PROTOTHEMA

Ελλάδα

Η κρίση τους έκανε... λαθρομετανάστες

Έλληνες παράνομοι μετανάστες σε κέντρα κράτησης στην Αυστραλία!

Έλληνες παράνομοι μετανάστες σε κέντρα κράτησης στην Αυστραλία!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Αντιμέτωποι με την αυστηρότητα του μεταναστευτικού νόμου της Αυστραλίας έχουν βρεθεί το τελευταίο διάστημα δεκάδες Έλληνες πολίτες ταξίδεψαν στη χώρα με τουριστική βίζα και θέλησαν να παραμείνουν αναζητώντας εργασία.

Αντιμέτωποι με την αυστηρότητα του μεταναστευτικού νόμου της Αυστραλίας έχουν βρεθεί το τελευταίο διάστημα δεκάδες Έλληνες πολίτες ταξίδεψαν στη χώρα με τουριστική βίζα και θέλησαν να παραμείνουν αναζητώντας εργασία.

Σύμφωνα με πληροφορίες που δημοσιεύει η ομογενειακή εφημερίδα Νέος Κόσμος, δεκάδες Έλληνες έχουν συλληφθεί από τις αρχές της Αυστραλίας και έχουν οδηγηθεί  σε προσωρινά κέντρα κράτησης πριν υποχρεωθούν να επιστρέψουν με την πρώτη διαθέσιμη πτήση πίσω στην Ελλάδα.

Όπως είναι γνωστό, τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των Ελλήνων που επισκέπτονται την Αυστραλία είτε ως τουρίστες, είτε ως μετανάστες.

 Η Αυστραλία εφαρμόζει μια ιδιαίτερα αυστηρή μεταναστευτική πολιτική. Το ίδιο αυστηρή είναι και με όσους δηλώνουν ότι έρχονται στην χώρα για τουρισμό.

Όχι μόνο πρέπει να έχουν αεροπορικό εισιτήριο με επιστροφή, αλλά και να δείχνουν ότι έχουν αρκετά χρήματα για να ζήσουν για όσο διάστημα τους χορηγείται η τουριστική βίζα.

Έτσι όσοι δηλώνουν ότι έρχονται για τουρισμό στην Αυστραλία, αλλά, κατά την κρίση των ελεγκτών διαβατηρίων στα αεροδρόμια της χώρας, «δεν πείθουν» για τις προθέσεις τους (δεν έχουν χρήματα, διεύθυνση διαμονής ή δηλώνουν ότι θα ψάξουν για εργασία κ.λπ.) στέλνονται αμέσως πίσω στην χώρα από όπου προέρχονται με την πρώτη διαθέσιμη πτήση.

Και αν δεν υπάρχει πτήση οδηγούνται προσωρινά στα κέντρα κράτησης, όπου οδηγούνται και οι λαθρομετανάστες.
 «Θύματα» αυτής της τακτικής έχουν πέσει τελευταία και αρκετοί Έλληνες που έκαναν σημαντικά έξοδα χωρίς να μπορέσουν να δουν την Αυστραλία.

Κάποιοι, μάλιστα, οδηγήθηκαν και σε κέντρα κράτησης μεταναστών. Εκτιμάται ότι μόνο στη Μελβούρνη οδηγήθηκαν τον τελευταίο καιρό τουλάχιστον 20 Έλληνες σε τέτοια κέντρα (Detention Centres).

Leonardo11/09/201213:26

Οι αυστραλοι εχουν κρατος.Το μπουρδελο ειναι καπου στην μεσογειο.Που εχει και 3 ποδια ομορφα μεσα στη θαλλασα.Καταπατημενα απο τους 'ελληνες' και γεματα το καλοκαιρι απο μαυροκιτρινους παρανομους ξενους..

Απάντηση
@..@ ΠΟΛΙΤΗΣ | 11/09/2012 10:4811/09/201211:49

έχεις μυαλό ραδικιού και μυωπία 50....στη 6η παράγραφο γράφει "κατα την κρίση των ελεγκτών διαβατηρίων στα αεροδρόμια της χώρας.. στέλνονται αμεσως πίσω!!" δηλαδη δεν μπηκαν καν στη χωρα!!! - τεμπελχανάς ψευτοαριστερος είσαι και μισείς καθε Ελληνα;;; ουτε ονομα δεν βαζεις "επιστημονα"

Απάντηση
@ ΠΟΛΙΤΗΣ11/09/201210:48

Εχεις τσκωθει με την πραγματικοτητα μεγαλε! Διαβασε ξανα το συμβαν και μετα κανε τον εξυπνο! Οι λεβεντες πηγαν με τουριστικες βιζες και ξεχασαν να φυγουν! Νομιζαν οτι ειναι μπανανια με τουρκοσπορους και ξεχαστηκαν! Η υπαρξη τουριστικης βιζας δεν νομιμοποιει την παραμονη απο ενα σημειο και μετα! Αρα οι "Ελληενς " (ALIENS(?)χαχαχαχαχααχ) που γραφεις ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΑΝ και υπεστησαν τις συνεπειες!

Απάντηση
Polyvios11/09/201210:35

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΑΦΓΑΝΟΥΣ ΚΛΠ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ

Απάντηση
χρυσή αυγή αυστραλίας11/09/201210:31

Έξω οι έλληνες λαθρομετανάστες από τη χώρα μας. Έξω οι λαθροεισβολείς!!! Η αυστραλία ανήκει στους αυστραλούς!!!

Απάντηση
avisaleos11/09/201210:26

Δηλαδή αυτοί είναι τα σκουπίδια της Αυστραλίας (Κατά τους Κασιδιάριδες και λοιπούς Βλάκες)

Απάντηση
ΦΑΝΗΣ11/09/201210:23

ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ

Απάντηση
κωστης11/09/201210:18

οπου υπαρχει και εφαρμοζεται ο νομος ετσι γινεται, εδω στην μπανανια μπατε σκυλοι και το σημαντικοτερο, πλουτιστε στρατιωτικοι συνοριοφυλακες

Απάντηση
Πολυ καλά τους κάνανε11/09/201210:15

.... κλωτσιά και έξω από την πόρτα σε κάθε ξεβράκωτο που παραβιάζει τα σύνορα ενός κράτους για να ζήσει εις βάρος νομίμων πολιτών και κυρίως φορολογούμενων πολιτών μιας χώρας. Ειδικά για την Αυστραλία είναι απαράδεκτοι που μπήκαν έτσι και αυτό γιατί έχει βγάλει πρόσφατα ανακοίνωση που καλούσε ανθρώπους από την Ευρώπη και κυρίως από την Ελλάδα (γιατί τόσα χρόνια μας μάθανε και δεν έχουν παράπονα προφανώς) να πάνε αν θέλουν να δουλέψουν εκεί ΝΟΜΙΜΑ ΟΜΩΣ και περνώντας από όλους τους ελέγχους και τους νόμους που έχει η Αυστραλία. Παρόλα αυτά κάποιοι επέλεξαν να πάνε ΠΑΡΑΝΟΜΑ ποιός ξέρει τι έχουν κάνει εδώ και την κοπανήσανε να πάνε να τα κάνουνε και εκεί.

Απάντηση
ΑΓΑ11/09/201210:14

Καλά να πάθουνε. Τι το πέρασαν, Ελλάδα που μπαίνει όποιος θέλει όποτε θέλει και δεν δίνει λογαριασμό; Δώστε εσείς ποσοστά στον Τσίπρα!

Απάντηση