PROTOTHEMA

Εκλογές 2012

Ετοιμάζονται σχέδια για την πιθανότητα πρωτιάς

Ποιοι πάνε για υπουργοί σε κυβέρνηση Τσίπρα

Ποιοι πάνε για υπουργοί σε κυβέρνηση Τσίπρα
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η ονοματολογία στα μετεκλογικά σενάρια αλλά και οι συνεργασίες μονοπωλούν τις συζητήσεις στην Κουμουνδούρου

Στην Κουμουνδούρου έχουν αρχίσει τόσο οι αριθμητικοί υπολογισμοί για τα πιθανά μετεκλογικά σενάρια και τις δυνατότητες συνεργασιών όσο και η ονοματολογία για την πλήρωση των υπουργικών θέσεων, έστω κι αν πρόκειται για πρώτες συζητήσεις. Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ αντιλαμβάνεται πλήρως ότι τα περιθώρια κυβερνητικών συνεργασιών δεν είναι αμέτρητα, αλλά συγκεκριμένα και περιορισμένα.

Με το ΚΚΕ να μη δέχεται καμία συζήτηση για συμμετοχή σε κυβερνητικό σχήμα και τους Οικολόγους Πράσινους να βρίσκονται μακριά από την είσοδό τους στη Βουλή, οι πιθανοί σύμμαχοι είναι τρεις: η Δημοκρατική Αριστερά του κ. Φώτη Κουβέλη, το ΠΑΣΟΚ και οι Ανεξάρτητοι Ελληνες. Τουναντίον είναι σχεδόν αδιανόητο να υπάρξει οποιαδήποτε σύγκλιση με τη Ν.Δ., πολύ περισσότερο όταν διαφαίνεται από τις εκτιμήσεις για το εκλογικό αποτέλεσμα ότι δεν θα επιβάλλεται μια τέτοια συνύπαρξη. Για τη συμμαχία με τη ΔΗΜ.ΑΡ. δεν γεννάται θέμα. Τα δύο κόμματα έχουν την ίδια ιδεολογική και πολιτική μήτρα, στελέχη με κοινές διαδρομές και οι προγραμματικές αποκλίσεις δεν είναι απαγορευτικές. Ωστόσο, είναι εξαιρετικά πιθανό να μην αρκεί η κοινοβουλευτική δύναμη των δύο κομμάτων για τη συγκρότηση κυβέρνησης, οπότε θα αναζητηθεί και τρίτος εταίρος.
 
Στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχουν δύο διαφορετικές προσεγγίσεις:
■ Η μία προκρίνει τη συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ, ως ένα κόμμα με κεντροαριστερές κοινωνικές αναφορές, χωρίς όμως να βρίσκει πολλά ευήκοα ώτα στην Κουμουνδούρου.
■ Η άλλη προτείνει συμμαχία με τους Ανεξάρτητους Ελληνες, με δεδομένο ότι ο κ. Πάνος Καμμένος είναι στο αντιμνημονιακό μπλοκ και άρα υπάρχει βασική συμφωνία στο θεμελιώδες ζητούμενο της νέας κυβέρνησης, που είναι η ανατροπή του μνημονίου. Η δεύτερη αυτή άποψη φαίνεται ότι μπορεί να κερδίσει έδαφος προϊόντος του χρόνου.
 
Στην περίπτωση του ΠΑΣΟΚ το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι πρόκειται για ένα κόμμα που υπέγραψε το μνημόνιο και αντιπροσωπεύει τον παλαιό δικομματισμό, ενώ το μεγάλο εμπόδιο με τους Ανεξάρτητους Ελληνες είναι οι πολιτικές διαφορές σε τομείς όπως τα εθνικά θέματα και η λαθρομετανάστευση, που για ένα διάστημα όμως μπορούν να τεθούν στην άκρη της κυβερνητικής ατζέντας και όχι στο επίκεντρο. Με το ΠΑΣΟΚ εκτιμάται ότι δεν θα υπάρξει θέμα συμμετοχής στελεχών του στο υπουργικό σχήμα αλλά ισχυρή πίεση για τη διάσωση μεσαίων παραγόντων του σε κρατικές θέσεις, κάτι που θα πλασαριστεί ως προσπάθεια εξευμενισμού του συστήματος, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να αποτελέσει  και ωρολογιακή βόμβα για τη νέα κυβέρνηση.

Διαβάστε όλο το ρεπορτάζ στο Πρώτο Θέμα που κυκλοφορεί...

χα04/06/201200:13

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Απάντηση
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ03/06/201223:48

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΝΑΤΟ.ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ ΑΠ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΣΤΟΝ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ.ΑΛΛΟ ΤΙ ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ 4,5 ΚΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.2ον.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΟΥΤΟΥΣ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΣΥΡΙΖΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΟρΟΙΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΚΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΠΕ ΤΟ ΜΕΓΚΑ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΙΣΠΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΑΣΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ.3ονΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΜΑΖΕΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΑΡΑΔΩΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΛΕΟΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΡΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ. .ΕΞ ΑΛλΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΣΟΚΟΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΥΡΙΖΑ ΤΟ ΠΡΑΤΕΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ.4ονΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΚΑΖΑΓΚΟΥΓΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΣ ΑΓΡΑ ΨΗΦΩΝ ΑΠΟ ΗΔΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ.ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΡΟΠΑΡΙ Ι ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.ΕΞΑΛΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΙΚΟ ΟΠΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ 3 4 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΑΦΓΑΝΟΥΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΦΟΒΟ.5ον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝ ΚΟΡΩΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ.ΑΠ ΤΟ ΕΥΡΩ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ 2 ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΥΓΓΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΧΡΕΟΚΩΠΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ.ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΝ ΕΚΛΕΓΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΥΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΑ ΔΩΡΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΕ ΑΠΟΛΥΕΙ ΣΤΟ ΠΙΤΣ ΦΥΤΙΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΝΤΕ ΦΡΑΓΚΑ ΓΙΑ ΞΟΔΕΜΑ ΤΑ ΚΑΒΑΝΤΖΩΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΜΑΙ.ΟΤΑΝ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΟΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΤΑΒΕΡΝΙΑΡΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.ΤΟ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΦΥΛΛΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ

Απάντηση
GATE 1303/06/201223:41

ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ............ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

Απάντηση
@ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ03/06/201223:29

Δεν πειράζει. Θα έχουμε Λούκα Κατσέλη και τα παιδιά του λαού: Φωτόπουλο και λοιποί συνδικαλιστές, που ξέρουν καλά από Ευρωπαικές επιδοτήσεις.

Απάντηση
Παρμενίων03/06/201223:28

Εγώ πάντως θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ γιατί θέλω να είμαι ένας από τους πρώτους 100.000 που θα διορίσει στο δημόσιο και μάλιστα θα ζητήσω διορισμό στην κρατικοποιημένη Ολυμπιακή αεροπορία που τόσο άδικα την ιδιωτικοποιήσανε ή τελος πάντων αν δεν μπορέσουν στην Ολυμπιακή σε όποια άλλη υπηρεσία έχει αρκετά επιπλέον επιδόματα

Απάντηση
ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ03/06/201223:03

ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΥΤΗ.ΧΩΡΙΣ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ...ΕΝΑΝ ΠΕΤΑΛΩΤΗ...ΕΝΑΝ ΛΟΒΕΡΔΟ...ΕΝΑΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟ...Η,ΕΣΤΩ,ΕΝΑΝ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟ...ΕΝΑΝ ΚΥΡΙΑΚΟ...ΜΙΑ ΝΤΟΡΑ...ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ Η ΚΥΡΙΑ ΜΕΡΚΕΛ,Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΟΙΜΠΛΕ...ΤΡΑΤΖΙΚ.

Απάντηση
Βύρων03/06/201223:03

Ασε το ΠΑΣΟΚ, μεγάλε, που το θέλεις για να στηρίζεσαι στις πλάτες του. Μόνος σου να προχωρήσεις για να δεις ότι είναι άλλο πράγμα η πλατεία με την αερολογία και άλλο η εξουσία όπου δε χωράει του "λόγου" απουσία. Εσύ με τη ΝΔ θα κυβερνήσετε τώρα, οι δυο σας, και ξεχάστε το ΠΑΣΟΚ. Αυτό θέλει και ο λαός, τους δυο σας αντάμα- αντάμα, για να καταλάβει κι αυτός πολύ καλά τις επιλογές του εν συντόμω χρόνω. Το ΠΑΣΟΚ ο λαός το έβαλε στη γωνία, καλώς ή κακώς, και θα πρέπει να ανασυνταχθεί και να ανανεωθεί. Μην περιμένετε τις πλάτες του για να στηρίζεστε και να λέτε στο λαό ότι σας γουστάρει εναντίον του, αρκεί μόνο να ανεβάσετε τα ποσοστά σας. Τώρα έρχεται η ώρα της αλήθειας και για σας τους δυο και το λαό που σας επέλεξε πρώτους.-

Απάντηση
stelios8003/06/201222:56

εχεις εναν ΒΑΡΕΜΕΝΟ υπαρχει ενας ΚΑΜΜΕΝΟΣ τωρα ηρθε και ο ΠΙΚΡΑΜΜΕΝΟΣ ζητω η χρυση αυγη ζητω το εθνος

Απάντηση
DRAMA03/06/201222:43

TO ZIΙΒΑΓΓΟ ΤΟΥ ΑΝΤΡΕΑ ΕΧΕΙ ΛΙΩΣΕΙ ΑΛΕΞΗ ΤΩΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ 1000000 ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΠΟΥΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ- ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ -ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ- ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΟΜΜΕΝΕΣ- ΥΦΕΣΗ 6% - ΑΝΕΡΓΙΑ 22% -- ΟΤΙ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙΣ. ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΙΕΘΝΩΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙΣ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΚΡΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΞΕΡΙΖΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΛΑΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΕΞΗ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑΣΑΜΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.... ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΠΑΤΑΛΟ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ...ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ..ΤΟ ΖΙΒΑΓΓΟ ΕΛΙΩΣΕ..

Απάντηση
@Α.Κ.03/06/201222:40

Ευγε, τα είπες όλα. Αστους να ονειρεύονται δραχμές και δημοσιουπαλληλίκι. Δεν καταλαβαίνουν, δε θελουν να καταλάβουν. Και με συριζα και με δραχμή και με οτιδήποτε, ούτε τις τράπεζες γλιτώνεις ούτε τα δάνεια που έχει καθένας στην πλάτη του, αντιθέτως θα γίνει άπιαστο όνειρο η εξώφληση στεγαστικών, ενώ οι νταβατζήδες που θα ερθουν για κατάσχεση καθε αλλο παρά ονειρο θα είναι. ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΛΟΙΠΟΝ? Θα χαρίσει τα δάνεια; Με ποιά κριτήρια όμως θα το κάνει; Αλλος έχει 400 μέτρα σπίτι, άλλος έχει 50, άλλος χρωσταει 100.000 και άλλος 400.000 θα τα ισιώσει όλα ο Τσίπρας; Μάλλον θα θεωρήσει ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ αυτούς με τα μεγάλα δάνεια και κρίνοντας απο το εισόδημα θα τους αφήσει να χρεωκοπήσουν.... αλλά θα τα αντιληφθούν όταν τα πάθουν. Μπορεί να μην εχεις ψηφίσει τους μεγάλους ως τώρα όπως γράφεις, εγώ παίζομαι, πρώτη φορά θα ψηφίσω ΝΔ μόνο και μόνο για να μη δω τους πασοκτζήδες συνδικαληστές να παίρνουν θέσεις με το Συριζα. Ηδη λέγεται ότι τύποι όπως ο ΚΟΛΛΑΣ προσχώρησαν... για να υπερασπιστουν τα λαμόγια ενάντια στις τσέπες μας.

Απάντηση