Euroleague: Η Ρεάλ συνέτριψε τη Μακάμπι και η κορυφή χωράει πλέον… πέντε ομάδες - Δείτε βίντεο

Η Ρεάλ διέσυρε στη Μαδρίτη τη Μακάμπι με 98-65 - Ο Πετρούσεφ έκανε μεγάλο ματς στη Βαλένθια και ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε με 75-77 -  Νίκη της Εφές επί της Βιλερμπάν με 78-72

Collage_Maker-07-Jan-2023-12_24-AM
Η Ρεάλ άφησε πίσω της την προ εβδομάδος ήττα της απ’ την Μπασκόνια και συνέτριψε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 98-65 στο «Wizink Center» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague, κλείνοντας ιδανικά τον α’ γύρο της στη διοργάνωση. Στο 11-6 πλέον οι Μαδριλένοι, που δημιούργησαν συνθήκες πενταπλής (!) ισοβαθμίας στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας της Euroleague, με τον Ολυμπιακό πρώτο, τη Ρεάλ 2η, την Μπασκόνια 3η, την Μπαρτσελόνα 4η και τη Μονακό 5η, λόγω των διαφορών στους πόντους. Στο 9-8 κι οριακά εκτός οκτάδας «έπεσαν» οι Ισραηλινοί.

Με όπλο της την εξαιρετική άμυνα, η Ρεάλ πάτησε «γκάζι» από την πρώτη περίοδο, απέκτησε μία διαφορά ασφαλείας 15 πόντων (22-7) και δεν ξανακοίταξε πίσω της... Η απόσταση με την Μακάμπι μεγάλωνε σταθερά ανά δεκάλεπτο, μέχρι το τελικό 98-65, που έδωσε στους «μερένχες» την πιο ευρεία εφετινή νίκη τους. Από 18 πόντους ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Μούσα (4/7 τρίπ.) και Κορνέλιε (4/5 τριπ.) για μία Ρεάλ που «έγραψε» ποσοστό 54,5% έξω από τα 6,75μ. (18/33 τριπ.). Μόνο ο Τζέιλεν Άνταμς με 15 πόντους «διασώθηκε» απ’ το «ναυάγιο» της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 51-34, 78-49, 98-65

Real routs Maccabi! | Round 17, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Μεγάλο διπλό πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στη Βαλένθια, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 77-75 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και κλείνοντας τον α’ γύρο της Euroleague, στο... όριο της οκτάδας με ρεκόρ 9-8. Στο 7-10 «έπεσαν» οι «νυχτερίδες» που γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους και τρίτη στα τελευταία 4 ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σταθερό προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Φίλιπ Πετρούσεφ (25π. 9ρ.) και Νεμάνια Νέντοβιτς (19π., 6 ασίστ) να σηκώνουν όλο το βάρος στην επίθεση της σερβικής ομάδας και να «μιλούν» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Από την άλλη πλευρά η Βαλένθια είχε σε πολύ κακή βραδιά τον Ντούμπλιεβιτς (2 πόντοι) και παρά τις προσπάθειες του Κρις Τζόουνς (16π.), δεν μπόρεσε να βρει τα «μεγάλα» σουτ στο φινάλε του αγώνα...

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-47, 58-61, 75-77

Η Αναντολού Εφές φιλοξένησε τη Βιλερμπάν στην Κωνσταντινούπολη και παρόλο που είδε την αντίπαλό της να ελέγχει το μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στη νίκη (78-72) με Κλάιμπερν και Μίτσιτς.

Η εικόνα της Βιλερμπάν στο παρκέ του Sinan Erdem έδινε της εντύπωση «μαχητών», όμως οι τελευταίοι... επιζώντες αναδείχθηκαν οι παίκτες του Αταμάν. Η Εφές βρέθηκε να κυνηγά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και στην κατάλληλη στιγμή είχε την απάντηση και πήρε τη νίκη με 78-72.

Ο Κλάιμπερν σκόραρε το πρώτο εντός παιδιάς σουτ στο 37ο λεπτό για το προβάδισμα μετά την αρχική περίοδο, ο Μίτσιτς ευστόχησε σε τρίποντο και κάπως έτσι η ιστορία γράφτηκε υπέρ των Τούρκων, σβήνοντας παράλληλα την εμφάνιση των δύο ενδιάμεσων δεκαλέπτων.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-36, 52-58, 78-72

Clyburn, Micic lead Efes comeback! | Round 17, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Ο επιθετικός πλουραλισμός και η εντυπωσιακή κι άκρως αποτελεσματική άμυνα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο (8 κλεψίματα, παθητικό μόλις 6 πόντων), έδωσε το απαιτούμενο «καύσιμο» στην επίθεση του Ολυμπιακού για να πάρει διαφορά 15 πόντων και να φτάσει στη δεύτερη σερί νίκη του κι ενδέκατη συνολικά στην εφετινή Euroleague, κλείνοντας πανηγυρικά τον α’ γύρο της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 82-66 της Αρμάνι Μιλάνο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, υπερασπίστηκαν την έδρα τους και πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας, σε μία φοβερή «συγκατοίκηση» μαζί με τις Μπασκόνα, Μπαρτσελόνα  Μονακό και Ρεάλ

Defense makes difference for Olympiacos! | Round 17, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Σε αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στη Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: