«Πάρτι» ο Πανιώνιος με τον Πλατανιά - «Μπαμ» από τον ΠΑΣ στο «Βικελίδης»

Πανιώνιος-Πλατανιάς 4-0 και Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 στις αναμετρήσεις που άνοιξαν την αυλαία της 11ης αγωνιστικής

Δεν έχει... ταβάνι ο φετινός Πανιώνιος! Τα «μωρά» του Δημήτρη Ελευθερόπουλου «άστραψαν» στη Νέα Σμύρνη και πήραν τους τρεις βαθμούς με το εκκωφαντικό 4-0 κόντρα στον Πλατανιά για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, με τα τρία γκολ να μπαίνουν στο πρώτο μέρος!

Εδραιωμένος στη τρίτη θέση της βαθμολογίας ο «Ιστορικός», που πλέον παίρνει αποτελέσματα και με επιβλητικό τρόπο. Αγνοούν τη νίκη εδώ και πέντε ματς οι Κρητικοί.

Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος, πέτυχε τρία γκολ (5’ αυτ Αργυρόπουλος, 18’ Ρόκας, 41’ Αραβίδης), «σώθηκε» σε τρεις περιπτώσεις, κυρίως στο δοκάρι του Κάλαϊτζιτς (19’) και ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο.

«Καρέ» από τους γηπεδούχους μετά από 3,5 χρόνια! Ήταν 12 Απριλίου του 2009 όταν οι Νεοσμυρνιώτες είχαν πετύχει τέσσερα γκολ, στο 4-1 κόντρα στον Θρασύβουλο.

Διαβάστε περισσότερα στο

Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Το γκολ του Γιαννιώτα (54’) δεν έφτασε για τον Άρη, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να εκμεταλλεύεται το προβάδισμα και το επιβλητικό του πρώτο ημίχρονο κι έτσι να φεύγει με το πρώτο του «διπλό» (1-2) από το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ίλιτς (11’) και Ψυχογιός (27’ αυτ.) τα τέρματα των φιλοξενούμενων, που ανέβηκαν στην 6η θέση της Σούπερ Λίγκας.

Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα, με το πρώτο να είναι καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης. Ο ΠΑΣ κυριάρχησε, σημείωσε δύο γκολ και θα μπορούσε να είχε ακόμη πιο ευρύ προβάδισμα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντε Βινσέντι που είχε και δοκάρι μόλις στο 3’.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης αντέδρασε, μείωσε με τον Γιαννιώτα, πίεσε μέχρι το τέλος για την ισοφάριση, αλλά ο Φεγκρούς κράτησε τους Ηπειρώτες στα δύσκολα.