Εθνική Μπάσκετ, Βουλγαρία-Ελλάδα 78-84: Λύτρωση στην παράταση δια χειρός Αθηναίου

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους από τη Βουλγαρία ενώ χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει με σκορ 78-84 και πλέον θέλει νίκη της Βοσνίας επί της Λετονίας (29/11, 22:00) για να σφραγίσει την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ 2022

ethniki_athnaio
Η εικόνα της Ελλάδας σε μεγάλο μέρος του αγώνα με τη Βουλγαρία ήταν απογοητευτική, αφού τα λάθη και η αστοχία των διεθνών έδωσαν την ευκαιρία στους Βούλγαρους να προηγηθούν ακόμα και με 16 πόντους (41-25, 17’'). Η Εθνική χρειάστηκε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή για να τελειώσει τη δουλειά στην παράταση, με τον Γιάννη Αθηναίου να κρατάει όρθιο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σκοράροντας μεγάλα τρίποντα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και στο έξτρα πεντάλεπτο . Εν τέλει η Ελλάδα έσωσε την παρτίδα, κρατάει μόνο τη νίκη και πλέον βρίσκεται με το 1.5 πόδι στο Ευρωμπάσκετ, αποφεύγοντας τις περιπέτειες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της Εθνικής, εμφανίστηκε πιο πειθαρχημένη στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Sports Hall Hills και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με double score όταν ο Αλεκσάνταρ Γκεοργκίεφ έκανε το 14-7 στο 5:47. Μάλιστα ο Βέντσισλαβ Πέτκοφ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 και κάνοντας το 22-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-17 για τους Βούλγαρους που είχαν ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Τσάβνταρ Κοστόφ (10π.) κόντρα στην Ελλάδα που έκανε πολλά λάθη και ήταν άστοχη (4/12 δίποντα), χάνοντας αρκετά καλάθια… εξ επαφής.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-c7fzko2xt5wh-sf)

Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει με μπροστάρη τον Δημήτρη Κακλαμανάκη μειώνοντας σε 29-23 στο 13:29 όμως η Βουλγαρία έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθηκε με 41-25 στα 3:28 για το ημίχρονο! Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος κάλεσε εσπευσμένα timeout βλέποντας τους Βούλγαρους να ξεφεύγουν με 16 πόντους. Με την επιστροφή στο παρκέ η Ελλάδα έκανε σερί 6-0 και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον δείκτη του σκορ στο 41-31. Παρά το γεγονός ότι κυριάρχησε στα ριμπάουντ (23-16) η Εθνική ήταν υποχρεωμένη να κυνηγάει στο σκορ τη Βουλγαρία που είχε 64% στο δίποντο (9/14).

Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της κι άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Η αμυντική λειτουργία της Εθνικής «έπνιξε» τους Βούλγαρους που έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν 10 αγωνιστικά λεπτά! Το σερί της Ελλάδας έφτασε στο 17-0, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να σκοράρει για τρεις δίνοντας το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και κάνοντας το 41-42 στο 26:02!

Παρ’ όλα αυτά, η Εθνική… μπλόκαρε ξανά, δίνοντας την ευκαιρία στη Βουλγαρία να χτίσει εκ νέου διαφορά (52-42, 27:38), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 52-46. Το τρίποντο του Ιβάνοφ ανέβασε τη διαφορά στο +8 όμως η Ελλάδα έμεινε όρθια χάρη στα δυο μεγάλα τρίποντα από τα 8 μέτρα του Αθηναίου ενώ ο Κατσίβελης κάρφωσε για το 71-71 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Η Ελλάδα είχε πλέον τη ψυχολογία και ο Γιάννης Αθηναίου πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 78-84 στα 15 δευτερόλεπτα για το φινάλε, κλειδώνοντας τη νίκη της Εθνικής που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη «φούσκα» του Σεράγεβο με ρεκόρ 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 κ.α., 78-84 παρ.