Basket League, Προμηθέας-Λαύριο 71-63: Με οδηγό τον Έλις

Με τον Έλις να κάνει νταμπλ-νταμπλ ο Προμηθέας έκαμψε στην τελευταία περίοδο την αντίσταση του Λαυρίου με 71-63, για να πετύχει την 15η νίκη στην Basket League

4772956
Με κορυφαίους του Έλις που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, αλλά και τον Γκίκα να σημειώνει 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα, ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου με 71-63 και πέτυχε την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι Λαυριώτες πάλεψαν το ματς μέχρι το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όταν με ένα ξέσπασμα οι Πατρινοί εξασφάλισαν το ροζ φύλλο.

Οι δύο αντίπαλοι συμβαδίζουν στο σκορ στα δύο πρώτα λεπτά, με το 7-7.Ένα επιμέρους 8-2 των γηπεδούχων δίνει ένα πρώτο προβάδισμα με κάρφωμα του Λίποβι στα μισά της πρώτης περιόδου με 15-9, αλλά το Λαύριο θ’ απαντήσει με ένα σερί 12-0 για να πάρει προβάδισμα με 15-21, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της α’ περιόδου. Ωστόσο οι Πατρινοί μείωσαν στο 19-21, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με τους Κασελάκη αρχικά και τον Σαλούστρο να τραβάνε το σκορ στην 2η περίοδο, μετά το 28-27 στο 16’, ο Προμηθέας θα κάνει ένα σερί 9-0 για να βρεθεί στο +10 στα 2:08 πριν λήξει το τέλος του ημιχρόνου, που τελείωσε με τους Πατρινούς στο +8, αφού επέτρεψαν μόλις οκτώ πόντους στον αντίπαλο τους σε αυτή την περίοδο.

Το Λαύριο θα μπει αποφασιστικά στην 3η περίοδο και με δύο τρίποντα του Μπιούφορντ και σφίγγοντας την άμυνα του, κατέβασε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή με 41-40 στα 4:57 πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, ένα επιμέρους σκορ που έφτασε και στο 15-2, με το καλάθι του Κακλαμανάκη στα 3:37 πριν κλείσει το τρίτο κομμάτι του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πάντως έκλεισαν με προβάδισμα και το 3ο δεκάλεπτο, μετά από εύστοχο τρίποντο του Γκίκα που διαμόρφωσε το 48-47.

Ο Λαμπ δίνει προβάδισμα στο Λαύριο με τρίποντο 8:26 πριν το φινάλε με σουτ τριών πόντων (50-52), αλλά οι γηπεδούχοι κάνουν σερί 12-0 για να πάρουν προβάδισμα με 62-52 στο 35’ με τρίποντο του Λίποβι στο 35’. Ο Μπιούφορντ ευστοχεί σε τρίποντο για το 62-55, αλλά ο Γκίκας ανταποδίδει για το 65-55, 4:10 πριν το τέλος. Το Λαύριο κατεβάζει τη διαφορά στους έξι για το 65-59 με δύο βολές του Γουίτι και ισάριθμες του Μπιούφορντ, αλλά ο Γκίκας με τρίποντο κάνει το 68-59 στα 3:10 πριν το φινάλε και ο Γερομίχαλος έκανε το 70-59, για να γείρει οριστικά την πλάστιγγα για τους Πατρινούς, για να έρθει το τελικό 71-63.

Τα δεκάλεπτα:19-21, 37-29, 48-47, 71-63