Εκτός τετράδας στη Ρώμη ο Τσιτσιπάς - Έχασε με ανατροπή (2-1) δικό του παιχνίδι από τον Τζάρι - Βίντεο

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε 6-3 το 1ο σετ αλλά είχε τραγικό ποσοστό (2/13) στα μπρέικ πόιντ και αποκλείστηκε από τον Χιλιανό - Έσβησε 3 ματς πόιντ ο Έλληνας

28710341
Εκτός τετράδας στο Rome Masters μετά από 2 σερί παρουσίες έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας αποκλείστηκε σε 2.38' με 3-6, 7-5,6-4 από τον Χιλιανό Νίκολας Τζάρι ο οποίος θα παίξει για μια θέση στον τελικό με τον Αμερικανό Τόμι Πολ (Νο16).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1bcdpfaaa6p)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1bc23xxi4oh)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1bc6pjb0wht)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε 2/13 μπρέικ πόιντ και 7 διπλά λάθη! Έσβησε 3 ματς πόιντ αλλά με το 4ο ο Χιλιανός έκλεισε το παιχνίδι.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1b97i5dyeeh)

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε τον αγώνα με 19 winners και 37 αβίαστα λάθη, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε επίσης 37 λάθη, αλλά 30 winners.

Ο αγώνας

O Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε φανταστικά στο παιχνίδι και έφτασε σε μπρέικ στο 4ο γκέιμ (3-1). Με το σερβίς του πήγε στο 4-1 και ο Χιλιανός έσβησε 2 μπρέικ πόιντ στο 6ο γκέιμ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1b9n267ha61)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1ba1kd7ewt5)

Με φανταστική λόμπα ο Έλληνας είχε και 3ο μπρέικ πόιντ το οποίο και πάλι έσβησε ο Τζάρι. Με το σερβίς του έσβησε και 4ο μετά από 12 λεπτά στο γκέιμ!

Τελικά ο Χιλιανός έκλεισε το γκέιμ (4-2). Ο Έλληνας έφτασε με άνεση στο 5-2 και τελείωσε το σετ με 6-3.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1badozqikp5)

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς έσβησε 2 μπρέικ πόιντ για να ισοφαρίσει σε 1-1 και ο Τζάρι με το σερβίς του προηγήθηκε 2-1 και εν συνεχεία με 3-2.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1bat4o5hrf5)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1bapvs2828h)

Ο Τζάρι έσβησε 3 μπρέικ πόιντ για το 4-3 και ο Έλληνας μέσα σε 1' κέρδισε το 8ο γκέιμ και ισοφάρισε 4-4. Νέο προβάδισμα με 5-4 για τον Χιλιανό αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 5-5 και είχε διπλό μπρέικ πόιντ.

Ο Χιλιανός τα έσβησε και τα 2 και έφτασε στο 6-5. Ο Τζάρι με μπρέικ κέρδισε το 2ο σετ (7-5) και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 3ο σετ ο Τζάρι σβήνει 2 μπρέικ πόιντ του Έλληνα στο 3ο γκέιμ αλλά ο Τσιτσιπάς με το 3ο έφτασε σε μπρέικ (2-1). Ο Χιλιανός πήρε πίσω το μπρέικ και με το σερβίς του προηγήθηκε 3-2.

Ο Έλληνας πήρε άνετα το 6ο γκέιμ (3-3) αλλά με φανταστικό σερβίς ο αντίπαλός του πήγε στο 4-3 και στο 5-4. Ο Χιλιανός είχε 3 ματς πόιντ στο σερβίς του Τσιτσιπά στο 10ο γκέιμ αλλά ο Έλληνας τα έσβησε!

Είχε όμως και 4ο και το εκμεταλλεύτηκε για το 6-4.

Ειδήσεις σήμερα:

Θεσσαλονίκη: Τι είναι ο παρβοϊός που κόστισε τη ζωή σε κοριτσάκι 3,5 ετών - Οι συστάσεις του ΕΟΔΥ

«Ο μπαμπάς σκότωσε τη μαμά», φώναζε η κόρη της 40χρονης που δολοφονήθηκε στο Μενίδι

Trip Advisor: Ποιο είναι το κορυφαίο ξενοδοχείο στον κόσμο - Σε ποιες κατηγορίες ξεχωρίζει η Ελλάδα