Serie A: Ο Βέρντι οδηγεί τη Βερόνα στο... come back της παραμονής, 2-1 τη Μπολόνια - Δείτε τα γκολ

Τρίτο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, που δείχνουν πως στο πιο κομβικό σημείο της σεζόν βρίσκουν τα αποθέματα - Βασικός ο Κυριακόπουλος για τους φιλοξενούμενους

Collage_Maker-22-Apr-2023-12-56-AM-608
Πριν από τρεις αγωνιστικές η Βερόνα έμοιαζε για πολλούς... καταδικασμένη στη μάχη της παραμονής, έχοντας να ανέβει ένα «βουνό» για να μπορέσει να προσεγγίσει τις Σπέτσια και Λέτσε. Παρόλα αυτά η ομάδα του Μάρκο Τζαφαρόνι δεν τα παράτησε και με τη δεύτερη νίκη της στα τελευταία τρία ματς (συν μία ισοπαλία με τη Νάπολι), αυτή τη φορά επί της Μπολόνια με 2-0, έκανε τεράστιο βήμα για να διατηρήσει τη θέση της στη Serie A.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής «μίλησε» δύο φορές ο Σιμόνε Βέρντι. Ο 30χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και με άλλο ένα γκολ στο 62' έδωσε «αέρα» νίκης στη Βερόνα. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντομίνγκες μείωσε στο τελικό 2-1, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο η Μπολόνια στα λεπτά που απέμεναν.

Verona-Bologna 2-1 | Verdi shines at the Bentegodi Stadium: Goals & Highlights | Serie A 2022/23

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Βερόνα-Μπολόνια 2-1 (45΄+6΄ πέν., 62΄ Βέρντι - 90΄+4΄ Ντομίνγκες)