Διασυρμός για την Ίντερ στο Μεάτσα

Η Κάλιαρι την υποχρέωσε σε οδυνηρή ήττα με 1-4!

Η νίκη επί της Αταλάντα είχε επαναφέρει τα χαμόγελα στην Ιντερ και γενικά οι Νερατζούρι τόνωναν την αυτοπεποίθηση τους, όπως έλεγε τις προηγούμενες μέρες ο Βάλτερ Ματσάρι. Ο,τι έχτιζαν, χρειάστηκε 45 λεπτά για να γκρεμιστεί... Οι Μιλανέζοι ήταν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη κόντρα σε μια Κάλιαρι που είχε μόλις ένα βαθμό πριν την έναρξη στο «Μεάτσα» αλλά αυτό που ακολούθησε δεν το περίμενε κανείς.

Στο 10' ο Ναγκατόμο έκανε λάθος σε μια βαθιά μπαλιά των Σάρδων και... έβγαλε τετ α τετ τον Σάου, ο οποίος πλάσαρε τον Χαντάνοβιτς για το 0-1. Η Ιντερ θα μπορούσε να κάνει άμεσα το 1-1 αν ο Παλάσιο έβρισκε δίχτυα σε τετ α τετ (απέκρουσε ο Κράνιο, για να έρθει τελικά η ισοφάριση στο 18'. Ο Παλάσιο έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Κάλιαρι εκτελώντας γρήγορα το φάουλ με πάσα στον Οσβάλντο και αυτός έκανε το 1-1 σαν σε προπόνηση. Το ματς ήταν ξανά στα χέρια των Νερατζούρι αλλά ο Ναγκατόμο είδε δύο κίτρινες σε τρία λεπτά (25'-28') και ακολούθησε ο... όλεθρος!