PROTOTHEMA

Κόσμος

Ανακοίνωση του υπουργείου Δικαιοσύνης

Ρωσία: Εκτός νόμου οι Μάρτυρες του Ιεχωβά

Ρωσία: Εκτός νόμου οι Μάρτυρες του Ιεχωβά

Η θρησκευτική οργάνωση συμπεριελήφθη στον κατάλογο των κοινωνικών και θρησκευτικών οργανώσεων, η δραστηριότητα των οποίων απαγορεύεται «επειδή ασκούν εξτρεμιστική δραστηριότητα»

Στην Ρωσία απαγορεύθηκε η λειτουργία της «θρησκευτικής οργάνωσης» των Μαρτύρων του Ιεχωβά εξαιτίας της «εξτρεμιστικής» της δραστηριότητας όπως γράφει στην ιστοσελίδα της η εφημερίδα Vedomosti, επικαλούμενη σχετική ανακοίνωση του Ρωσικού Υπουργείου Δικαιοσύνης


Η θρησκευτική οργάνωση «Διαχειριστικό Κέντρο των Μαρτύρων του Ιεχωβά στην Ρωσία» συμπεριελήφθη στον κατάλογο των κοινωνικών και θρησκευτικών οργανώσεων, η δραστηριότητα των οποίων απαγορεύεται «επειδή ασκούν εξτρεμιστική δραστηριότητα».

Το Ανώτατο Δικαστήριο της Ρωσίας αναμένεται να λάβει την τελική απόφαση επί της απαγορεύσης όπως αναφέρει η εφημερίδα στις 5 Απριλίου. Υπό την διεύθυνση του «Διαχειριστικού Κέντρου των Μαρτύρων του Ιεχωβά στην Ρωσία» βρίσκονται τα παραρτήματα των Μαρτύρων του Ιεχωβά στην Ρωσία.

Στην ιστοσελίδα τους, οι Μάρτυρες του Ιεχωβά στη Ρωσία αναφέρουν ότι δεν έχουν λάβει καμία μηνυτήρια αναφορά που να έχει κατατεθεί από το Υπουργείο Δικαιοσύνης.

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Φίλιππος07/06/201712:38

Υπάρχει κάποιος Μτι που θέλει να συζητήσει περι αυτού του θέματος? Έναν πολιτισμένο διάλογο θέλω να κάνω

Απάντηση
Σκεψου21/04/201711:58

Καταρχας να ξεκαθαρίσω οτι ειμαι αντιθετος με την απαγορευση των ΜτΙ στην Ρωσσια καθως πιστευω στην θρησκευτικη ελευθερια και στην ελευθερία του λόγου. Και μολονότι καταλαβαίνω την οργή και θλίψη των αγαπητων ΜτΙ για την εν λογω αποφαση, θα τους παρακαλούσα να σκεφτούν τα εξης: Την θρησκευτικη ελευθερια που διαμαρτυρεστε οτι σας στερουν , την αναγνωριζετε εσεις αραγε στους αλλους και ιδιαιτερα στα μελη σας; Μπορει καποιος βαπτισμενος ΜΤΙ να αλλαξει θρησκεια χωρίς να του επιβαλετε τις κυρωσεις της αποκοπης και να του στερησετε την επαφη με οικογενεια και φιλους που ειναι ΜτΙ; Ιδαιτερα εαν καποιος είναι ΜτΙ επι πολλά χρόνια και αποφασίσει να αλλάξει θρησκεία σε πολλες περιπτώσεις χάνει ολοκληρο τον οικογενειακό και φιλικό του κύκλο και αναγκάζεται να ζήσει απομονωμενος απο ολους καθως η Οργανωση σας επιβάλει στα μελη σας να μην του μιλουν ακομα και οταν τον συναντουν τυχαια στο δρομο η στο σουπερμαρκετ. Εχετε συνηδειτοποιησει οτι αυτη η πρακτική διαλύεει οικογένειες και εχει οδηγησει ανθρωπους στην αυτοκτονία; Το αντιλαμβανεστε οτι αυτο που σας κανει τωρα ο Πουτιν το κανετε εσεις επι πολλες δεκαετιες (ισως με αλλη μορφη) στους ανθρωπους;

Απάντηση
dmc415/04/201715:25

Γίνεται κάποιος να τρώει κάθε μέρα πνικτά και αίμα και να μην κάνει μεταγγίσεις αίματος? Να είναι αντιρρησίας συνειδήσεως και να μην ειναι ειρηνοποιός? Να μην ειναι πολιτικοποιημένος, αλλα να ζητά ρουσφέτια απο πολιτικούς? Να μην είναι ειδωλολάτρης, αλλά να πιστεύει πως άνθρωποι και άγια περιοδικά του μεταβιβάζουν αγιότητα? Να μην ασχολείται με τον τζόγο, αλλά να παίζει Χρηματιστήριο? Να λέει πως είναι προφήτης και να μην του έχει βγει ούτε μία προφητεία? Να το παίζει ηθικός, αλλά να καλυπτει παιδεραστες και η θρησκεία του να ναι γεμάτη διαζύγια και διαλυμένα σπίτια, σε μεγαλύτερα ποσοστά απο το κοινωνικό σύνολο? Να ειναι χριστιανός και να μην νηστεύει, να μην ζει λιτά και να μην κάνει καλές πράξεις, να μην πιστεύει τον Χριστό ως μεσσία, να μην κηρύττει την Ανάσταση Του και να μην περιμένει την ορατή από όλους τους ανθρώπους (όπως λέει παντού στην Αγία Γραφή) Δεύτερη Έλευση Του? Γίνεται? (2Κορινθίους11:13-1

Απάντηση
dmc718/04/201702:36

Απ όλη την Αγία Γραφή βρήκες τα λόγια εκείνων που σταύρωσαν τον Χριστό για να υποστηρίξεις την σαχλαμάρα σου? Και που ξέρεις αν είμαι Ορθόδοξος? Και που ξέρεις αν μ αρέσουν τα αρνιά και η καλοπέραση και όχι η νηστεία και η κακοπάθηση? Θα σου πω και γω, λοιπόν, αυτό που είπε το φίδι στην Εύα. -Οπωσδήποτε δεν θα πεθάνετε! Δλδ, ακριβώς αυτό που σας λέει η εταιρεία Σκοπιά, σαν φερέφωνο εκείνου που λατρεύετε!

Απάντηση
Jimmy17/04/201722:17

Καλά... τό'χεις κάψει εντελώς. Το βλακόμετρο έχει χτυπήσει κόκκινο στην περίπτωσή σου. Μπορείς να χτυπιέσαι όσο θες και να γράφεις όσα ψέμματα κι ανοησίες μπορείς. Την απλή αλήθεια που περιέχεται στα λόγια του Γαμαλιήλ, στα εδάφια που σου παρέθεσα πρηγουμένως, δεν μπορείς να την αντικρούσεις ούτε και να την αποφύγεις. Πήγαινε να φας το υπόλοιπο αρνάκι σου τώρα γιατί μόνο γι'αυτό είσαι ικανός, φιέστες και φαγοπότι. Φιλάκια!

Απάντηση
dmc128/03/201709:50

Το ξεχάσαν, μάλλον οι ιεχωβάδες, τότε που κάλυπταν παιδεραστές. Τώρα διόκωνται και ζητάν χάρη από ΟΗΕ (το θηρίο της Αποκάλυψης). Δλδ κάνουν επίκληση στο Διάολο να 'ρθει να τους σώσει. Θέλουν όλοι οι άνθρωποι να πεθάνουν και να ζήσουν αυτοί με τις ψευτο-ηθικές τους. Έλα μου, που όποιος ζει με το σπαθί, θα αφανιστεί από σπαθί. <> και αυτοί αλλάξαν φως για να μείνουν λίγο ακόμη στην μόδα!

Απάντηση
ΣΩΤΟΣ28/03/201718:42

ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΑΞΕ ΛΑΜΠΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΨΕΣ...ΧΑΧΑΧΑ

Απάντηση
POL28/03/201718:40

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ ΠΟΛΛΥ ΚΑΛΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ

Απάντηση
g728/03/201718:37

ΤΙ ΛΕΣ ΒΡΕ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗ ...ΝΤΡΟΠΗ ΑΝΗΜΕΡΩΤΕ ΠΑΝΤΩΣ Η ΚΑΚΟΗΘΙΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΦΟ

Απάντηση
Jim28/03/201713:33

Μή φας! Έχουμε γλαρόσουπα!

Απάντηση