Euroleague: Αρμάνι Μιλάνο - Ρεάλ Μαδρίτης 85-91

Η Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε το comeback στο β' ημίχρονο κι επικράτησε της Αρμάνι με 85-91 στο Mediolanum Forum, κάνοντας το 2/2 στην EuroLeague

dpu8qbdw4aah-he_1
H ανεβασμένη Αρμάνι ζόρισε τη Ρεάλ Μαδρίτης ωστόσο η «Βασίλισσα» πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη μολονότι παρατάχθηκε χωρίς τους Γκουστάβο Αγιόν & Τρέι Τόμπκινς, ο Φαμπιάν Κοζέρ δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Σέρχιο Γιουλ είχε 0/3 σουτ σε 9' συμμετοχής! Το δίδυμο των Ράντολφ, Καμπάτσο στην επίθεση και η αμυντική δουλειά του Ρούντι σφράγισαν το 2/2 των πρωταθλητών Ευρώπης.

O αγώνας

Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (20-10), ο Τζεφ Μπρουκς σκόραρε για το 23-10 στο 7'08" ενώ ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ έστειλε τους γηπεδούχους στο +15, κάνοντας το 28-13 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο Mediolanum Forum! Σε αυτό το διάστημα η Αρμάνι σούταρε με 53.9% στα δίποντα (7/13) και 60% στα τρίποντα (3/5), υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης σε 5 λάθη. Το δίδυμο των Μίτσοφ (11π.), Τζέιμς (8π.) κουβάλησε επιθετικά την Αρμάνι Μιλάνο που είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Μαδριλένοι πίεσαν, ο Άντονι Ράντολφ έδωσε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (39-31, 14'29") όμως οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 50-41, σουτάροντας 5/6 δίποντα στη δεύτερη περίοδο και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Αρτούρας Γκουντάιτις, Νταϊρίς Μπερτάνς. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πάτησε... γκάζι στην τρίτη περίοδο κι ανέκτησε το προβάδισμα (64-67, 30') κάνοντας επιμέρους σκορ 14-26! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στα τελευταία λεπτά (80-81, 36'33") όμως οι Ράντολφ και Καμπάτσο το πήραν πάνω τους και με συνεχόμενους πόντους «κλείδωσαν» το διπλό της Ρεάλ στο Μιλάνο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Άντονι Ράντολφ (25π., 11ριμπ.) και Φακούντο Καμπάτσο (21π., 7ασ.) ήταν η απάντηση σε κάθε ερώτηση που αφορά το «διπλό» της Ρεάλ στο Μιλάνο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρούντι Φερνάντεθ με τους 10 πόντους, τα 7 ριμπάουντ, τις 3 ασίστ και τη δουλειά στην άμυνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 2πόντους με 2/4 βολές, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 10:48.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της «Βασίλισσας» στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκανε επιμέρους σκορ 14-26.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ Μαδρίτης την απόδοσή της στην πρώτη περίοδο, η Αρμάνι ότι δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 50-41, 64-67, 85-91