Stoiximan Basket League, Κολοσσός-Καρδίτσα 73-67: Το «καθάρισε» στο τέλος

Ο Λόντον Περάντες πέτυχε τους τελευταίους επτά πόντους για τον Κολοσσό (3-4) που επικράτησε της Καρδίτσας (0-7) με 73-67 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αφήνοντας τους Θεσσαλούς χωρίς νίκη στην Basket League έπειτα από επτά αγωνιστικές

6033329
Ο Λόντον Περάντες το πήρε πάνω του όταν η Καρδίτσα μείωσε σε 66-64 με τον Γουάιτ στο 1:46 για το τέλος, σκοράροντας τους επόμενους επτά πόντους για τον Κολοσσό που επικράτησε με 73-67 σε ένα απόλυτα ισορροπημένο ματς στο κλειστό της Καλλιθέας.

Έτσι οι Ροδίτες επέστρεψαν στις νίκες ενώ σε ό,τι αφορά τους Θεσσαλούς, παραμένουν στην τελευταία θέση της κατάταξης ως η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στην Basket League.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cx2xrjvl6bk1)

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (19-19, 10'), εκεί οπου ο Λούκα Μπραΐκοβιτς (7π.) κουβάλησε επιθετικά τους Ροδίτες που είχαν πέντε ασίστ για ένα λάθος σε αυτό το διάστημα και σούταραν με 71% στο δίποντο (5/7), δίχως όμως να σκοράρουν πίσω από τα 6.75 (0/5 τρίπ.).

Όσον αφορά την Καρδίτσα, ο Ρομέλο Γουάιτ ήταν σήμειο αναφοράς στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων έχοντας 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Στη συνέχεια ο Τρε ΜακΚάλουμ έκανε το 33-38 για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-38.

Οι Ροδίτες άρχισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 8-2 για το 45-40 με τον Μπραΐκοβιτς ενώ ο Γιώργος Καμπερίδης έφερε το ματς στα ίσα, σκοράροντας για το 52-52 στο 30'.

Το παιχνίδι στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο ήταν απόλυτα ισορροπημένο στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου ο Γουάιτ μείωσε σε 66-64 όμως ο Περάντες πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 69-64 στο 1:29 για το φινάλε! Μάλιστα ο ίδιος έκανε το 73-66 από γραμμή των βολών, κλειδώνοντας την τρίτη νίκη (73-67) για τον Κολοσσό και ρίχνοντας την Καρδίτσα στο 0-7.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 52-52, 73-67.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση του Κολοσσού όταν η Καρδίτσα έκανε την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει το ματς, μειώνοντας σε 66-64 με τον Γουάιτ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές ως το φινάλε, φτάνοντας στη σημαντική νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς ηγήθηκε επιθετικά του Κολοσσού, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους (5/5 βολ., 5/9 δίπ., 1/1 τρίπ.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 26:19.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λόντον Περάντες πέτυχε τους 7 από τους συνολικά 12 πόντους του στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, έχοντας ακόμα 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ρομέλο Γουάιτ σημείωσε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει τη νέα ήττα της Καρδίτσας.

ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ έμεινε στους τρεις πόντους με 1/6 τρίποντα.

Από τους νικητές, ο Πολ Γιόργκενσεν είχε 4 πόντους με 1/7 σουτ εντός πεδιάς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι δυο ομάδες είχαν τον ίδιο αριθμό στα τρίποντα, 7/23 αμφότερες!

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Κολοσσός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (26/11, 17:15) ενώ η Καρδίτσα θα παίξει με το Λαύριο (26/11, 19:00) για την όγδοη αγωνιστική της Basket League.

Από τη Νικαράγουα η πιο όμορφη γυναίκα του κόσμου - Η νέα «Μις Υφήλιος»

Ο «δεκάλογος» του ΣΕΒ για εκπτώσεις και προσφορές εν όψει Black Friday - Επιτρέπονται οι εκπτώσεις «διαρκείας»;

Δεν γνώριζε η Χαμάς για το μουσικό φεστιβάλ όταν μπήκε στο Ισραήλ - Εκτιμήσεις για πυρά και κατά διαδηλωτών από ισραηλινό ελικόπτερο