Euroleague, Μονακό-Παναθηναϊκός AKTOR 90-91: Τεράστιο διπλό με υπογραφή Γκριγκόνις! - Βίντεο

Τεράστια εμφάνιση από τον Λιθουανό με συμπεραστάτες τους Σλούκα, Ναν - Στο 8-7 ο Παναθηναϊκός

lesor
Με τρίποντη βόμβα του Μάριους Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός κέρδισε 90-91 τη Μονακό στο Μόντε Κάρλο και έφτασε στο 8-7 στη Euroleague.

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

6066105__1_

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -12 στο 33' αλλά είχε υπομονή στο παιχνίδι του και πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στους Μονεγάσκους.

Ο αγώνας

Αρκετά καλά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο ματς καθώς ήταν εξόχως παραγωγικός και με τον Μάριους Γκριγκόνις να έχει 2/2 τρίποντα για το αρχικό 8-14 των «πρασίνων». Μαζί με τον Λιθουανό γκαρντ είχε αναλάβει δράση και ο Κώστας Σλούκας με αποτέλεσμα το προβάδισμα του Παναθηναϊκού να φτάσει στους +8 πόντους (10-18) στο 7'.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxtgha16yi8h)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxtgox5xpse9)

6066098

Η διαφορά των 8 πόντων διατηρήθηκε για ένα λεπτό ακόμα (12-20) αλλά στη συνέχεια η Μονακό κατάφερε να «χτυπήσει» στο «ζωγραφιστό» με τα pick n roll και τα τελειώματα του Ντόντα Χολ με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει επιμέρους 7-2 έως το τέλος του δεκαλέπτου (19-22). Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 5/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 10 ριμπάουντ εκ των οποίων τα τέσσερα επιθετικά, ενώ η ελληνική ομάδα είχε μετρήσει 8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 5 ασίστ για 2 λάθη.

pao_monako
pao_monako_1
pao_monako_2

Αντίθετα τα πράγματα δεν κύλησαν εξίσου καλά για τον Παναθηναϊκό από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Αν και με ένα αρχικό 4-0 προηγήθηκε με 19-26 στο 11' η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Οι ανάσες του Σλούκα «στοίχισαν» σ' εκείνο το διάστημα του αγώνα στους «πράσινους» καθώς έλειψε το καθαρό μυαλό στην επίθεση.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πραγματοποιώντας επιμέρους 19-6 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 38-32 στο 17'. Ο Μάικ Τζέιμς είχε αρχίσει να μπαίνει στην εξίσωση των Μονεγάσκων, είτε πασάροντας, είτε και σκοράροντας. Οι «πράσινοι» ναι μεν είχαν την υπομονή με σωστό μπάσκετ να πλησιάσουν στον πόντο (40-39 στο 38') αλλά στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου έριξαν μια κλωτσιά και έχυσαν την καρδάρα με το γάλα καθώς δέχθηκαν 7-0 σερί και στο -8 με τη λήξη του ημιχρόνου (47-39).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxthet0ci7rd)

Φυσικά το πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν πρωτίστως αμυντικό καθώς στην δεύτερη περίοδο δέχθηκε 28 πόντους! Παράλληλα είχε τεράστιο πρόβλημα στα ριμπάουντ, κάτι που αποτυπώθηκε στο γεγονός ότι η Μονακό είχε εννέα περισσότερα στο ημίχρονο (21-12) ενώ πλήρωσε επίσης και την αστοχία του έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 3/11 τρίποντα, την ώρα που οι Μονεγάσκοι σούταραν με 62% και 5/8 τρίποντα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxth8ek02wft)

Ο δείκτης του σκορ έγινε και «διψήφιος» στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (55-42) με τη Μονακό να ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος στα περιφερειακά σουτ έχοντας έως εκείνο το σημείο 3/15 τρίποντα. Έκτοτε χάθηκε μία και καλή με το σκορ. Η ελληνική ομάδα δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει, βλέποντας τη Μονακό να βρίσκεται και στο +15 (60-45) στο 26'.

Από εκείνο το σημείο και μετά «ξύπνησαν» οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν και χάρη στην δυναμική άμυνα πάνω στην μπάλα και τα τρίποντα του Λούκα Βιλντόζα, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 11-1 και πλησίασε σε 61-56 στο 29'. Όμως και πάλι. Μια αδράνεια και δύο βιαστικές επιθέσεις αποδείχθηκαν αρκετές για τη Μονακό να πραγματοποιήσει 6-0 για το +11 (67-56) του 3ου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Κέντρικ Ναν ξύπνησε από τον λήθαργο του υπόλοιπου αγώνα και πήρε την ομάδα στις πλάτες του και «απαντώντας» στον Άλφα Ντιαλό ο οποίος προσπάθησε να «καθαρίσει» το παιχνίδι για την ομάδα του. Όμως ο Αμερικανός γκαρντ αν και είχε έναν πόντο έως το 30' στη συνέχεια πήρε... φωτιά και έφερε το ματς στην ισοπαλία (84-84) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Στο 1:15 ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Μοτιεγιούνας πήρε ένα πολύ κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ με το οποίο κέρδισε βολές για το 85-84 έχοντας 1/2. Ο Ναν ωστόσο αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Μαικ Τζέιμς κέρδισε τρεις βολές στα 52'' πριν από το τέλος με τις οποίες διαμόρφωσε το 88-84 δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του. Ο Σλούκας με lay-up στα 47'' έγραψε το 88-86 ενώ στην αμέσως κερδισμένη επίθεση ο Λεσόρ με φόλοου στα 20'' έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια (88-88).

Στα 2.5'' πριν από το τέλος ο Οκόμπο με ένα πολύ δύσκολο τζαμπ σουτ κέρδισε το «γκολ φάουλ» με το οποίο έφερε την Μονακό μπροστά στο σκορ με 90-88. Ο Γάλλος αστόχησε επίτηδες στη βολή πετώντας την μπάλα στο ταμπλό, με την κατοχή να περνάει στον Παναθηναϊκό. Και εκεί ο φοβερός Γκριγκόνις χάρισε στον Παανθηναϊκό τη νίκη με το απίθανο buzzer beater τρίποντο!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91.

Γεραπετρίτης για τη ροζ σημαία: Στον σκληρό πυρήνα του κράτους τα σύμβολα πρέπει να είναι ακέραια και ουδέτερα

Στο 2,5% η ανάπτυξη της Ελλάδας το 2024, εκτιμά η ΤτΕ - Οι ευκαιρίες και οι προκλήσεις

Ισοδύναμη με ποσότητα για μέθη πριν από χειρουργείο η κεταμίνη που «τελείωσε» τον Μάθιου Πέρι