Basket League, Μεσολόγγι-Κολοσσός 87-77: «Ανάσα» που την είχε ανάγκη

Το Μεσολόγγι πήρε μια τεράστια νίκη-βάλσαμο με 87-77 επί του Κολοσσού και... ανάσανε μετά από καιρό, φτάνοντας στο 4-9 στην Basket League - Πρώτο θετικό αποτέλεσμα μετά τις 7 Νοέμβρη για τους γηπεδούχους

kolossosmesollogi
Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 7-16 στο 5’ χάρη στον Γκόινς. Το Μεσολόγγι απάντησε, ανέβασε στροφές και με τους Γκότσερ και Λάνγκφορντ έγραψε το 24-18 στο 9’. O Σαχπατζίδης διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (25-18).

Με το καλάθι του Γκότσερ, το Μεσολόγγι ξέφυγε για 10 (31-21) στο 15’. Η ομάδα του Καλαμπάκου πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 41-24 με τον Πουαριέ, 1 λεπτό πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Το Μεσολόγγι σούταρε με 2/11 τρίποντο στο ημίχρονο.

Ο Γκριν σκόραρε για το 46-31 στο 22’, ενώ ο Γκότσερ έκανε το 61-43 στο 27’ και έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στην ομάδα της Ρόδου.

O Zάρας μείωσε σε 75-65 στο 36’, ενώ ο Καντέρ έκανε το 83-74 στο 38’. Ο Ξανθόπουλος μείωσε σε 83-77 στο 39’. Ο Λόρενς έκανε 2/2 βολές για το 85-77 στα 45 δευτερόλεπτα και το ματς δεν είχε γυρισμό για τους φιλοξενούμενους.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8wnv8dno309-sf)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Μεσολόγγι είχε περισσότερες ασίστ (22 αντί 13), λιγότερα λάθη (9 αντί 20), ενώ κράτησε την ψυχραιμία του όταν μείωσε στους 6 ο Κολοσσός.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γκότσερ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά και Πουαριέ με 17 με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν κορυφαίοι.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Χατζηνικόλας με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Σαχπατζίδης με 13 ήταν καθοριστικοί.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι 2/2 βολές του Λόρενς για το 85-77 στα 45 δευτερόλεπτα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπιλλής έμεινε άποντος και δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα το Μεσολόγγι, το 28/57 εντός πεδιάς οι φιλοξενούμενοι, τα 20 λάθη και το κακό πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77

ΑΕΚ: Εκτός αποστολής με ΟΦΗ Λιβάγια και Ινσούα