Premier League: Τέλος στο απίθανο σερί του Έμερι έβαλε η Νιουκάστλ, 3-1 την Άστον Βίλα - Δείτε τα γκολ

Σημαντικό διπλό για τις «καρακάξες» που πλησίασαν την εξάδα - Νίκη «ανάσα για την Κρίσταλ Πάλας

MixCollage-31-Jan-2024-01-03-AM-4204
Ήταν 18 Φεβρουαρίου του 2023, όταν η Άρσεναλ κέρδιζε στο «Βίλα Παρκ». Από τότε και σε 16 παιχνίδια πρωταθλήματος, η Άστον Βίλα του Έμερι μετρούσε 15 νίκες και μια ισοπαλία. Ωστόσο, η Νιουκάστλ κατάφερε να σπάσει το σερί, να νικήσει 3-1 και να πλησιάσει την εξάδα της Premier League. Διατηρήθηκαν στην τετράδα οι γηπεδούχοι, όμως απειλούνται από την Τότεναμ.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Οι «καρακάξες» πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στη σεζόν, έκαναν ό,τι ήθελαν στη μια ώρα παιχνιδιού και πήραν αυτό που ήθελαν. Ο Σαρ στο 32' άνοιξε το σκορ και στο 36΄ πέτυχε το 2-0. Το αυτογκόλ του Μορένο στο 52' σφράγισε ουσιαστικά το διπλό. Το μόνο που κατάφερε η Βίλα ήταν να μειώσει με τον Γουότκινς στο 71'. Δυο λεπτά αργότερα, ο Άγγλος φορ έκανε και το 3-2, αλλά ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος, γεγονός που υπέδειξε και το VAR.

Νίκη - ανάσα για την Πάλας

Οι Έζε και Ολίσε λύτρωσαν την Πάλας και οι «αετοί» με το 3-2 κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ βρέθηκε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Στον πάτο οι φιλοξενούμενοι... Οι «λεπίδες», στα 22 δευτερόλεπτα προηγήθηκαν με τον Μπρέρετον Ντίας, ωστόσο οι Λονδρέζοι αντέδρασαν και στο 17' ισοφάρισαν με τον Έζε. Ο Μακ Άτι στο 20ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την κόντρα στον Γκουεχί και πέτυχε το 2-1, αλλά πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να απαντήσουν και στο 27' με απίθανο σουτ του Έζε έγινε το 2-2. Στο 67', ο Ολίσε λύτρωσε την Πάλας πετυχαίνοντας το 3-2. Αξίζει να σημειωθεί πως και οι δυο σκόρερ των γηπεδούχων αποχώρησαν με τραυματισμούς. Δοκάρι στο 85' είχε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με τον Αχμέντοντζιτς, με την τύχη να της γυρνά την πλάτη...

Τ΄ αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σέφιλντ Γιουν. 10 -22αγ.

* Η Έβερτον έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με αφαίρεση 10 βαθμών για παραβίαση των κανόνων περί κερδοφορίας και βιωσιμότητας της Premier League.

Κακοκαιρία: Πού θα χτυπήσει ο χιονιάς τις επόμενες ώρες και πότε θα υποχωρήσει - Ποια σχολεία θα είναι κλειστά

Πόλεμος τιμών στα νέα μπλε τιμολόγια ρεύματος - Κάτω και από τα 11 λεπτά η κιλοβατώρα

Κέιτ Μίντλετον: Ποια είναι η Νατάσα Άρτσερ και γιατί είναι συνεχώς στο πλευρό της εδώ και μία δεκαετία