Coppa Italia: Στον τελικό με... άνεση η Γιουβέντους και «Derby d'Italia» μετά από 57 χρόνια - Δείτε τα γκολ

Η Γιουβέντους «ζευγάρωσε» τις νίκες της κόντρα στη Φιορεντίνα και πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα διεκδικήσει το «repeat» κόντρα στην πρωταθλήτρια, Ίντερ

juve
Η Γιουβέντους είναι έτοιμη να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο της στο Coppa d' Italia, στον τελικό της 11ης Μαΐου με την Ίντερ, καθώς νίκησε και στον δεύτερο ημιτελικό τη Φιορεντίνα με 2-0, «σφραγίζοντας» την παρουσία της στο καταληκτικό ματς της διοργάνωσης για 21η φορά στην Ιστορία της και τρίτη σερί.

Οι "βιόλα" ήθελαν ένα γκολ νωρίς για να επαναφέρουν το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία, όμως "έπεσαν" πάνω σε έναν εξαιρετικό Περίν, ο οποίος κράτησε όρθια την εστία της "Μεγάλης Κυρίας" με σπουδαίες επεμβάσεις. Στο 32' ο Μπερναντέρσκι έδωσε προβάδισμα στη "Γιούβε" και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντανίλο διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με τους "μπιανκονέρι" να διεκδικούν πλέον το 15ο Κύπελλο της Ιστορίας τους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ιταλίας (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) έχει ως εξής:

Ίντερ-Μίλαν 3-0 (0-0)

Γιουβέντους-Φιορεντίνα 2-0 (1-0)

Juventus 2-0 Fiorentina | Juventus Will Meet Inter in the Coppa Final! | Coppa Italia 2021/22