Serie 1: «Ντόρτια» κορυφής για τη Νάπολι, ξανά «γκέλα» η Λάτσιο, ο Έιμπραχαμ «καθάρισε» για τη Ρόμα - Δείτε βίντεο

Η ομάδα του Κώστα Μανωλά επικράτησε εκτός έδρας 4-0 της Σαμπντόρια και έκανε το 5 στα 5 - Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Λάτσιο αυτή τη φορά 1-1 στο Τορίνο - Νίκη με 1-0 για τη Ρόμα κόντρα στην Ουντινέζε

napoli
Οι μεγάλες του Μιλάνο συνεχίζουν αήττητες, η Νάπολι, όμως, συνεχίζει πρώτη και «άτρωτη»! Το φανταστικό σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι απέδειξε για άλλη μια φορά ότι δεν αστειεύεται τη φετινή σεζόν κι έκανε το 5Χ5 στο ιταλικό πρωτάθλημα, με νέα επίδειξη δύναμης στην έδρα της Σαμπντόρια (0-4) με το ίδιο σκορ όπως κι απέναντι στην Ουντινέζε.

Οι Παρτενοπέι του Κώστα Μανωλά, ο οποίος ξεκίνησε στον πάγκο και πέρασε στο ματς στο 48' αντικαθιστώντας τον τραυματία Ραχμάνι, σάρωσαν τους Μπλουτσερκιάτι με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο και την τριπλέτα Οσιμέν-Ινσίνιε-Λοσάνο σε μεγάλα κέφια. Από ασίστ του «δαιμόνιου» Ιταλού εξτρέμ, ο Νιγηριανός φορ άνοιξε το σκορ στο 10', με τον πρώτο να ζευγαρώνει τις δημιουργίες του στο 39' για το 2-0 του Φαμπιάν Ρουίθ. Μέχρι το 60', οι Ναπολιτάνοι είχαν δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με απίθανες συνεργασίες, εξαιρετική κυκλοφορία και ιδανικές τελικές πάσες από τον Ίρβινγκ Λοσάνο. Ο Μεξικανός τροφοδότησε τον Οσιμέν για το δεύτερο προσωπικό του γκολ (τρίτο στη Serie A φέτος) στο 50' και στο 59' έκανε το ίδιο από τα δεξιά για το υπέροχο σουτ του Ζιελίνσκι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cehhhnbn9uhl-sf)

Τουλάχιστον... βαθμός στο 90'+ η Λάτσιο

Την ίδια ώρα με τον θρίαμβο της Νάπολι, η Λάτσιο έσωζε την παρτίδα που οδηγούσε σε ήττα στην έδρα της Τορίνο. Χάρη σε γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Λατσιάλι του Μαουρίτσιο Σάρι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Γκρανάτα που είχε προηγηθεί στο 76' με τον Πιάτσα, αλλά έχασε άλλους δύο στη φετινή Serie A κι έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cehig2vw54g9-sf)

Ο Έιμπραχαμ «καθάρισε» για τους Ρωμαίους

Η Ρόμα ξεπέρασε γρήγορα την ήττα από τη Βερόνα και χάρη στο γκολ του Έιμπραχαμ στο 36ο λεπτό έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ουντινέζε (1-0) για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Το σύνολο του Μουρίνιο ήθελε πάση θυσία να πάρει το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Ούντινε και να αποδείξει πως το απρόσμενο αρνητικό αποτέλεσμα κόντρα στη Βερόνα που έβαλε στοπ στο σερί αποτελούσε απλώς μια ανορθογραφία. Η Ουντινέζε από την πλευρά της δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά το συγκρότημα του Μουρίνιο, ο οποίος όμως αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά όταν είδε τον Πελεγκρίνι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα (89΄).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cehk31fol90p-sf)

Το πρόγραμμα της (5ης) αγωνιστικής:

Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου
Μπολόνια-Τζένοα 2-2 (49’ Χίκι, 85’ πεν. Αρναούτοβιτς – 55’ Ντέστρο, 89’ πεν. Κρισίτο)
Φιορεντίνα-Ίντερ 1-3 (23’ Σοτίλ – 52’ Νταρμιάν, 55’ Τζέκο, 87’ Πέρισιτς)
Αταλάντα-Σασουόλο 2-1 (3' Γκόζενς, 37' Τζαπακόστα - 44' Μπεράρντι)

Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου
Σπέτσια-Γιουβέντους 2-3 (33' Γκιάσι, 49' Αντίστ - 28' Κεν, 66' Κιέζα, 72' Ντε Λιχτ)
Σαλερνιτάνα-Βερόνα 2-2 (45+2' Γκοντό, 76' Κουλιμπαλί - 7', 29' Κάλινιτς)
Μίλαν-Βενέτσια 2-0 (68’ Ντίας, 82’ Ερναντές)
Κάλιαρι-Έμπολι 0-2 (29’ Ντι Φραντσέσκο, 69’ Στούλατς)