Σάλος από τη νίκη με 50-1 της Κ12 του Άγιαξ!

102220

Έντονες αντιδράσεις έχει προκαλέσει η ευρεία σε σκορ νίκη της Κ12 του Άγιαξ απέναντι στην ΜΦΦ Μάαστριχτ.

Με το εξωπραγματικό και συνάμα εντυπωσιακό 50-1 επικράτησε η Κ12 του Άγιαξ της αντίστοιχης ομάδας της ΜΦΦ Μάαστριχτ.

Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης υπήρξαν άμεσα έντονες αντιδράσεις και κάποιοι έκαναν λόγο για έλλειψη σεβασμού και fair play από τους ανθρώπους του «Αίαντα», οι οποίοι δεν έβαλαν… φρένο στα παιδιά της Ακαδημίας.

Κάποιοι άλλοι τόνιζαν πως σε τέτοιες ηλικίες πρέπει όλα τα παιδιά να βιώνουν τη χαρά της συμμετοχής και να αποδεικνύεται πως το ποδόσφαιρο αποτελεί χώρο διασκέδασης και όχι να φτάνουν σε τέτοια σκορ οι παιδικές ομάδες.

Μάλιστα, πρόσφατα στην Ιταλία απολύθηκε ο προπονητής της παιδικής ομάδας Ινβικτασάουρο, Μασιμιλιάνο Ριτσίνι, επειδή η ομάδα του είχε κερδίσει με 27-0 (!) της Μαρίνα Κάλτσιο, με απόφαση του προέδρου.

Πηγή: sport-fm.gr

ΣΧΟΛΙΑ (27)

SAM

Πάντως μιλώντας από παρόμοια εμπειρία με ομάδα της ακαδημίας της Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και οι καταλανοί μας ρίξανε πάνω από 30 γκολ..δεν σταμάτησαν ούτε όταν το σκόρ ήταν 20-2

Victor

Δεν καταλαβαίνω γιατί μία ομάδα πρέπει να σταματάει να βάζει γκολ από "σεβασμό¨ προς τον αντίπαλο. Σεβασμός είναι η τήρηση της φιλοξενίας και του fair play, τίποτε περισσότερο. Πάντως με δεδομένο ότι ένα αγώνας Κ12 διαρκεί νομίζω 60 ή 70 λεπτά, οι χρόνοι δε βγαίνουν με τίποτα. Θα ήθελα να δω βίντεο του παιχνιδιού αλλά αν ισχύει το συγκεκριμένο σκορ τότε εύγε στην ακαδημία του Άγιαξ.

Δεν γίνεται αυτό!

Θα πρέπει κάθε 2 λεπτά να βάζουν γκολ.Οι άλλοι μετά τα 30 θα κάνανε κάνα λεπτό μέχρι να κάνουν σέντρα.Βάλε και τις αλλαγές,θα έπεσε και κανένας κάτω μετά τα 40 για να μην φάνε και άλλα....Δεν βγαίνουν οι χρόνοι,κάτι δεν πάει καλά...

Schneider

Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή... αλλά οι Ολλανδοί μέχρι πρότινος κοιμόντουσαν σε αχυρώνες με κοπριες παρέα με αγελάδες.

πως ειπατε?

στοο ποδοσφαιρο, αν σεβεσαι τον εαυτο σου και τον αντιπαλο, παιζεις κανονικα και βαζεις οσα γκολ μπορεις..αυτα που λενε καποιοι για σεβασμο κλπ, ειναιΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ.. αν η αλλη ομαδα ειναι αχρηστοι, ας μην κατεβαιναν καν

Λες

Βλακείες

...

Ευτυχως βγηκε το goal-goal...

Μ'αρέσει που...

...κάποιοι,στο άρθρο με τον Οικονόμου,για να επιχειρηματολογήσουν υπέρ των δηλώσεων του φέραν ως παράδειγμα τις ακαδημίες του Άγιαξ και ότι "δεν κρατάνε σκορ","πρωτίστως η εξοικείωση με το παιχνίδι και η χαρά του παίζειν". Τελικά,μέσω του Άγιαξ,δόθηκε η απάντηση στον Οικονόμου για το πώς πρέπει να λειτουργούν τα παιδιά και μετέπειτα ενήλικες,σε ένα παιχνίδι.

ντροπή στον Αγιαξ

πως έφαγε 1 γκολ από τα άσχετα μαστριχτόπουλα??

Method

Είχαν βγει στην αντεπίθεση τα πιτσιρίκια του Άγιαξ για την κατοσταρα,και η άμυνα ήταν εκτεθειμένη.

Schneider

Κανονικά πρέπει να θεωρηθεί ως μη γενόμενο και να διαγραφεί από τα ιστορικά του ποδοσφαίρου. Ποιον κέρδισες 50-1 αν όχι τον κανένα;