Euroleague: Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκε με 87-76 από τη Ρεάλ και έμεινε εκτός τελικού

Οι «ερυθρόλευκοι» άργησαν να μπουν ένα ολόκληρο ημίχρονο στον ημιτελικό της Euroleague και το πλήρωσαν - Βρέθηκαν στο -25, ο συγκινητικός Πίτερς τους οδήγησε στο -8 στα μέσα της 4ης περιόδου, αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση

bartz_stenoxorimenos_xeirokrotima
Η Ρεάλ Μαδρίτης χάρη στην εντυπωσιακή της απόδοση στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ολυμπιακό, επικράτησε άνετα με 87-76 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής κόντρα στον Παναθηναϊκό (26/05, 21:00). Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν το γνωστό τους καλό μπάσκετ μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αν και μετρ των ανατροπών αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε και έτσι παρά την προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, θα ετοιμαστούν για τον άχαρο μικρό τελικό της Euroleague με τη Φενέρμπαχτσε (26/05, 18:00).

Real Madrid - Olympiacos | DOMINANT Win | SEMIFINALS Highlights 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν αποκτήσει νωρίς επαφή με το καλάθι από μακρινή απόσταση. Από τη μία οι Μούσα και Χεζόνια είχαν 4-4, από την άλλη οι Κάνααν και Πίτερς είχαν 2/2 (14-6, 4’). Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε την άμυνα που ήξερε ενώ στην επίθεση τα ποσοστά έπεσαν με αποτέλεσμα το 19-8 (6’). Οι Μαδριλένοι κυριαρχούσαν στο παρκέ, έκαναν ό,τι ήθελαν τους Πειραιώτες και η εναρκτήρια περίοδος να ολοκληρωθεί με 28-10.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1i7td0ucmfl)

Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα και το σχήμα με Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ φάνηκε να λειτουργεί καλύτερα ρίχνοντας έστω λίγο τη διαφορά σε 28-15 (12’). Όμως δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό να αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού αφού τα διαδοχικά λάθη των «ερυθρόλευκων» δεν έμεναν ανεκμετάλλευτα από την Ρεάλ η οποία με κάρφωμα του Πουαριέ βρέθηκε στο +21 (42-21, 15’). Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε άμυνα, είχε χάσει το μαχητικό του πνεύμα και ο Ροντρίγκεθ πρωταγωνιστώντας με πόντους και ασίστ κρατούσε τη Ρεάλ σε θέση ισχύος (47-24, 17’) και 54-29 (19’).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήθελαν να μπουν με μεγαλύτερη επιθετικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο και να προσπαθήσουν κατοχή με κατοχή να ρίξουν τη διαφορά με την ελπίδα να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Η άμυνα είχε βελτιωθεί και ο Πίτερς με δύο καλάθια μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Γουίλιαμς Γκος με 5 δικούς του μείωσαν σε 60-48 (25’), όμως ο Μούσα εμφανίστηκε για την ομάδα του και της έδωσε «ανάσα» (63-48, 26’). Ο Πίτερς όμως ήταν αποφασισμένος να πάρει την ομάδα στην πλάτη του και με νέο τρίποντο έκανε το 66-56 (29’).

Η ελπίδα είχε επιστρέψει, ο κόσμος στην εξέδρα προσπαθούσε να ενθαρρύνει αλλά η δυσκολία ήταν μεγάλη. Πίτερς και Γκος ευστόχησαν από τα 6.75, αλλά Γιαμπουσέλε και Γιουλ απάντησαν με αποτέλεσμα να μένει η Ρεάλ σταθερά με ικανοποιητικό προβάδισμα (76-64, 33’). Για πρώτη φορά η διαφορά έπεσε κάτω από το όριο των 10 πόντων με νέο τρίποντο του Γουίλιαμς Γκος (76-67, 34’), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο. Οι παίκτες της Ρεάλ έμειναν ψύχραιμοι και η κόρνα της λήξης τους βρήκε με το εισιτήριο για τον τελικό στο χέρι.

6232008_2

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε και διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι Μαδριλένοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και είχαν αδιανόητα ποσοστά ευστοχίας. Πήραν μεγάλη διαφορά και παρά τη βελτιωμένη εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, έμειναν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν.
Με το σκορ στο 83-73 ο Φαλ έκανε 0/2 βολές, ο ΜακΚίσικ δύο λάθη και το ματς ολοκληρώθηκε τυπικά.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντζάναν Μούσα ολοκλήρωσε με 20 πόντους, αλλά ειδικά στην τρίτη περίοδο όποτε πλησίαζε ο Ολυμπιακός, σκόραρε και του… έκοβε τη φόρα.

6231634
6231706
6231781
6231820

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Πολλοί δεν έπαιξαν καλά από τους «ερυθρόλευκους», αλλά Τόμας Γουόκαπ (2/11 σουτ), Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μουσταφά Φαλ παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Βοήθησαν σε διαφορετικά διαστήματα του αγώνα οι Γκερσόν Γιαμπουσέλε (11π.), Βενσάν Πουαριέ (11π., 3ρ.) και Μάριο Χεζόνια (12π., 6ρ.)

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σακιέλ ΜακΚίσικ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο (13 από τους 17π.) και ο Άλεκ Πίτερς στο δεύτερο (23π., 8ρ.). Ανέβηκε και ο Γκος στην επανάληψη με 15 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα εξωπραγματικά ποσοστά της Ρεάλ στο ημίχρονο με 12/16 δίποντα και 9/13 τρίποντα, τα οποία και έμελλε να κάνουν τη διαφορά στον ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 56-37, 71-58, 87-76

Χαλκίδα: Εισπράξεις των εκβιασμών, super market και… διακοπές - Όλο το τεφτέρι της προϊσταμένης της ΔΟΥ

Mπραντ Πιτ: Η κόρη του, Βιβιέν, «αποκηρύσσει» τον πατέρα της - Δεν θέλει το επίθετό του

USS Harder: Εντοπίστηκε μετά από 80 χρόνια το ναυάγιο του υποβρυχίου