Ηταν 22 ετών και υπηρετούσε για 3,5 μήνες στη ΔΑΝ Μεγίστης
Μια νέα τραγωδία με αυτοκτονία ενός νέου που υπηρετούσε την στρατιωτική του θητεία συγκλονίζει. Ο 22χρονος οπλίτης Ε.Τ. με καταγωγή από το Ηράκλειο Κρήτης, αυτοκτόνησε το πρωί της Τετάρτης ενώ φυλούσε σκοπιά στο νησί της Ρω.
Από το Γενικό Επιτελείο Στρατού δεν έχουν ανακοινωθεί περισσότερα στοιχεία για τη δραματική αυτοκτονία του νεαρού φαντάρου, ούτε και έχουν διευκρινιστεί τα αίτια που οδήγησαν τον 22χρονο στο απονεννοημένο διάβημα.
Ο στρατιώτης είχε παρουσιαστεί με την 2018 Β/ ΕΣΣΟ και είχε τοποθετηθεί στο Καστελόριζο, όπου υπηρετούσε τους τελευταίους τρεισήμιση μήνες. Σήμερα το πρωί εκτελούσε υπηρεσία σκοπού στο φυλάκιο της Ρω. Περίπου στις 08:40 έστρεψε το τυφέκιό του στο κεάλι και αυτοπυροβολήθηκε θανάσιμα.
Διαβάστε την ανακοίνωση του Γενικού Επιτελείου Στρατού:
Θανάσιμος Τραυματισμός Οπλίτη Θητείας του Στρατού Ξηράς
Από το Γενικό Επιτελείο Στρατού ανακοινώνεται ότι, ο ΣΤΡ (ΠΖ) Ε.Τ. της 2018 Β/ ΕΣΣΟ, δυνάμεως της ΔΑΝ Μεγίστης, ενώ εκτελούσε υπηρεσία σκοπού στη νήσο Ρω, και περί ώρα 08:40 περίπου, για αδιευκρίνιστη μέχρις στιγμής αιτία, αυτοπυροβολήθηκε θανάσιμα στο κεφάλι με το ατομικό του οπλισμό. Του γεγονότος, επιλήφθηκαν άμεσα οι αρμόδιες αρχές. Οι οικείοι του έχουν ενημερωθεί για το συμβάν. Η διερεύνηση του θέματος συνεχίζεται και θα υπάρχει συνέχεια ενημέρωσης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.