Premier League: Η Νότιγχαμ νίκησε με 3-1 τη Φούλαμ και πήρε ανάσα, χωρίς νικητή το λονδρέζικο ντέρμπι - Δείτε τα γκολ

Η Έβερτον πήρε σημαντικό βαθμό στο Σεντ Τζέιμς Παρκ - Γουέστ Χαμ και Τότεναμ  αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1

MixCollage-03-Apr-2024-12-25-AM-6290
Βαθμολογική ανάσα για τη Νότιγχαμ, η οποία επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Φούλαμ και βρέθηκε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Σούπερ α' μέρος για τη Φόρεστ, η οποία με τρία τέρματα «σφράγισε» το πρώτο τρίποντο της έπειτα την 17η Φεβρουαρίου. Την αναμέτρηση στο «City Ground» παρακολούθησε και ο πρόεδρος του συλλόγου, Βαγγέλης Μαρινάκης.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Νότιγχαμ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε ασφυκτικά την ομάδα του Μάρκο Σίλβα και σε ένα 20λεπτο βρήκε δυο φορές δίχτυα. Στο 9΄ ο Χάντσον – Οντόι με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κρις Γουντ με τρομερό σουτ σημείωσε το 2-0. Τρεις αλλαγές έκανε η Φούλαμ στο 30', περνώντας στο ματς τους Τραορέ, Κέιρνι και Γουίλιαν. Ωστόσο, η Φόρεστ ήταν σούπερ αποτελεσματική, αφού στις καθυστερήσεις ο Γκιμπς - Γουάιτ διαμόρφωσε το 3-0.

Οι Λονδρέζοι στο 50ο λεπτό έβγαλαν αντίδραση και με κεφαλιά του Ανταραμπιόγιο μείωσαν σε 3-1. Η Νότιγχαμ πλησίασε στο τέταρτο γκολ, αλλά στο 65΄ το σουτ του Γουίλιαμς σταμάτησε στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στα δοκάρια με τον Τετέ, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο...

Το... έσωσε στο 88' η Έβερτον

Ανάσα για την Έβερτον, η οποία απέσπασε σημαντική εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 από τη Νιουκάστλ. Έτσι, τα «Ζαχαρωτά» βρέθηκαν στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 15' άνοιξαν το σκορ. Ο Μπαρνς μοίρασε ιδανικά στον Ίσακ και αυτός με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Η Έβερτον δεν έπεισε δημιουργικά και προσπαθούσε να κρατήσει την αντίπαλο μακριά από την εστία της. Μάλιστα, στο 45ο λεπτό ο Πίκφορντ είχε μεγάλη επέμβαση σε βολέ του Μέρφι. Το VAR ακύρωσε το 5ο φετινό γκολ του Νταν Μπερν, αφού ο Ίσακ πριν του κάνει την ασίστ ήταν εκτεθειμένος. Ωστόσο, στο 88' ήρθε η λύτρωση. Με παρέμβαση του VAR και Onfield review, ο Ντάμετ τιμωρήθηκε για το φάουλ στον Γιάνγκ και ο Κάλβερτ – Λιούιν διαμόρφωσε το 1-1. Παρά τον βαθμό, η Έβερτον παρέμεινε για 13 ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη, για πρώτη φορά μετά τα τέλη του 1957.

Ισοπαλία στο λονδρέζικο ντέρμπι που δεν βόλεψε κανέναν

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Γουέστ Χαμ με την Τότεναμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, καθώς οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1, σε ένα αποτέλσμα που δεν βολεύει καμία εκ των δύο. Οι Σπερς έμειναν στο -2 από την 4η Άστον Βίλα, ενώ τα Σφυριά βρίσκονται σε δύσκολη θέση στη μάχη τους για την Ευρώπη. Βασικός και αναντικατάστατος για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες ο διεθνής κεντρικός αμυντικός, Ντίνος Μαυροπάνος.

Το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου βρήκε γρήγορο γκολ, μόλις στο 5', όταν ο Βέρνερ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τζόνσον από κοντά άνοιξε το σκορ με πλασέ. Στο 10' ο Πόρο αστόχησε με σουτ και τρία λεπτά αργότερα ο Φαμπιάνσκι μπλόκαρε το σουτ του Σον. Στο 19ο λεπτό μετά από κόρνερ του Μπόουεν ο Ζουμά ισοφάρισε στην πρώτη φάση των γηπεδούχων.

Στο 37' ο Βικάριο απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ Πράους και στο 48' είπε όχι στον Μαυροπάνο, καθώς απέκρουσε την μπάλα μετά από την κεφαλιά του και στην επαναφορά αστόχησε ο Αντόνιο, στην τελευταία φάση του ματς.
φαρίζει στο 19'.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής
Νιούκαστλ - Έβερτον 1-1 (15' Ίζακ / 88' Κάλβερτ-Λιούιν)
Νότιγχαμ - Φούλαμ 3-1 (9' Χάντσον-Οντόι, 19' Γουντ, 45+3' Γκιμπς-Γουάιτ / 49' Ανταραμπιόγιο)
Μπέρνλι - Γουλβς 1-1 (37' Λάρσεν / 45+3' Νούρι)
Μπόρνμουθ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79' Κλούιφερτ)
Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 1-1 (19' Ζούμα / 5' Τζόνσον)

Σέφιλντ Γιουν. 15

* Η Έβερτον έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 6 βαθμών.

** Η Νότιγχαμ Φόρεστ έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με αφαίρεση 4 βαθμών.

Άγιοι Ανάργυροι: Βίντεο από τα τελευταία λεπτά πριν το έγκλημα - Το καρτέρι του δολοφόνου έξω από το σπίτι της Κυριακής

Θεσσαλονίκη: Στο φως η δράση κυκλώματος που «ξάφρισε» €315.000 από τραπεζικούς λογαριασμούς

Βέροια: «Λιποθύμησα, ο Θεός να δίνει δύναμη στις οικογένειές τους» λέει ο οδηγός που παρέσυρε τις δύο γυναίκες