PROTOTHEMA

Σπορ

«Ψυχρολουσία» για τους «πράσινους»...

Αποκλεισμός-καταστροφή για τον Παναθηναϊκό

Αποκλεισμός-καταστροφή για τον Παναθηναϊκό
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χάσει και τον στόχο του Κυπέλλου με την ήττα (1-0) από τον Πλατανιά. Φωνάζουν για πέναλτι που δεν τους δόθηκε οι «πράσινοι».

Ο Πλατανιάς ήταν ο μεγάλος νικητής του προημιτελικού με τον Παναθηναϊκό, αφού κατάφερε και απέκλεισε τους «πράσινους» με το γκολ του Αναστασάκου (87’).

Διαμαρτύρονται για καθαρό πέναλτι που δεν τους δόθηκε οι «πράσινοι», που έχασαν ακόμη ένα στόχο και το μόνο που τους απέμεινε, είναι η πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος που οδηγεί στα play off.


Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο κάνοντας… αναγνωριστικές κινήσεις. Πάσινγκ γκέιμ γύρω-γύρω από την περιοχή, αλλά χωρίς ουσία.

Ο Πλατανιάς είχε μία ελαφρά υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ακολούθως, το ματς ισορρόπησε. Ποιοτικά, διεξάγονταν ένα τραγικό παιχνίδι και ελλείψει όμορφων συνδυασμών, δεν φαίνονταν εύκολο να μπει κάποιο γκολ. Η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο ήταν μια αντεπίθεση των «πράσινων» στο 25’ με τον Σο να δίνει στον αμαρκάριστο Τοτσέ, ο οποίος έπιασε «αέρα» και έχασε την ευκαιρία. Το 0-0 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα φυσιολογικό αφού οι δύο ομάδες, έκαναν συνολικά 4 σουτ κι αυτά, κακά…

Το δεύτερο ημίχρονο είχε άλλη εικόνα από το πρώτο. Ο ρυθμός ήταν πιο «ζωντανός» και ο Πλατανιάς, παραλίγο να κάνει την ζημιά στο 49’. Ο Ναζλίδης έβγαλε μόνο του τον Ονιέμα αλλά αυτός νικήθηκε από τον Καπίνο στο τετ α τετ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να προηγηθεί αλλά ο Μάνταλος έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι, όταν ο Κάστελς ανέτρεψε τον Μαυρία(58’). Οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 65’ Κρητικοί έχασαν ακόμη μια ευκαιρία, με τον Μαραγκουδάκη να σουτάρει άστοχα από την γωνία της μικρής περιοχής.

Ο Μαραγκουδάκης στο 69’ απείλησε και πάλι αλλά ο Καπίνο απομάκρυνε με το χέρι το… μυτάκι του επιθετικού του Πλατανιά. Ο Αναστασιάδης αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα, ρίχνοντας στο ματς και δεύτερο φορ (Αναστασάκο στο 71’).

Το παιχνίδι πήρε φωτιά και ο προπονητής των Κρητικών δικαιώθηκε για την χρυσή του αλλαγή, αφού στο 87’, ο Αναστασάκος από κοντά πέτυχε το γκολ που οδήγησε την ομάδα του στα προημιτελικά της διοργάνωσης πετυχαίνοντας μία μεγάλη πρόκριση.

Διαβάστε περισσότερα στο http://www.sport-fm.gr/article/630320


Tassos24/01/201320:58

Αντε παιδια φετος δεν προλαβαινετε. Του χρονου ομως μαζι μας στη Β'Εθνικη. Κοντρα Βαζελος-Χανουμ για τιτλο Β'. Ετσι κι αλλιως μας εχουν καταραστει και τους δυο μας.

Απάντηση
Πάνος24/01/201306:07

 Ο Κόκκαλης φταίει - η παράγκα - ο πουλημένος επόπτης που άφησε το αράουτ να χτυπηθεί 5 μέτρα πιο μπροστά - οι προδότες του Βαρδινογιάννη - το γήπεδο χωράφι - ο Φάμπρι με τα παλαβά του στον Ζέκα - ο Βγενόπουλος - η φάτσα του Τσάκα - η γρια Ντουντού, οι, οι .... Πότε θα κυτταχθήτε στον καθρέφτη επιτέλους?

Απάντηση
ταρζαν24/01/201305:15

 Δυστυχώς η κατάρα του σύγχρονου ποδοσφαίρου όπως είπε και ο Γ.Γ FIFA είναι τα ΣΤΗΜΕΝΑ...."Νόσος ικανή να σκοτώσει το ποδόσφαιρο είναι τα «στημένα» παιχνίδια " υποστήριξε ο γ.γ. της FIFA, Ζερόμ Βάλκε σε συνέντευξή του στο CNN στην οποία κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για το άθλημα!Τύποι σαν τον Αμπράμοβιτς που "πήρε" την Τσέλσι και έριξε εκατομμύρια δεν το κανε γιατί ήταν φίλαθλος.. είχε πολλούς άλλους λόγους να το κάνει.. Στην Ελλάδα όσοι ασχολήθηκαν με το ποδόσφαιρο και βάλαν το χέρι στη τσέπη το κάναν για να στήσουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΝ.. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.. Οταν αποκαλύφθηκε πρίν μερικά χρόνια και εδώ το σκάνδαλο με τα στημένα ,το επαγγελματικό ποδόσφαιρο ΠΕΘΑΝΕ ..Κανείς ούτε και οι παίκτες δεν παίζουν πιά μπάλλα.. γι αυτό και ο ΠΑΟ-ΑΕΚ στις τελευταίες θέσεις..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΗΤΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ... ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ !!! ΔΙΟΙΚΗΣΗ- ΜΕΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΙΚΤΕΣ..Τελικά το ποδόσφαιρο ήταν το φθηνό όπιο του λαού που αποχαύνωσε γενιές σε σημείο να μαχαιρώνονται και να παίζουν ξύλο κάποιοι για τα σύμβολα των ομάδων που κάποιοι τα διέσυραν είτε μεταφέροντας τις δικές τους ευθύνες σε άλλους ,είτε αναζητώντας ξένο ( άς είναι και νεφελίμ) "επενδυτή" έστω και με τη φάτσα του βλάση τσάκα να τα ξεπουλήσουν!! . Να πουλήσουν τί??..αέρα?.. Αφού το "προιόν" , η κότα με τα χρυσά αυγά ( στημένο στοίχημα) ψόφησε!!)..Ο ίδιοι , εγκλωβισμένοι πλέον, άνθρωποι του αμαρτωλού ποδοσφαίρου που με θεατρικό και μελοδραματικό τρόπο συμμετείχαν λίγο η πολύ στο φαγοπότι, αδιαφορούν πιά φανερά για το διασυρμό διάσημων Ελληνικών ομάδων , και ΘΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ όσο παραμένουν ατιμώρητοι απο την δικαιοσύνη πρώτον, και κατά δεύτερον απο τον αγνό φίλαθλο κόσμο τους πίστεψε αλλά και τους συντηρούσε όλα αυτά τα χρόνια ( παίζοντας κυρίως στοίχημα η αγοράζοντας τα διαρκείας τους)..

Απάντηση
βγαινοπουλος24/01/201304:00

 Δεν καταλαβα...απλα ο πλατανιας ηταν καλυτερος και κερδισε δικαια. Το ελληνικο ποδοσφαιρο επιτελους εφτιαξε ,...οι επαρχιακες ομαδες αρχισαν να ανεβαινουν.... πολυ γουσταρω να βλεπω τα βαξελια και τα χανουμια να αγωνιουν εαν θα πανε βητα εθνικη...

Απάντηση
Πανάθας24/01/201302:38

Ρε παιδιά, μην το πολυψάχνετε, η κατάντια του Παναθηναϊκού είναι αποτέλεσμα της οικονομικής κρίσης στον συντριπτικά μεγαλύτερο βαθμό. Το ίδιο και στην ΑΕΚ, τι να πουν κι αυτοί που παλεύουν για την παραμονή στην κατηορία. Και ο Βαρδινογιάννης την έκανε γιατί είδε τα σκούρα να 'ρχονται, και οι μέτοχοι του "πολυμετοχικού" τα μάζεψαν (με διάφορες δικαιολογίες και σε διάφορες φάσεις) κι έφυγαν γιατί με τα νέα οικονομικά δεδομένα το project δεν θα απέφερε τα αναμενόμενα, κι ο Αλαφούζος μπήκε για μόστρα κανείς δεν έχει διάθεση να δώσει λεφτά. Ο γάβρος αντέχει ακόμα γιατί το κεφάλαιο του Μαρινάκη είναι εφοπλιστικό, το μεγαλύτερο μέρος του κερδοφορεί στο εξωτερικό κι έτσι είναι πιο προστατευμένο από την κρίση. Η δε προσπάθεια να μαζευτούν κεφάλαια από τους οπαδούς είχε πενιχρά αποτελέσματα (βέβαια η υπερφίαλη διοίκηση ανέμενε τα δεκαπλάσια σε μία εποχή που χάνει η μάνα το παιδί, τι να πεις...), άρα στη χώρα δεν υπάρχει χρήμα. Και για αν λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, κανείς δεν ενεπλάκη στο ποδόσφαιρο από αγάπη για την ομάδα που αγοράζει. Το ποδόσφαιρο είναι το όχημα για ξέπλυμα χρήματος και κομπίνες (γιατί στον ευρύτερο οικονομικό του κύκλο διακινούνται τεράστια ποσά) και για πολιτική και κοινωνική επιρροή (λόγω της τεράστιας δημοφιλιάς του). Και όχι μόνο εδώ, σε όλες τις χώρες που το άθλημα είναι το δημοφιλέστερο. Η ομάδα για το φίλαθλο είναι η ανιδιοτελής "αγάπη" του γι' αυτή, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε, οι διοικήσεις και οι ιδιοκτήτες έχουν (και) άλλους στόχους.

Απάντηση
Dimis24/01/201301:19

Κρίμα μια τόσο μεγάλη Ομάδα που μας έκανε Υπερήφανους στο Εξωτερικό να την κατάντισουν οι Αλαφουζοι και οι Βραδυνογιανιδες και ένα τσούρμο άσχετοι ,..ένα Ναυάγιο ..,

Απάντηση
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ24/01/201300:56

 ΕΚΕΙ,ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΝΤΑΜΠΛ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΩ ΘΕΕ ΜΟΥ....

Απάντηση
@παναθα24/01/201300:44

 Nα βγεις να φωνάξεις επειδή δεν έχεις δουλειά ή παίρνεις 3 και 60. όχι για την ομάδα. Ένας φίλαθλος του ολυμπιακού

Απάντηση
LFC24/01/201300:22

Ε, ρε κατάντια ο βάζελος...

Απάντηση
γαύρουλας24/01/201300:06

βαζέλια ο Μαρινάκης το έκανε για να πάρει τον Βύντρα τζάμπα τώρα που πούλησε τον Τοροσίδη. Διώχτε τους όλους και φέρτε τον τσάκα να σας σώσει.

Απάντηση