Conference League: Οι 8 ομάδες των playoffs που προκρίθηκαν στους «16» - Δείτε όλα τα γκολ της βραδιάς

Ολυμπιακός, Σεν Ζιλουάζ, Μόλντε, Στουρμ Γκρατς, Άγιαξ, Σερβέτ, Μακάμπι και Ντιναμό πήραν την πρόκριση για τους «16» του Conference League

MixCollage-23-Feb-2024-01-12-AM-8830
Μεγάλη πρόκριση στο πιο αμφίρροπο ζευγάρι της βραδιάς πανηγύρισε η Ουνιόν Σεζ Ζιλουάζ μέσα στη Γερμανία, κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι Βέλγοι με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Πουέρτας (47′) και Έκερτ (80′) «άλωσαν» το «Deutsche Bank Park» και πήραν το εισιτήριο για τους «16» του UEFA Europa Conference League. Το μόνο που κατάφεραν οι Γερμανοί ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Εντιμπέ στο 87′.

Η Μόλντε είχε επικρατήσει δύσκολα της Λέγκια στη Νορβηγία, όμως στην Πολωνία έκανε πάρτι και με το 3-0 στη Βαρσοβία πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το γκολ του Φρέντρικ Γκούλμπραντσεν μόλις στο 2ο λεπτό έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους, που με τον Έιρικ Χέσταντ στο 20' κλείδωσαν την πρόκριση. Το 3-0 του Γκούλμπραντσεν στο 2ο μέρος έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη των Νορβηγών.

Στους «16» του Europa Conference League προκρίθηκε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αποκλείοντας τη Μπέτις, μετά το μεταξύ τους 1-1 στο «Μαξιμίρ». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 40΄ με φανταστικό τακουνάκι του Σεντρίκ Μπακαμπού ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως ο Ιάπωνας Κανέκο διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Επίσης, σε άλλο ματς που ολοκληρώθηκε, η Σερβέτ επικράτησε 1-0 (6΄ Κονιάτ) της Λουντογκόρετς στο Ράζγκραντ και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση (α΄ αγώνας 0-0)

Στη Νορβηγία «πρωταγωνιστής» του αγώνα Μπόντο Γκλιμτ-Άγιαξ 1-2 ήταν ο Έλληνας διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος που απέβαλε από έναν ποδοσφαιριστή για κάθε ομάδα (63΄ Γκρόνμπεκ – 48΄ Σούταλο). Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (κ.α. 1-1), όπου ο «Αίαντας» του Τζον Φαν’τ Σιπ πήρε την πρόκριση χάρη σε γκολ του Κένετ Τέιλορ στο 114.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czbyuv23ufe9)

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων-ρεβάνς των play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League:

Γάνδη (Βέλγιο)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 1-1 (69΄ Τισουνταλί – 4΄ Πιερό)
Α΄ αγ. 0-1: Προκρίθηκε η Μακάμπι Χάιφα με συνολικό σκορ 2-1

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czb2cyam23hl)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Άγιαξ (Ολλανδία) 1-2 (παρ.) (83΄ Μπεργκ – 34΄ Μπέργκχουϊς)
Α΄ αγ. 2-2: Προκρίθηκε ο Άγιαξ με συνολικό σκορ 4-3

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czbwx8a37k1t)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Μπέτις (Ισπανία) 1-1 (59΄ Κανέκο – 40΄ Μπακαμπού)
Α΄ αγ. 1-0: Προκρίθηκε η Ντιναμό με συνολικό σκορ 2-1

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czbvmgyarr4h)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Σερβέτ (Ελβετία) 0-1 (6΄ Κονιάτ)
Α΄ αγ. 0-0: Προκρίθηκε η Σερβέτ με συνολικό σκορ 1-0

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czbwfqgl11w9)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) 1-2 (88' Εμπίμπ / 47' Πουέρτας, 80' Αγένσα)
Α΄ αγ. 2-2: Προκρίθηκε η Σεντ Ζιλουάζ με συνολικό σκορ 3-4

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 0-1 (45' πέν. Ελ Κααμπί)
Α΄ αγ. 0-1: Προκρίθηκε o Ολυμπιακός με συνολικό σκορ 2-0

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czbyjdb2oijd)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Μόλντε (Νορβηγία) 0-3 (2', 67' Γκούλμπραντσεν, 20' Χέσταντ)
Α΄ αγ. 2-3: Προκρίθηκε η Μόλντε με συνολικό σκορ 6-2

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czbykyiooil5)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 0-1 (52' Μπίρεθ)
Α΄ αγ. 1-4: Προκρίθηκε η Στουρμ Γκρατς με συνολικό σκορ 1-5

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czbyjdat8lnl)

*Στην φάση των «16» έχουν ήδη προκριθεί απευθείας ως πρώτοι στους ομίλους οι ΠΑΟΚ, Άστον Βίλα, Μπριζ, Φενερμπαχτσέ, Φιορεντίνα, Λιλ, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βικτόρια Πλζεν.

Θρίλερ στα Εξάρχεια: Γυναίκα βρέθηκε νεκρή, θέλαμε να αυτοκτονήσουμε και οι δύο, είπε ο σύντροφός της

Ο Μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ θέτει εκτός Εκκλησίας τους βουλευτές που ψήφισαν «ναι» στον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών

ΕΟΔΥ: 21 νεκροί από κορωνοϊό και 4 από γρίπη την τελευταία βδομάδα - Μείωση στους θανάτους