ΗΠΑ-Ελλάδα 108-86: Φιλότιμη προσπάθεια αλλά ήττα από τους NBAers - Δείτε βίντεο και φωτογραφίες

Ανώτερη σε όλα η ομάδα των ΗΠΑ δεν άφησε και πολλά περιθώρια στην Ελλάδα - Το Σάββατο το τελευταίο τεστ απέναντι στη Γερμανία

usa-hellas-m2
Εκ των πραγμάτων η διαφορά μεταξύ Ελλάδας και ΗΠΑ των 12 NBAers είναι τεράστια. Και σκοπός των τελευταίων φιλικών δεν είναι άλλος από το να δει ο Ιτούδης τον βαθμό ετοιμότητας ενόψει του Μουντομπάσκετ και ταυτόχρονα να υπογραμμίσει τις ατέλειες, τα λάθη και να δουλέψουν οι διεθνείς πάνω σε αυτά μέχρι το πρώτο τζάμπολ της διοργάνωσης.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuvvfzlcbf35)

Επιπλέον ήταν και μια πρόβα ενόψει και του επίσημου αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων την επόμενη εβδομάδα στη Μανίλα. Η Εθνική έχει να κρατήσει από αυτό το ματς το διάστημα της δεύτερης περιόδου και το 12-0 σερί που πραγματοποίησε απέναντι στους Αμερικανούς με αποτέλεσμα να πλησιάσει στις δύο κατοχές. Όμως η αθλητικότητα της Team USA, οι (πολλές) περισσότερες λύσεις αλλά και η ευστοχία του β' ημιχρόνου μετέτρεψαν το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuvt35hksgg9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuvtbg7z4qbt)

Πρώτο και μεγαλύτερο κέρδος από αυτό το ματς ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ο οποίος πρόσφερε και στις δύο πλευρές του παρκέ έχοντας 12 πόντους με 4/5 σουτ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 15 λεπτά συμμετοχής. Δεύτερο κέρδος η -μία ακόμα- πολύ καλή παρουσία του Νίκου Ρογκαβόπουλου, ο οποίος είχε άλλους 12 πόντους με 5/9 εντός παιδιάς και 5 ριμπάουντ. Μαχητικός και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (10π.) ενώ διψήφιοι για την Εθνική μας ήταν επίσης οι Παπαγιάννης (11π.) και Γουόκαπ (11π., 3ριμπ., 2κλ., 1ασ.)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuvtknj8hg4h)

Το ματς: ΗΠΑ – Ελλάδα
Η Team USA έδειξε από την αρχή του αγώνα τις... άγριες διαθέσεις της. Με εξαιρετική άμυνα που δυσκόλευε όλες τι ελληνικές προσπάθειες και transition παιχνίδι άρχισε να χτίζει από νωρίς διαφορά στο σκορ (7-17 στο 5').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuvu4fwxf5mh)

Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν εκείνος που προσπαθούσε να «απαντήσει» στους... συμπατριώτες του αλλά οι Αμερικανοί συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι «κλείνοντας» την 1η περίοδο στο +15 (32-17) έχοντας 71% στα δίποντα έναντι 20% της Ελλάδας και 13 ριμπάουντ περισσότερα (21-8).

Αν και η διαφορά έφτασε και στο +18 (37-19) στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η συνέχεια έμελλε να ήταν διαφορετική.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuvud3bj9akx)

Αφύπνιση και 12-0 σερί η Εθνική
Με πεντάδα τους Γουόκαπ, Λαρεντζάκη, Καλαϊτζάκη, Μήτογλου και Παπαγιάννη, η ελληνική ομάδα έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και προσπάθησε να «απαντήσει» με το ίδιο νόμισμα και δη με παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο. Ο Καλαϊτζάκης ήταν ο παίκτης-κλειδί στην άμυνα σε αυτό διάστημα και με σερί 12-0 η «γαλανόλευκη» μείωσε στους έξι πόντους (37-31) στο 14'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuvudnzf4wsx)

Όμως δεν υπήρχε και συνέχεια. Η Αμερική ανέβασε και πάλι την ένταση στην άμυνα και επανέφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-33) διατηρώντας τον δείκτη του σκορ στο +11 (52-41) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο πρώτο μισό υπήρχε χαώδης διαφορά τόσο στα ριμπάουντ (32-16 οι ΗΠΑ), όσο και στις ασίστ (17-5 υπέρ της Team USA). Σ' ένα ματς όπου στο πρώτο μισό του αγώνα οι Μήτογλου και Παπαπέτρου είχαν 1/10 εντός παιδιάς.

Ο Έντουαρντς ανέλαβε δράση
Το ξεκίνημα της 3ης περιόδου έφερε την υπογραφή του Άντονι Έντουαρντς, ο οποίος πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο οποίος μέσα σε πέντε λεπτά πέτυχε 12 πόντους και έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στο +20 για την Αμερική (49-69) στο 25'. Έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για την Εθνική μας. Ο Ιτούδης ανακάτεψε πολύ την τράπουλα, δοκίμασε διάφορα σχήματα, πειραματίστηκε, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους προκειμένου να δει και να πάρει πράγματα.

5948083
5948084
5948079
5948072
5948070

Φυσικά η διαφορά ποιότητας ήταν τεράστια καθώς οι Αμερικανοί όποτε ήθελαν πίεζαν περισσότερο στην άμυνα και προσπαθούσαν να πάρουν πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Από τη στιγμή που «βρήκαν» και το χέρι τους στα μακρινά σουτ, το μόνο που έκαναν ήταν να... ξεμακραίνουν στο ματς και να ανοίγουν την «ψαλίδα» της διαφοράς φτάνοντας και στο +21.

Η... τελευταία αντίδραση δεν είχε συνέχεια
Αν και το ματς είχε -ουσιαστικά- κριθεί καθώς οι Αμερικανοί έριξαν ταχύτητα στην τελευταία περίοδο, η Εθνική μας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ολιγωρία των αντιπάλων της όπως επίσης και το γεγονός ότι ο Στιβ Κερ επέλεξε την second unit της ομάδας και να επιστρέψει από το -22. Με σερί 9-0 μετέτρεψε το 95-73 σε 95-82 στο 36' και έδειξε να έχει παλμό.

Βέβαια ήταν πολύ... αργά για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, με τον Μπράντον Ίνγκραμ να «γράφει» την «100άρα» της ομάδας του με τρίποντο στα 3:22 πριν από το τέλος για το 100-82. Ο δείκτης του σκορ επέστεψε στην μεγαλύτερη τιμή του (84-106) ενώ η Team USA έφτασε τον δείκτη του σκορ και στο +24 (108-84) για πρώτη φορά στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 85-67, 108-86.

Ελλάδα (Ιτούδης): Παπαπέτρου 9 (2), Μήτογλου 4, Παπαγιάννης 11 (2), Λούντζης 9 (1), Γουόκαπ 11 (3), Αντετοκούνμπο Θ. 4, Λαρεντζάκης 10 (1), Ρογκαβόπουλος 12, Τσαλμπούρης 2, Καλαϊτζάκης Π. 12, Μποχωρίδης 2, Μωραϊτης

*Χατζηδάκης και Παπανικολάου έμειναν εκτός 12άδας στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ένταλμα σύλληψης για οπαδό που ταυτοποιήθηκε από βίντεο της επιδρομής στη Νέα Φιλαδέλφεια

Τι θα μπορούσε να συμβεί με το φλεγόμενο βυτιοφόρο; - Η τραγωδία στα Καμένα Βούρλα

Τρόμος για 59χρονη στη Θεσσαλονίκη, της επιτέθηκε ο γιος της όταν του ζήτησε νερό - «Αν δεν την πάρετε, θα τη βρείτε νεκρή»