La Liga: Ανέβηκε στη 2η θέση η Ατλέτικο, νίκη «χρυσάφι» για τη Χετάφε - Δείτε τα γκολ

Οι Μαδριλένοι επιβλήθηκαν με 5-1 της  Κάντιθ και προσπέρασαν τη συμπολίτισσα Ρεάλ - Τρίποντο ανάσα για τη Χετάφε, «χρυσός» βαθμός για τη Βαλένθια

Collage_Maker-04-May-2023-03-03-AM-2726
Στη 2η θέση της βαθμολογίας της LaLiga ανέβηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης, αφήνοντας πίσω της κατά έναν βαθμό τη Ρεάλ, μετά την εμφατική νίκη της επό της Κάντιθ με 5-1 στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής.

Το τρίτο σερί «τρίποντο» για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε «σφραγίστηκε» πριν φτάσει καν ο αγώνας στο ημίωρο, χάρις στα δύο γκολ του Γκριεζμάν. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν σε άλλα τρία τέρματα με τους Μοράτα, Καράσκο και Μολίνα, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή αγωνιστική τους κατάσταση απέναντι στην Κάντιθ, που μείωσε προσωρινά σε 4-1 με τον Λοθάνο και συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή της.

Resumen de Atlético de Madrid vs Cádiz CF (5-1)

Ανέπνευσε η Χετάφε

Έναν βαθμό πίσω απ' την Κάντιθ, ισόβαθμη με τη Βαλένθια βρίσκεται πλέον η Χετάφε, η οποία νίκησε με 1-0 τη Θέλτα και πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» έπειτα από 6 αγώνες (2 ισοπαλίες, 4 ήττες). Το εύστοχο πέναλτι του Ουνάλ μόλις στο 3ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους Μαδριλένους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Αϊντού στο 77ο λεπτό.

Resumen de Getafe CF vs RC Celta (1-0)

«Χρυσός» βαθμός για τη Βαλένθια

Η Βαλένθια δεν το βάζει κάτω και συνεχίζει να μάχεται για την παραμονή της στη La Liga. Οι Νυχτερίδες απέσπασαν την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 από τη Βιγιαρεάλ, η οποία έχασε έδαφος στο κυνήγι της τετράδας, και πλέον βρίσκονται, έστω και στην ισοβαθμία, εκτός επικίνδυνης ζώνης. Ο Τζάκσον άνοιξε το σκορ για το Κίτρινο Υποβρύχιο στο 62', ενώ το σημαντικό γκολ της ισοφάρισης πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Λίνο δέκα λεπτά αργότερα.

Resumen de Valencia CF vs Villarreal CF (1-1)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής στην ισπανική LaLiga:

Αλμερία-Ελτσε 2-1 (22΄ Λέο Μπαπτιστάο, 52΄ Εμπάρμπα - 90΄+1 Πόνσε)

Μπαρτσελόνα-Οσασούνα 1-0 (85΄ Αλμπα)

Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0 (47΄ Κούμπο, 86΄ Μπαρενετσέα)

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 1-1 (72΄ Λίνο - 62΄ Τζάκσον)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Κάντιθ 5-1 (2΄, 27΄ Γκριεζμάν, 49΄ Μοράτα, 57΄ πέν. Καράσκο, 73΄ Μολίνα - 72΄ Λοθάνο)

Χετάφε-Θέλτα 1-0 (3΄ πέν. Ουνάλ)