Stoiximan Basket League, Λάρισα - Ιωνικός 86-84: Σώθηκαν οι Νικαιώτες

Η Λάρισα υπέταξε τον Ιωνικό με σκορ 86-84 και τερμάτισε στην έκτη θέση της τελικής κατάταξης ενόψει playoffs της Basket League - Σώθηκαν οι Νικαιώτες μετά την ήττα του Ηρακλή από τον Παναθηναϊκό

5596598
Ο Στέφαν Μούντι κουβάλησε τη Λάρισα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ιωνικό, σημειώνοντας τους 11 από τους 19 πόντους των Θεσσαλών σε αυτό το διάστημα!

Παρά τις προσπάθειες του Αμερικανού γκαρντ των γηπεδούχων (1/1 δίπ., 3/3 τρίπ.), οι Νικαιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-21 με μπροστάρη τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ακολούθως, τα back-to-back τρίποντα των Αρσενόπουλου - Τζόλου έκαναν το 24-30 για τον Ιωνικό ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος σκόραρε για το +8, κάνοντας το 34-42 στα 2:57 για το ημίχρονο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 46-46 ενώ ο Μούντι ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Λάρισα, μετρώντας 26 πόντους με 7/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjzlq1j04j7d)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjzlkrw2ua5d)

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στην τρίτη περίοδο που έκλεισε στο 69-64 για τους Θεσσαλούς ενώ ο Γιάνις Μπέρζινς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 72-64 της Λάρισας στο 32'. Ο Ιωνικός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 72-70 με τον Χάμιλτον στο 34', ο Μόουζες έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 77-77 κι εν συνεχεία ο Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 79-80 στα 2:55 για το φινάλε!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjzkynwcvmzl)

Ο Κρουμπάλι κέρδισε φάουλ από τον Γκιουζέλη και ισοφάρισε σε 81-81 στο 1:18 με 2/2 βολές. Στην επόμενη φάση ο Αρσενόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 81-84 όμως η Λάρισα απάντησε με σερί 5-0 για το 86-84 με το τρίποντο του Μπέρζινς στα 30.7". Ο Μόουζες δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση και η Λάρισα πανηγύρισε τη νίκη και κατέλαβε την έκτη θέση στην τελική κατάταξη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjzjuyidyw9l)

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 46-46, 69-64, 86-84.

Θρίλερ με νεκρή ηλικιωμένη από φωτιά στο Παλαιό Φάληρο - Συνελήφθη ο γιος της

Βουτιά θανάτου στη Μαγιόρκα: Τουρίστας πήδηξε από ύψος 25 μέτρων και σκοτώθηκε - Τον τραβούσε βίντεο η σύντροφός του

Ολοκληρώνεται το παζλ της δολοφονίας της Τζωρτζίνας - Οι μαρτυρίες που «καίνε» την Ρούλα Πισπιρίγκου