US Open 2ος γύρος, Τσιτσιπάς - Στρίκερ 2-3: «Κάζο» στη Νέα Υόρκη, αποκλείστηκε από το Νο128 κόσμου!

Μετά από μάχη 4 ωρών ο 21χρονος Ελβετός Ντόμινικ Στρίκερ, πρωτάρης στο US Open, απέκλεισε με 3-2 σετ στον 2ο γύρο τον Στέφανο Τσιτσιπά

tsitsipas_new_arthro
Εκτός συνέχειας στο US Open έμεινε νωρίς (2ος γύρος) ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που έπαιξε υπό το βλέμμα της Μπαντόσα και της μητέρας της ηττήθηκε μετά από 4.04'  με 7-5, 6-7 (2), 6-7 (5), 7-6 (6), 6-3 από τον 21χρονο Ελβετό (Νο128) Ντόμινικ Στρίκερ ο οποίος συμμετέχει για πρώτη φορά στο US Open και έδωσε μάχη στα προκριματικά για να βρεθεί στο ταμπλό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-1 στα σετ αλλά δεν μπόρεσε να κλείσει το 4ο σετ και επέτρεψε στον αντίπαλό του να πετύχει την πρώτη του top-10 νίκη. Μάλιστα ο Ελβετός βρέθηκε πίσω με 5-3 στο 4ο σετ αλλά επέστρεψε...

Stefanos Tsitsipas vs. Dominic Stephan Stricker Highlights | 2023 US Open Round 2

Οι άσοι ήταν 22-11 για τον Έλληνα. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 4/8 (Τσιτσιπάς) και 6/13 (Στρίκερ) ενώ τα αβίαστα λάθη ήταν 42-40 για τον Στέφανο. Οι winners ήταν 78-71 για τον νικητή.

Η Ελλάδα δεν έχει πλέον εκρόσωπο στο US Open αφού μετά την Μαρία Σάκκαρη που έμεινε εκτός από τον 1ο γύρο και ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε στον 2ο.

Ο αγώνας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε 3-2 στο 1ο σετ και με 5-4. Στο 9ο γκέιμ είχε μάλιστα μπρέικ πόιντ για να κλείσει το σετ αλλά ο αντίπαλός του το έσβησε για το 5-5. Ο Ελβετός αιφνιδίασε τον Έλληνα πέτυχε μπρέικ στο 11ο (6-5) και έκλεισε το σετ στο σερβίς του (7-5).

Στο 2ο σετ ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε 3-1 με μπρέικ αλλά ο Ελβετός πήρε αμέσως πίσω το μπρέικ και μείωσε σε 3-2. Ο Τσιτσιπάς έφτασε με δυσκολία στο 5-4 όμως ο αντιπαλός του ισοφάρισε σε 5-5. Ο Στρίκερ έστειλε το 2ο σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Έλληνας έκανε... πάρτι και έκλεισε το σετ στο 7-6 (2).

F4yt_J1XwAkdEd3

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με μπρέικ (2-1) στο 3ο αλλά ο Ντόμινικ Στρίκερ το πήρε πίσω (2-2)! Ο Έλληνας έσβησε μπρέικ (σετ) πόιντ του αντιπάλου του στο 12ο γκέιμ και έστειλε και αυτό το σετ στο τάι μπρέικ.

Ο 25χρονος έκλεισε και το 3ο σετ (7-6(5) και προηγήθηκε με 2-1. Με το καλημέρα στο 4ο σετ ο Στρίκερ έκανε μπρέικ (1-0) και το υπερασπίστηκε με το σερβίς του για το 2-0. Ο Τσιτσιπάς το πήρε πίσω για το 2-2 και εν συνεχεία ισοφαρίστηκε σε 3-3.

F4zRt4oXYAAD81P

Με love service game ο Έλληνας προηγήθηκε με 4-3. Με νέο μπρέικ ο Στέφανος έκανε το 5-3 αλλά ο αντίπαλός του είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 9ο!

Ο Τσιτσιπάς το έσβησε αλλά ο Στρίκερ με την 3η ευκαιρία έφτασε σε μπρέικ (5-4). Ο Ελβετός ισοφάρισε σε 5-5 και σε 6-6 και έστειλε το σετ πάλι στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Στρίκερ επικράτησε με 7-6 (6). Το 5ο σετ άρχισε με μπρέικ (2-0) από τον Ελβετό και με το σερβίς του έφτασε στο 3-0. Μείωσε σε 3-1 ο Έλληνας και εν συνεχεία σε 4-2.

Με love service game ο Ελβετός έκανε το 5-2 και έσβησε μπρέικ πόιντ του Έλληνα στο 8ο για να επικρατήσει με 6-3.

Το δις εξαμαρτείν από το ΝΑΤΟ: Το στρατηγείο της Σμύρνης συγχαίρει την Τουρκία για τη Μικρασιατική καταστροφή

Τραγωδία στην Τήνο - Παππούς 3χρονου που πνίγηκε από σταφύλι: Ήταν με τη νταντά, δεν είχε πρόβλημα υγείας