Euroleague: Τρεις σερί νίκες ο Ολυμπιακός και έπιασε 4άδα, μεγάλα διπλά για Αρμάνι και Μονακό - Δείτε βίντεο

Ρεκόρ καριέρας ο Κάνααν κόντρα στη Ζαλγκίρις - «Ραψωδία» Λάρκιν στην ανατροπή της Αναντολού - Λο και Τζέιμς οδήγησαν σε νίκες Αρμάνι και Μονακό

MixCollage-25-Nov-2023-12-11-AM-6539
Ολοένα και κερδίζει θέσεις στην κατάταξη της Euroleague ο Ολυμπιακός καθώς μετά και την 3η συνεχόμενη νίκη του απέναντι στην Ζάλγκιρις Κάουνας, έφτασε σε ρεκόρ τετράδας (6-4) συγκατοικώντας με τον «αιώνιο» αντίπαλό του. Μεγάλο ματς έγινε στην Κωνσταντινούπολη όπου η Εφές πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο και επικράτησε της Παρτίζαν χάρη στον φοβερό, Σέιν Λάρκιν. Επιπλέον ήταν και μια νίκη του... μαθητή Ερντέμ Τσαν απέναντι στον... δάσκαλό του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς. H Αρμάνι Μιλάνο ήταν επιβλητική στο Βελιγράδι κερδίζοντας εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα με 93-71 ενώ η Μονακό πέρασε από τη Βιτόρια με 75-77 χάρη σε φόλοου κάρφωμα του Μπλόσομγκεϊμ από άστοχο σουτ του Μάικ Τζέιμς.

Ολυμπιακός - Ζάλγκιρις 89-72

Με τον Αϊζάια Κάνααν να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Euroleague (25π.) και να παίρνει «φωτιά» στην τρίτη περίοδο έξω απ’ τα 6,75μ. (4/6 τρίπ.), παίρνοντας την... σκυτάλη απ’ τον εξαιρετικό Τόμας Γουόκαπ του πρώτου ημιχρόνου και τον Άλεκ Πίτερς να προσθέτει άλλους 22 πόντους (4/5τρίπ), ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-72 στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν την έδρα τους με εμφατικό τρόπο και με την τρίτη σερί νίκη τους, βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-4. Στο 4-6 έπεσαν οι Λιθουανοί που δεν βρήκαν άλλον «πόλο» στην επίθεσή τους πέρα απ’ τον Έβανς (21π.) για να απειλήσουν τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72

Olympiacos Piraeus-Zalgiris Kaunas | Round 10 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Ερυθρός Αστέρας - Αρμάνι Μιλάνο 71-93

Στην «Stark Arena» η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε χαρακτήρα μετά το τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, έχτισε μία σημαντική διαφορά την οποία «εκτίναξε» στα... ύψη προς το φινάλε κι έφτασε στη δεύτερη σερί νίκη της συντρίβοντας τους Σέρβους με 93-71. Νίκη που την «ανέβασε» πλέον στο 4-6, την ώρα που οι Σέρβοι έπεσαν στο 3-7, γνωρίζοντας τη δεύτερη σερί ήττα τους μετά απ’ αυτή που υπέστησαν την περασμένη εβδομάδα στο ΣΕΦ απ’ τον Ολυμπιακό.

Σε ένα μάλλον μέτριο βράδυ του Νίκολα Μίροτιτς, ο Μάοντο Λο (32π..) έπαιξε για όλη την Αρμάνι στην επίθεση και με εξαιρετικά ποσοστά (6/7 τρίπ., 4/7 διπ.) ήταν ο παίκτης που έκανε τη... διαφορά για τους Ιταλούς. Ο Σιλντς έδωσε πολύ μεγάλη βοήθεια προς το φινάλε (19π., 5 ασ.), όταν ο Ερυθρός Αστέρας επιχείρησε την τελική αντεπίθεσή του χάρις τους Νταβιντόβατς (18π.) και Νέντοβιτς (16π.), όμως η Αρμάνι βρήκε «μεγάλα» σουτ στο φινάλε (συνολικά 17/27 τρίποντα, 63%) κι έφυγε με ένα εμφατικό διπλό απ’ το Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 56-63, 71-93

Zvezda-Milan | Round 10 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μπασκόνια - Μονακό 75-77

Στην «Buesa Arena» το φινάλε της μεγάλης μάχης ανάμεσα στην Μπασκόνια και τη Μονακό «έσπασε καρδιές», με τους Μονεγάσκους να παίρνουν ένα τεράστιο διπλό με 77-75, χάρις σε ένα τρομερό φόλοου-κάρφωμα του Μπλόσομγκεϊμ στα 2,5΄΄ πριν το φινάλε. Μετά από δύο σερί ήττες η ομάδα του Πριγκιπάτου επέστρεψε στις νίκες και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-4, περιμένοντας πλέον την επόμενη εβδομάδα τον Ολυμπιακό στο «σπίτι» της. Την ίδια ώρα οι Βάσκοι γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από 4 σερί νίκες με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο τους κι «έπεσαν» στο 5-5.

Το ματς ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξεως απ’ την αρχή ως το φινάλε. Η Μονακό έδειχνε να βρίσκει περισσότερες λύσεις προς το φινάλε, με τον Μάικ Τζέιμς να «πυροβολεί» από παντού έχοντας 28 πόντους (5/11 τρίποντα) συν 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Το 70-75 φάνηκε να δίνει μία σχετική ασφάλεια για τους φιλοξενούμενους, όμως οι δύο άστοχες βολές του Άλφα Ντιαλό και το τρομερό τρίποντο του Χάουαντ (18π. 4/7τρίπ.) από τα 8 μέτρα έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία 6΄΄ πριν το φινάλε. Ο Τζέιμς πήρε το τελευταίο σουτ, αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Μπλόσομγκεϊμ καιροφυλαχτούσε και με εντυπωσιακό κάρφωμα χάρισε μία πολύ μεγάλη νίκη στη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-35, 59-62, 75-77

Baskonia Vitoria-Gasteiz-AS Monaco | Round 10 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Εφές - Παρτίζαν 100-94

Με έναν «σεληνιασμένο» Σέιν Λάρκιν (27 πόντοι, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα) και μεγάλη συμπαράσταση απ’ τους Ντάριους Τόμπσον (18π., 3/5τριπ.) και Γουίλ Κλάιμπερν (12π, οι 9 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο), η Αναντολού Εφές επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με τρομερή ανατροπή στην τελευταία περίοδο, επικρατώντας της Παρτίζαν με 100-94 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague. Στο 5-5 «ανέβηκε» η τουρκική ομάδα, που είναι στο όριο των play-in, υποχώρησε στο 4-6 η Παρτίζαν που συνέχισε τα... σκωτσέζικα ντους με εναλλαγές σε νίκες και ήττες.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Αναντολού άρχιζε να βρίσκει ρυθμό μετά τη δεύτερη περίοδο, παρά το γεγονός ότι ο Κλάιμπερν ήταν πολύ άστοχος. Ο Τόμπσον ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της τουρκικής ομάδας, όμως στην τρίτη περίοδο οι Σέρβοι κατάφεραν να «γυρίσουν» τα δεδομένα χάρις τους Καμίνσκι (24π., 4ρ.) και Ντόζιερ (21π., 5 ασ.) και με ένα επιμέρους 14-29 πήραν προβάδισμα 10 πόντων. Η Αναντολού δεν είχε πει ωστόσο, την τελευταία λέξη της. Ο Κλάιμπερν «αφυπνίστηκε» με 7 σερί πόντους, μαζεύοντας τη διαφορά και στη συνέχεια το πήρε... πάνω του ο Λάρκιν. Ο Αμερικανός έπαιξε δύο απίστευτες άμυνες με κλεψίματα πάνω στην μπάλα και με ένα απίθανο επιθετικό σόου (36 πόντους η παραγωγικότητα της τουρκικής ομάδας στην τελευταία περίοδο), οδήγησε την τουρκική ομάδα σε μία τεράστιας σημασίας νίκη στο φινάλε...

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 64-74, 100-94