Πόρτο-Μπενφίκα 3-1: Οι «Δράκοι» πέταξαν στην κορυφή και έβγαλαν τους «Αετούς» εκτός τροχιάς - Δείτε τα γκολ

Ακόμα μια τριάρα για την Πόρτο σε φετινό ντέρμπι με την Μπενφίκα, με την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο να επικρατεί μετά το Κύπελλο και στο πρωτάθλημα και να πιάνει τη Σπόρτινγκ στην κορυφή βγάζοντας εκτός μάχης τίτλου την ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου

porto
Απόλυτο αφεντικό στο μεγάλο ντέρμπι με την Μπενφίκα αποτελεί τη φετινή σεζόν η Πόρτο! Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο υποδέχτηκε τους «αετούς» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και μετά την τριάρα (3-0)-πρόκρισης στο Κύπελλο, έριξε ακόμα μία (3-1) αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.

Σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο πρώτο μέρος -κι αφού ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ το γκολ που σημείωσε ο Πέπε στο 23'-, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στην τελική του ευθεία, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι 2-0. Στο 34' ο Βιέιρα βρέθηκε σε διαγώνια θέση, περνώντας με συρτό σουτ την μπάλα κάτω από τα πόδια του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (φέρει ευθύνη), ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός για τους «αετούς».

Η Πόρτο δεν άφησε το μομέντουμ της ανεκμετάλλευτο και μόλις τρία λεπτά αργότερα (37'), ύστερα από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά και σέντρα του Οτάβιο, ο Πεπέ πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Δεν πρόλαβε να συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο και η Μπενφίκα μείωσε το σκορ χάρη σε κοντινό πλασέ του Γιάρεμτσουκ (46'). Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σ' αυτό το γκολ, καθώς μόλις τρία λεπτά αργότερα (48') ο Αλμέιδα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Η Πόρτο κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό της πλεονέκτημα, όχι μόνο με τη διαχείριση του σκορ, αλλά πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ με τον Ταρέμι στο 69' για το τελικό 3-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cgt0jgxxech5-se)

Στις αναμετρήσεις της μέρας που προηγήθηκαν, η Μπράγκα έστησε «πάρτι» (0-6) φιλοξενούμενη από την Αρούκα, με τον Ολιβέιρα να πετυχαίνει χατ-τρικ (5', 12', 26') και τον 16χρονο Φερνάντες να σημειώνει άλλα δύο (74' και 80'), έχοντας περάσει ως αλλαγή στο 62'. Στο μεσοδιάστημα (71'), ο Μεδέιρος είχε κάνει το 0-4 με εκτέλεση πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα, η Πάσος Φερέιρα επικράτησε 2-1 υποδεχόμενη τη Σάντα Κλάρα (69', 82' Ντενίλσον – 41' Μορίτα).

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:

Τρίτη (28/12)

Τοντέλα-Ζιλ Βιθέντε 0-3 (58' Μουρίλο, 77' Μπουένο, 90'+3' Χαν)

Μαρίτιμο-Βιτζέλα 2-0 (54' πέν. Ζοέλ, 72' Γκιτάν)

Μορεϊρένσε-Εστορίλ 1-0 (28' Μαρτίνς)

Τετάρτη (29/12)

Γκιμαράες-Μποαβίστα 1-1 (80' Εστουπινιάν – 85' Ιλόρι)

Σπόρτινγκ-Πορτιμονένσε 3-2 (65', 76', 83' Παουλίνιο – 21' αυτ. Ρέις, 90'+2' Ποσινιόλο)

Πέμπτη (30/12)

Πάσος Φερέιρα-Σάντα Κλάρα 2-1 (69', 82' Ντενίλσον – 41' Μορίτα)

Αρούκα-Μπράγκα 0-6 (5', 12', 26' Ολιβέιρα, 71' πέν. Μεδέιρος, 74', 80' Φερνάντες)

Πόρτο-Μπενφίκα 3-1 (34' Βιέιρα, 37' Πεπέ, 69' Ταρέμι - 47' Γιάρεμτσουκ)