Premier League, Άρσεναλ - Τότεναμ 3-1: Εμφάνιση για κούπα!

Με επτά νίκες σε οχτώ παιχνίδια η Άρσεναλ παραμένει πρώτη στην Premier League και δείχνει έτοιμη να διεκδικήσει την κούπα

26264793
Το βόρειο Λονδίνο βάφτηκε... κόκκινο.

Η εξαιρετική Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Τότεναμ στο Emirates και συνεχίζει στην κορυφή της Premier League. Έβδομη νίκη σε οκτώ αγωνιστικές για τους Κανονιέρηδες, οι οποίοι είναι στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει ματς λιγότερο.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με ωραίο σουτ του Τόμας Παρτέι έξω από την περιοχή, αλλά η Τότεναμ ισοφάρισε στο 31΄ με πέναλτι που κέρδισε ο Ριτσάρλισον και αξιοποίησε ο Κέιν.

Ο αρχηγός της εθνικής Αγγλίας έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Premier League που φτάνει τα 100 εκτός έδρας γκολ. Ως το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα, αλλά στο β΄ μέρος το σκηνικό άλλαξε.

Μόλις στο 49΄, ο Γκάμπριελ Ζεσούς εκμεταλλεύθηκε ασθενή απόκρουση του Γιορίς σε σουτ του Σάκα και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, στο 62΄ ο Εμερσον αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ πάνω στον Μαρτινέλι και στο 67΄ ο Τζάκα «σφράγισε» τη νίκη της Αρσεναλ.

O Χάρι Κέιν έφτασε τα 100 εκτός έδρας γκολ στην Premier League.