PROTOTHEMA

Οικονομία

Τελευταία ευκαιρία

Σύνταξη στα 58 για 600.000 ασφαλισμένους του ΙΚΑ

Σύνταξη στα 58 για 600.000 ασφαλισμένους του ΙΚΑ
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει για παλιούς ασφαλισμένους που έχουν θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα πριν από τις 31 Δεκεμβρίου 2012

Τελευταία ευκαιρία θα έχουν κάποιοι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ για αναγνώριση πλασματικών χρόνων λόγω τέκνων, χωρίς εξαγορά ενσήμων, σύμφωνα με ρεπορτάζ της εφημερίδας «Ελεύθερος Τύπος».

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει για παλιούς ασφαλισμένους που έχουν θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα πριν από τις 31 Δεκεμβρίου 2012 και μπορούν να φύγουν με σύνταξη έως το 2015, γλιτώνοντας τον νέο τρόπο υπολογισμού των συντάξεων.

Πρόκειται για 600.000 ασφαλισμένους στο ΙΚΑ που ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά πριν από το 1993.




η καψουρα03/09/201307:56

η καψουρα του αντωνη ηταν η εξουσια και το μητσοτακεικο,τα κανονισε ομορφα και τα δυο.εκανε περα την ντορα εβαλε σε ενα δυσκολο υπουργειο τον μικρο για να τρωει καρπαζιες και να γινεται ρεζιλι και ο ιδιος δηλωσε μονιμη υποταγη στους γερμανοαμερικανους,κανοντας αναγκαστικα περα τους ρωσους.φροντιζει ο αντωνης για μας τι και αν περνουμε συνεχεια δανεικα,απλα εχουμε παρει μερικα δις παραπανω απο τους αλλους και γκρινιαζουν οι γερμανοι διοτι λεει τρωμε πολλα.

Απάντηση
ky03/09/201307:29

ΜΑ ΤΙ ΔΟΥΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ!! ΕΙΡΩΝΙΕΣ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΚΤΛ ΚΤΛ...ΡΕ ΔΟΥΛΟΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΒΡΑΖΟΥΜΕ!! ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΙΖΕΡΙΑ ΖΟΥΜΕ, ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ (ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΑΜΕ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) 40 ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΑΓΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ (ΒΟΥΛΗ) ΑΛΛΑ 10.000 ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!! Ο ΣΥΡΙΖΑ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΖΩΑ ΠΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΙΧΕ ΜΟΛΙΣ 3%!! ΧΑΙΒΑΝΙΑ, ΧΑΧΟΛΙΑ ΞΥΠΝΗΣΤΕ.....

Απάντηση
ΒΑΣΙΛΗΣ 2/9/201302/09/201321:59

ΠΡΑΒΟ ΦΙΛΛΙΠΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ.ΩΡΑΙΑ 58 ΕΤΩΝ ΜΕ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ?ΜΗΠΩΣ 37.ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ 37 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΤΟΝ Ι.Τ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ.ΒΓΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ 35ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙΕΞΤΡΑ 32 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΑΤΟ ΣΤΑ 58.ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΤΣΟΚΟΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΕΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

Απάντηση
Νοικοκύρης02/09/201320:01

1970 σύνταξη στα 65 χρόνια. 2014 σύνταξη στα 55 χρόνια.Γι αυτό καταστράφηκε η χώρα και τα ταμεία.Σημερινοί 50ρηδες και 60ρηδες παίρνουν σύνταξη χρεώνοντας τα παιδιά τους με πολλές οικονομικές θηλιές.Δεν θέλουν ξύλο (και μάλιστα άγριο) μόνο οι πολιτικοί και οι οικογένειές τους αλλά και αυτοί που θα τούς ψηφίσουν , χρεώνοντας έν γνώσει τους τα παιδιά και τα εγγόνια τους.Κάποτε ο έλληνας έκανε θυσίες για τά παιδιά του.Τώρα βάζει τα παιδιά του να θυσιάζονται για την τεμπελιά του .ΞΕΦΤΙΛΑ.

Απάντηση
Φιλιππος02/09/201318:50

Ψεμα,μεγαλο ψεμα.Τα ΜΜΕ αναπαραγουν Μ......... ς για να πουλανε φυλλα.Με το 2 Μνημονιο ολους τους πηγαν στα 60 για τα βαρεα και στα 67 για τα απλα, δεν εχουν βαλει χερι ακομα στα 11100 ,αλλα ερχετε.Εγω με 10500 βαρεα το 2012 με πανε στα 56+6 αλλα επειδη απο λαθος του ΙΚΑ μου λειπουν 150 βαρεα το 2012 (τωρα τα εχω) με βαζουν να δουλεψω στα βαρεα ακομα 4 χρονια δηλαδη στα 60 για να βγω με 11100 στα 59,, και τις εισφορες μου στα βαρεα 35 χρονια ΑΝΤΙΟ.ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗ ΚΑΛΠΗ ΨΕΥΤΕΣ

Απάντηση
EuroGreek02/09/201318:04

Τώρα που γυρίζει, εγώ θέλω να είμαι Ευρωπαίος αλλά να βγαίνω στην σύνταξη στα 50 μου. Ναι στο Ευρώ αλλά με κανόνες Ελλαδιστάν. Μην σας λένε ψέματα, στην Ευρώπη δουλέουν απο τα 18 τους μέχρι 62-65 επειδή το γουστάρουν, όχι για κανέναν άλλο λόγο.

Απάντηση
Συνταξιούχος to be02/09/201317:44

Είμαι 36, μπορώ να βγώ στην Σύνταξη ; Έχω εισφορές 12 χρόνια, καλά δεν είναι ;

Απάντηση
Τεμπελαρας, Ελληναρας, ξερολας02/09/201316:37

Απαραδεκτο, συνταξη στα 38 ακου 58. Πως θα αναπτυχτουν τα καφενεια με τα ψεματα δεν εχουμε αναπτυψη. Δεν παιζονται οι προδοτες

Απάντηση
Merkel02/09/201316:08

Και πως θα τους πληρώνεται τους συνταξιούχους με κουμπιά ρε μαύρα μπατιράκια Ελληνες που θα βρείτε τα λεφτά θα εξαπατήσεται πάλι τους Ευρωπαίους να σας δίνουν μερικά δισεκατομμύρια ευρώ; Ετσι θέλετε να πληρώνεται συντάξεις με λεφτά άλλον και αργότερα θα τους λέτε δεν έχουμε να τα γυρίσουμε πίσω. Ξυπνήστε επιτέλους.

Απάντηση
Μια ανεργη02/09/201315:16

ΕΙΜΑΙ 55 ΕΤΩΝ ΑΝΕΡΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 62 ΠΛΕΟΝ, ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑΣΦΑΛΙΣΗ΄΄ Η ΑΓΟΡΑ ΕΝΣΗΜΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Απάντηση