Basket League, Ιωνικός - Κολοσσός 79-86: Ήταν... Κολοσσός σε όλα του!

Ο Κολοσσός ήταν εντυπωσιακός κόντρα στον Ιωνικό, παίρνοντας μεγάλη εκτός έδρας νίκη (79-86), παρόλο που στο τέλος οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή - Στο 4-4 και οι 2 ομάδες

Ionikos-Kolossos
Μεγάλο διπλό του Κολοσσού απέναντι στον Ιωνικό.

Η ομάδα του Λυκογιάννη επικράτησε με 79-86 και ανέβηκε στο 4-4, το ρεκόρ που έχει και το σύνολο του Βετούλα. Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος σε όλο το ματς και αντέδρασε εξαιρετικά στην προσπάθεια των γηπεδούχων για ανατροπή.

Για τους νικητές ο Κρόμα μέτρησε, ενώ για τους ηττημένους ο Χαραλαμπόπουλος είχε 20.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 7-15 στα μέσα της πρώτης περιόδου με τον Ντάνιελς. Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να απαντήσει και οι Ροδίτες το εκμεταλλεύτηκαν , αφού έκαναν το 11-22 με τον Κρόμα.

Το σκηνικό αλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λόρενς να μειώνει σε 28-31 για τους γηπεδούχους. Ο Ιωνικός μείωσε στο καλάθι με τον Χαραλαμπόπουλο στο 17' (32-34). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο, με τον Λορενς να κάνει το 42-41. Ο Ιωνικός σούταρε με 4/12 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/12.

Οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν και με τον Τουτζιαράκι έγραψαν το 52-56. Η ομάδα του Λυκογιάννη πήρε διαφορά 10 πόντων (52-62) με τον Τσαλμπούρη στο τέλος του δεκαλέτπου.

Η ομάδα του Βετούλα μείωσε σε 64-70 με τον Μπαρτ, 6 λεπτά για το τέλος. Ο Κρόμα με τρίποντο έγραψε το 66-80 στο 36'. Ο Ντάνιελς έκανε το 72-86, ένα λεπτό πριν το τέλος και καθάρισε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός είχε 22 ασίστ έναντι 15 των γηπεδούχων, έκανε καλό 3ο δεκάλεπτο (10-21), ενώ ήταν ψύχραιμος στην προσπάθεια του Ιωνικού για ανατροπή.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κρόμα με 17 ποντους, 6 ριμπάουντ και 5ασίστ, ήταν ο κορυφαίος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάνιελς με 14 και 7 ριμπάουντ, αλλά και οι Τζάκσον και Αγκμπελέσε που είχαν από 13.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σάφτεναρ έμεινε άποντος και δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντάνιελς έκανε το 72-86, ένα λεπτό πριν το τέλος και καθάρισε το ματς

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τίποτα και ο Ιωνικός το 24/57 εντός πεδιάς, τα 17 λάθη και το τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86