ευστόχησε για το 2-1 που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Στην Ιερουσαλήμ το Ισραήλ νίκησε με 2-1 την Ανδόρα, ανέβηκε στους επτά βαθμούς και είναι στο -1 από την Ρουμανία και στο -3 από την Ελβετία. Στο 42' ο Σόλμο άνοιξε το σκορ, όμως δέκα λεπτά αργότερα έκανε λάθος γύρισμα, ο Ρόσας έκλεψε και ισοφάρισε. Στο 61' ο Σόλομον με φανταστική ατομική ενέργεια και εκπληκτικό τελείωμα σκόραρε το γκολ της νίκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024:

Λιχτενστάιν-Σλοβακία 20/6 (21:45)

Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Λουξεμβούργο 20/6 (21:45)

1. Πορτογαλία 3 9

2. Σλοβακία 3 7

3. Λουξεμβούργο 3 4

4. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3 3

5. Ισλανδία 3 3

6. Λιχτενστάιν 3 0

Κως: «Ξεψαχνίζουν» το τηλέφωνο της Αναστάζια - Καλούν πάλι τον Πολωνό σύντροφό της για κατάθεση

Η κατάρα του Τιτανικού: Βρετανός δισεκατομμυριούχος ήταν μέσα στο υποβρύχιο που εξαφανίστηκε στο ναυάγιο

Κως: Στο μικροσκόπιο οι κινήσεις του Μπαγκλαντεσιανού που κρατείται για τη δολοφονία της Αναστάζια - Τι έχουν δείξει τα βίντεο

----------------

Εκλογές 2023

Οδηγός εκλογών 2023: Πώς ψηφίζω - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση

Εκλογές 2023:
Όλες οι ειδήσεις για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση, τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων, τις δημοσκοπήσεις, τα αποτελέσματα των εκλογών, τα exit polls.