Stoiximan Basket League, Προμηθέας - Ολυμπιακός 72-102: Νέα κατοστάρα και 2-0 στους ημιτελικούς!

Ο Ολυμπιακός «σκόρπισε» και δεύτερη φορά τον Προμηθέα (102-72) στα ημιτελικά και απέχει μία νίκη από την παρουσία του στους τελικούς του πρωταθλήματος της Basket League

5614897
Ο Ολυμπιακός όπως και στον πρώτο ημιτελικό έτσι και στον δεύτερο παρουσιάστηκε σαρωτικός, διέλυσε τον Προμηθέα με 72-102 και έκανε το 2-0. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απέχει μόλις μία νίκη από τους τελικούς πρωταθλήματος με το Game 3 να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 6 Ιουνίου.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να ξεκινούν το παιχνίδι με πληγωμένο τον εγωισμό τους από την βαριά ήττα του Game 1 και προηγήθηκαν με 11-8 (6'). Βεζένκοβ και Μάρτιν από τη μία πλευρά, Αγραβάνης και Γκραντ από την άλλη διατηρούσαν τις ομάδες τους κοντά στο σκορ (16-16, 9').

Ο Ολυμπιακός ήταν η πρώτη ομάδα που ξέφυγε στο σκορ. Η παρουσία του Σλούκα πρόσφερε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και σκορ ενώ ο Έισι με 2/2 τρίποντα βοήθησε για το 24-33 (15'). Ο Προμηθέας δυσκολευόταν να σκοράρει επιμένοντας σε μακρινά σουτ και σιγά σιγά οι Πειραιώτες ανέβασαν την διαφορά σε πιο ασφαλές επίπεδο αφού Ουόκαπ και Βεζένκοβ ευστόχησαν από τα 6.75 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 31-46.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckf00kvugkex)

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν και στην τρίτη περίοδο τον καλό ρυθμό με τον οποίο είχαν πάει στα αποδυτήρια. Το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο και στην μπροστινή πλευρά του γηπέδου η μπάλα ακούμπησε με συνέπεια στον Φαλ χάρη στον οποίο έγινε το 37-56 (24'). Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να προβάλλουν οποιαδήποτε αντίσταση και ο Ολυμπιακός σκόραρε σχεδόν σε κάθε κατοχή μετατρέποντας τοπ σκορ σε 39-65 (25'). Το διάστημα μέχρι να λήξει η συγκεκριμένη περίοδος χαρακτηρίστηκε από ελεύθερο μπάσκετ με το ένστικτο των παικτών να τους οδηγεί και τους Φόστερ και Μάρτιν να ανεβάζουν τους πόντους τους (53-75, 30').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckezgvj440ix)

Με την διαφορά στα ύψη, οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν να κάνουν απλά τα αυτονόητα στο παρκέ. Αυτονόητα τα οποία όμως πρόσφεραν τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (Παπανικολάου, Λαρεντζάκης, Βεζένκοβ) και το ταμπλό έγραψε 59-90 (34'). Το μοναδικό ερωτηματικό ήταν αν θα έφτανε ο Ολυμπιακός τους 100 πόντους κάτι το οποίο κατάφερε τελικά ο Ζαν Σαρλ με κάρφωμα δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckez7pdqjry9)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Από την δεύτερη περίοδο κρίθηκε ο νικητής αφού ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με double σκορ στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο (13-26) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας και βάθους στα ρόστερ,

O MVP: Ο Βεζένκοβ πρόσθεσε ένα ακόμη double double (20π., 10ριμπ.) ενώ πολύ καλός ήταν ο Μάρτιν με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σίμπσον σε 24:16 έμεινε άποντος με 0/5 σουτ. Γενικά με εξαίρεση τον Φόστερ οι γηπεδούχοι απογοήτευσαν.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σλούκας πρόσφερε 8 πόντους και 6 ασίστ ενώ ο Λαρεντζάκης σκόραρε 9 πόντους και προσπάθησε αρκετά στην άμυνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Όπως στο Game 1 έτσι και στο Game 2 σκόραραν και οι 12 παίκτες του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες μοίρασαν 25 ασίστ και είχαν 13/30 τρίποντα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Περισσότεροι από 3.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στην Πάτρα, μία μέρα μετά τους 4000 που παρακολούθησαν το Λάρισα – Παναθηναϊκός.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο παιχνίδι με τον Προμηθέα έδειξε τις άγριες διαθέσεις που έχει με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Υψηλό επίπεδο συγκέντρωσης και κυρίως υψηλό επίπεδο ενέργειας στην άμυνα και στην επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102