Ιστορική απόφαση στο Βέλγιο: Επαναλαμβάνεται το Άντερλεχτ-Γκενκ λόγω λάθους του VAR

Η Άντερλεχτ κέρδισε 2-1 τη Γκενκ αλλά η ομοσπονδία αποφάσισε να επαναληφθεί ο αγώνας

genk
Σε μία ιστορική απόφαση προχώρησε την Παρασκευή (26/1) η Πειθαρχική Επιτροπή της βελγικής ομοσπονδίας, καθώς αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα Άντερλεχτ-Γκενκ (2-1) για τη 19η αγωνιστική της Jupiler League που διεξήχθη στις 23 Δεκεμβρίου, λόγω κομβικού λάθος του VAR.

Με το σκορ στο 0-0, η Γκενκ έχασε πέναλτι στο 23ο λεπτό με τον Χέινεν. Ο Σμάιχελ απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Σορ την έστειλε στα δίχτυα, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε, έπειτα από υπόδειξη του VAR.

Ο Video Assistant Referee ανέφερε προς τον διαιτητή Φερμπούμεν πως ο σκόρερ είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή, όμως στο ριπλέι φάνηκε ότι δύο παίκτες της Άντερλεχτ είχαν μπει νωρίτερα απ’ τον σκόρερ κι έτσι η εκτέλεση θα έπρεπε να επαναληφθεί.

Η Γκενκ κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα, την οποία εκδίκασε και δικαίωσε η Πειθαρχική Επιτροπή, δημιουργώντας ένα πολύ ξεχωριστό δεδικασμένο.

Άγιος Παντελεήμονας: Ασύλληπτος ο δράκος των ασανσέρ - Αλλοδαπό νεαρό που μιλά σπαστά ελληνικά αναζητά η ΕΛΑΣ

Γεωργία: Η απίστευτη ιστορία των διδύμων που χωρίστηκαν στη γέννα και βρέθηκαν μέσω TikTok

Ταϊλάνδη: Viral το βίντεο με Ταϊλανδέζα να βγάζει βόλτα το λιονταράκι της... μέσα σε μια Bentley