Παναθηναϊκός - Εφές 70-69: Πρωτιά στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» με καλάθι του Σλούκα στο φινάλε - Βίντεο

Με ανάποδο λέι απ στα 11 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Κώστας Σλούκας χάρισε την... κούπα στον Παναθηναϊκό

5979277
Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο 5ο τουρνουά μπάσκετ "Παύλος Γιαννακόπουλος" που φιλοξενήθηκε το Σαββατοκύριακο στο ΟΑΚΑ.

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Σλούκα στα 11'' πριν το φινάλε κέρδισε 70-69 την Εφές εν μέσω αποθέωσης.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrduuel2v2x)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrdgwudcgld)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrdna8yn4l5)

Παναθηναϊκός – Εφές

Σε αντίθεση με την αναμέτρηση κόντρα στην Μπάγερν, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε το παιχνίδι το ίδιο εντυπωσιακά και με την ίδια έκρηξη.

5979279
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν την πρωτιά

Παρόλα αυτά χάρη στην άμυνά του κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στο ματς προσπαθώντας -κυρίως- να περάσει τη μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό» και να εκμεταλλευτεί τους Μήτογλου και Λεσόρ. Την ίδια ώρα η Εφές έβρισκε λύσεις με τα μακρινά σουτ (ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα στην α' περίοδο) με αποτέλεσμα να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο +3 (23-20) για τον Παναθηναϊκό.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrcz9j0c595)

Το σχήμα ωστόσο που έκανε τη διαφορά έχοντας περάσει «χειροπέδες» στους παίκτες της Αναντολού ήταν με τους Γκραντ, Καλαϊτζάκη, Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι στην ίδια πεντάδα.

5979185
Ο Γιάννης Στάνκογλου χειροκροτεί τους παίκτες του ΠΑΟ

Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε και στο +10 για τους «πράσινους» κατά τη διάρκεια της β' περιόδου (33-23 στο 15') έχοντας ξεκινήσει με επιμέρους 10-3. Η άμυνα ήταν εκείνη που έκανε την διαφορά και για τις δύο ομάδες καθώς ούτε και οι παίκτες του Αταμάν πήραν... καλό βαθμό στην 2η περίοδο. Ειδικά στα μακρινά σουτ όπου ήταν και πάλι άστοχοι έχοντας 3/12 τρίποντα στο α' ημίχρονο.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrcobr0fvht)

Αντίθετα η Εφές σούταρε με 33% έχοντας 6/18 τρίποντα, ενώ την ίδια ώρα οι «πράσινοι» μετρούσαν 9/17 δίποντα έναντι 5/11 της Εφές και 9/13 βολές έναντι 3/6 της τουρκικής ομάδας. Ο Παναθηναϊκός είχε ελέγξει τα ριμπάουντ (20-16 στο σύνολο στο α' μέρος) ενώ και πάλι η δημιουργία ήταν χαμηλή με μόλις εννέα τελικές πάσες και για τις δύο ομάδες.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrckeneo9jl)

Σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο επιθετικά στο 3ο δεκάλεπτο. Αν και δέχθηκε αρχικά σερί 4-0 από την Εφές με αποτέλεσμα το ματς να πάει στον πόντο (36-35 στο 21') η συνέχεια ήταν διαφορετική. Λεσόρ, Γκάι και Μήτογλου έστειλαν τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +14 (49-35) έχοντας πραγματοποιήσει 13-0 σερί έως το 25'.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrbqswf2601)

Ήταν το σημείο όπου το «τριφύλλι» είχε βρει ρυθμό και μομέντουμ με αποτέλεσμα να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Ο Γάλλος ήταν εκείνος που πήρε πολλές μπάλες με αποτέλεσμα να κερδίσει πολλά φάουλ από τους παίκτες της Εφές οι οποίοι... μάταια προσπαθούσαν να τον ανακόψουν. Η 3η περίοδος ωστόσο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +9 (55-46).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrb5io7r8k1)

Η Εφές ξεκίνησε και πάλι καλά στην περίοδο και άρχισε να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Αν και πέντε σερί πόντοι του Σλούκα έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +9 (62-53) η τουρκική ομάδα μείωσε στην μία κατοχή (62-59 στο 34') με 6-0 σερί δείχνοντας ότι δεν είναι διατεθειμένη να παρατήσει το παιχνίδι. Και αυτό φάνηκε στη συνέχεια καθώς στο 35' έφερε το ματς στα ίσια (63-63) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο ΟΑΚΑ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvrbi0j2tm0p)

Ο Κάιλ Γκάι με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (66-63) ενώ στη συνέχεια η Εφές μείωνε συνέχεια στον πόντο. Ο Μήτογλου αστόχησε σε τρίποντο στα 55'' με το σκορ στο 68-67 ενώ ο Ελάιζα Μπράιαντ με 2/2 βολές στα 41'' έφερε την Εφές μπροστά στο σκορ με 68-69 ύστερα από το... 8-9 της πρώτης περιόδου. O Σλούκας με ανάποδο λέι απ στα 11'' έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον παναθηναϊκό με 70-69 ενώ κατάφεραν οι «πράσινοι» να βγάλουν και την τελευταία άμυνα για την τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69.

Κακοποίηση 22χρονης στον Βόλο: «Έβγαινε για 10 λεπτά στην αυλή με κάμερα, ο 28χρονος χτύπησε κι εμένα» λέει γειτόνισσα

Κακοκαιρία: Τηλεκπαίδευση από αύριο και για τρεις ημέρες στα σχολεία της Θεσσαλίας - Ποια εξαιρούνται

Μητέρα Στέφανου Κασσελάκη: Είμαι περήφανη για το παιδί μου, εύχομαι να είναι νικητής