Stoiximan Basket League, Λάρισα - ΑΕΚ 82-65: Μάριτς και Γκριν έβαλαν «μπλόκο» στη «Βασίλισσα»

Η Λάρισα (5-9), πήρε μεγάλη νίκη στη Basket League καθώς επικράτησε της ΑΕΚ (6-8) με σκορ 82-65, με τον Μάριν Μάριτς να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και τον Ντεβόντε Γκριν να εκτελεί από το τρίποντο - Αποβλήθηκε ο Στέφανος Δέδας με δύο τεχνικές ποινές στον πάγκο

5509673
Η Λάρισα πήρε τη νίκη και τη διαφορά απέναντι στην ΑΕΚ με 82-65, έχοντας τον Μάριν Μάριτς κυρίαρχο στις δύο ρακέτες και τον Ντεβόντε Γκριν εκτελεστή στα κρίσιμα σημεία.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με τρεις σημαντικές απουσίες (Ανγκόλα, Παππάς, Ράουτινς) και ροτέισον 8 παικτών. Με τη Λάρισα να έχει περισσότερες λύσεις σε ένα ματς που είχε μπόλικα νεύρα, και τέσσερις τεχνικές ποινές, όλες στην πλευρά της ΑΕΚ. Και την αποβολή του Στέφανου Δέδα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chuclswxh4up-sf)

Σχεδόν ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο στη Λάρισα. Η ΑΕΚ, παρά τις πολλές και σημαντικές ελλείψεις (Ανγκόλα, Παππάς, Ράουτινς) πήρε την επιλογή που ήταν μπροστά της: χαμηλό σκορ και αρκετή άμυνα.

Η Λάρισα δεν διέθετε τη... σπίθα του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, αλλά προσαρμόστηκε στη διαφορετικότητα του αγώνα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με δύο σουτ τριών πόντων (Κολόμ, Χάμερ), με τη Λάρισα να προσπαθεί να χτυπήσει το ματς κοντά στο καλάθι. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 16-9, χάρη σε ένα λέι απ του Πετρόπουλου (2:33 πριν το τέλος της 1ης), αλλά δεν ήταν δυνατό να διατηρήσει και τη διαφορά.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-15, χάρη σε ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων.

Η 2η περίοδος δεν διαφοροποιήσει το ρυθμό. Ήταν περισσότερες οι σετ επιθέσεις, παρά οι αιφνιδιασμοί. Η Λάρισα είδε τον Τσαϊρέλη να παίρνει πρωτοβουλίες και να τελειώνει φάσεις κοντά στο καλάθι και τον Χάντσον να δίνει λύσεις από το τρίποντο.

Ενώ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις δεύτερες επιθέσεις (9 πόντους) και επέλεξε να δώσει χώρο στον Φιλιππάκο για να απειλήσει κοντά στο καλάθι. Η Λάρισα έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά 4 πόντων, 35-31.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Μάριν Μάριτς. Ο σέντερ της Λάρισας έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, σκοράροντας και παίρνοντας ριμπάουντ, σε άμυνα και επίθεση.

Η επιθετική συγκομιδή του Μάριτς επέτρεψε στη γηπεδούχο να διατηρεί προβάδισμα 5-6 πόντων μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο του Γκριν (40 δεύτερα πριν το φινάλε) έκανε το 59-50, τη μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων.

Ωστόσο, η 4η και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντες... βόμβες της Λάρισας, μία από τον Γκριν και άλλη μία του Ζάρα, για το +12 (62-50).

Ο Ντεβόντε Γκριν βρήκε ξανά στόχο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, ευστοχώντας και στη βολή από την τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η Λάρισα να ξεφύγει με 14 πόντους (66-52)!

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του αρχηγού της, Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους - και έγινε σε εκείνο το χρονικό σημείο ο πρώτος παίκτης της ΑΕΚ με διψήφιο αριθμό πόντων - έκανε το σκορ 66-55.

Οι βολές έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, με τη Λάρισα να έχει 26/37 και την ΑΕΚ 18/28. Με τις δύο ομάδες να έχουν διαστήματα όπου έπαιρναν σκορ μόνο από τις βολές.

Ο Χάμερ με κλέψιμο και αιφνιδιασμό, έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10, (68-60), όμως ο Χάντσον επανέφερε τη διαφορά ξανά στους 10 (70-60).

Η αποβολή του Δέδα
Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, σε μία «κοκορομαχία» του Μαυροειδή με τον Μούντι (οι οποίοι είχαν μία αντιπαράθεση νωρίτερα), ο πάγκος της ΑΕΚ δέχτηκε δεύτερη τεχνική με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Δέδας. Αμφότεροι οι παίκτες τιμωρήθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ. Μάλιστα, ο Δέδας κατά την αποχώρησή του διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές.

Και το σκορ διαμορφώθηκε σε 74-60. Δύο λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΚ έχασε και τον Έρικ Γκρίφιν με πέντε φάουλ, μένοντας ουσιαστικά με επτά επιλογές.

Με 1:42 στο ρολόι δόθηκε και άλλη τεχνική ποινή στον πάγκο της Ένωσης, με τη βολή του Μούντι να φέρνει τη διαφορά στους 14 πόντους (78-64) και ουσιαστικά να κρίνει το ματς.

To φινάλε του αγώνα είχε μπόλικη ένταση, με τον Νώντα Παπαντωνίου να είναι έξαλλος με κάποιο μέλος από την ομάδα της ΑΕΚ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όπου η Λάρισα ξεκίνησε με δύο απανωτά τρίποντα και ξέφυγε με 12 πόντους (62-50).

ΟΙ ΜVPs: Ο Μάριτς είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 31:23 στο παρκέ. Και ο Ντεβόντε Γκριν έδωσε λύσεις από την περιφέρεια με 16 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Δημήτρης Φλιώνης είχε 1/10 σουτ (0/5 τριπ.) σε 21:53.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 12 πόντους και πολλές κερδισμένες μάχες. Πάντως, αποχώρησε με διάστρεμμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 8/16 τρίποντα της Λάρισας.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η ΑΕΚ έχει επικρατήσει με διαφορά 12 πόντων (81-69). Η Λάρισα κάλυψε τη διαφορά και έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, με τις δύο ομάδες να χωρίζει μία νίκη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αποβολή του Στέφανου Δέδα στο τέλος της 4ης περιόδου και η επεισοδιακή αποχώρησή του.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΑΕΚ έπεσε θύμα των απουσιών της για ένα ακόμη ματς. Απουσίασαν τρεις παίκτες που μπορούν να δώσουν σκορ. Η Λάρισα έπαιξε στο ρυθμό της ΑΕΚ, άντεξε μέχρι το τέλος και με το 50% στο τρίποντο πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-31, 56-50, 82-65