Europa Conference League: Δείτε όλα τα γκολ της 1ης αγωνιστικής των play offs

H Μπόντο Γκλιμτ πέρασε θριαμβευτικά από τη Γλασκώβη, καθώς κέρδισε με 3-1 τη Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη - Στους «16» του Europa Conference από το πρώτο ματς η Λέστερ, προβάδισμα για Μαρσέιγ και Παρτιζάν.

slavia
H oμάδα «έκπληξη» του νεοσύστατου Conference League είναι αναμφίβολα η Μπόντο Γκλιμτ. Η πρωταθλήτρια Νορβηγία, η οποία είχε συντρίψει με 6-1 τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο και δύο εβδομάδες αργότερα παρέμεινε «όρθια» στο «Ολίμπικο», πανηγύρισε τεράστιο «διπλό» στο «Σέλτικ Παρκ», καθώς κέρδισε με 3-1 την Σέλτικ διεθνή, πρώην επιθετικού της ΑΕΚ, Γιώργου Γιακουμάκη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γρήγορο γκολ μόλις στο 7' με τον Έσπεγιορντ και έβαλαν πίεση στους ποδοσφαιριστές της ομάδας του Άγγελου Ποστέκογλου. Η Μπόντο κατάφερε να βρεο γρήγορο γκολ και στο δεύτερο μέρος, με τον Πελεγκρίνο στο 55' να δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Στο 79' ο Γιουράνοβιτς μείωσε για τους «Καθολικούς» με κεφαλιά εξ επαφής, όμως δύο λεπτά αργότερα (81') οι Νορβηγοί «πάγωσαν» εκ νέου το «Σέλτικ Παρκ», με τον Βέτλεσεν να δοκιμάζει το πόδι του, η μπάλα νο κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Τζο Χαρτ για το θριαμβευτικό 1-3.

«Τεσσάρα» πρόκρισης για τη Λέστερ - Προβάδισμα για Μαρσέιγ και Παρτιζάν
Η Λέστερ συνέτριψε με 4-1 στο «King Power Stadium» τη Ράντερς και ουσιαστικά «κλείδωσε» πρόωρα την πρόκριση στους «16» του Conference League. Oι «Αλεπούδες» άνοιξαν το σκορ στο 23' χάρη στο σουτ του Εντιντί που κόντραρε. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Χάμερσχόι ισοφάρισε σε μια από τις ελάχιστες φάσεις που απείλησαν οι Δανοί. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ μετά από μόλις τέσσερα λεπτά παιχνιδιού (49') με τον Χάρι Μπαρνς, ενώ στο 55' ο Ντάκα «καθάρισε» τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 74' ο Ντιούσμπερι Χολ.

Στο «Βελοντρόμ» η Μαρσέγ έκανε βήμα πρόκρισης, καθώς επικράτησε με 3-1 της Καραμπάγκ. Ο Αρκάντιους Μίλικ «χτύπησε» δύο φροές μέσα σε τρία λεπτά (41' και 44'), ο Κάντι μείωσε το σκορ για τους Αζέρους στο 85' και ο Ντιμίτρι Παγιέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στους Μασαλούς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κάνοντας το 3-1.

Προβάδισμα για τους «16» πήρε και η Παρτιζάν, καθώς πέρασε από την έδρα της Σπάρτα Πράγας, χάρη στο γκολ του Μέινγκ στο 78' μετά από ασίστ του πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Σάσα Ζντιέλαρ

Μίντιλαντ - ΠΑΟΚ 1-0

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chykzt8apyah)

Ραπίντ - Βιέννης - Φίτεσε 2-1

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chyl6nxbhr0p)

Φενέρμπαχτσε - Σλάβια Πράγας 2-3