Ήττα - αποκλεισμός της Σάκκαρη από τη συνέχεια του US Open

Η Άσλεϊ Μπάρτι κέρδισε με 2-0 σετ την Ελληνίδα τενίστρια και την απέκλεισε από το US Open

sakkari
Τον τελευταίο της αγώνα στο απλό σε Grand Slam έδωσε το βράδυ της Παρασκευής (ώρα Ελλάδας) στη Νέα Υόρκη η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στην αναμέτρηση του 3ου γύρου του US Open ηττήθηκε με 7-5, 6-3 από την Άσλεϊ Μπάρτι και αποκλείστηκε από την συνέχεια του US Open.

Στο 1ο σετ η Μπάρτι προηγήθηκε με μπρέικ (2-1), έφτασε στο 4-2, αλλά η Σάκκαρη πήρε πίσω το μπρέικ για το 4-4 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5-4.

Η Άσλεϊ ισοφάρισε και με μπρέικ προηγήθηκε ξανά με 6-5 για να κερδίσει, τελικά, με 7-5. Η Σάκκαρη είχε 25-14 αβίαστα λάθη και 7-8 winners. Η αντίπαλος της είχε στο 1ο σετ 5-0 άσους.

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 0-1 και 1-2. Η Ελληνίδα είχε ευκαιρία για μπρέικ στο 4ο γκέιμ αλλά η Αυστραλή το "έσβησε" και ισοφάρισε σε 2-2.

Με μπρέικ έφτασε στο 3-2 η Μπάρτι και με winner προηγήθηε με 4-2. Η Μαρία πάλεψε και άκενα το 4-3 αλλά η Μπάρτι πέτυχε το 5-3. Τελικά η Αυστραλή έκλεισε το σετ και τον αγώνα με μπρέικ!

Πηγή: Gazzetta