Κύπελλο Γαλλίας: Η Ανεσί έριξε «βόμβα» κι απέκλεισε τη Μαρσέιγ στα πέναλτι - Δείτε τα γκολ

Η ομάδα που βρίσκεται στην 10η θέση της Ligue 2 έκανε την μεγάλη έκπλξηξη μέσα στο Βελοντρόμ - Έκανε το καθήκον της η Τουλούζ, στα ημιτελικά και η κάτοχος του τροπαίου Ναντ

Collage_Maker-02-Mar-2023-01_11-AM
Η προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας ολοκληρώθηκε με την απόλυτη «βόμβα», καθώς η Ανεσί (ομάδα που βρίσκεται στη 10η θέση της Ligue 2) «πέταξε» εκτός ημιτελικών τη Μαρσέιγ, επικρατώντας των Μασσαλών στο «Velodrome» με 7-6 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια)!

Μόλις τρεις μέρες μετά την εντός έδρας «βαριά» ήττα απ' την Παρί Σεν Ζερμέν (3-0), που έβαλε... τίτλους τέλους στη διεκδίκηση του τίτλου της Ligue1, η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ έπεσε «θύμα» τεράστιας έκπληξης κι έχασε και το δεύτερο «μεγάλο» στόχο της σεζόν, γνωρίζοντας έναν ταπεινωτικό αποκλεισμό στο «σπίτι» της.

Κι όμως, τίποτα δεν προμήνυε μία τόσο άσχημη βραδιά για τη Μαρσέιγ, η οποία είχε αποκλείσει στον προηγούμενο γύρο την Παρί και προηγήθηκε 1-0 στο 29' με τον Βερετούτ (από ασίστ του Κλος), όμως δεν «τελείωσε» το ματς και το... πλήρωσε πολύ ακριβά. Η Ανεσί έφερε τα πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο και με τα γκολ των Ντιόν (53') και Μουανγκά (59') «γύρισε» το σκορ.

Στο 84' αστόχησε σε πέναλτι ο Αλέξις Σάντσες κι εκεί που έδειχναν να είναι όλα χαμένα για τους γηπεδούχους, ήρθε το γκολ του 18χρονου Φρανσουά Ρεγκί Μουνγκέ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να φέρει το ματς στα ίσα (2-2) και να στείλει τις δύο ομάδες στη διαδικασια των πέναλτι (στη Γαλλία δεν υπάρχει παράταση σ' όλες τις φάσεις πριν απ' τον τελικό).

Και πάλι όμως η Μαρσέιγ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την (δεύτερη) ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Παρά το γεγονός ότι η Ανεσί έχασε το πρώτο πέναλτι (Κασί), ακολούθησαν δύο χαμένες εκτελέσεις απ' τους Ταβάρες και Μπαλέρντι, που ολοκλήρωσαν το μεγάλο «μπαμ», στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στους «4» του Κυπέλλου.

Résumé : Annecy climatise le Vélodrome et élimine l'OM aux tirs au but