Serie A, Τορίνο - Σασουόλο 3-2: Απίθανη ιστορική ανατροπή με τρία γκολ σε 15 λεπτά

Η Τορίνο έχανε 0-2 από τη Σασουόλο μέχρι το 77', αλλά έφτασε σε απίθανη ανατροπή και τη νίκη (3-2) με δύο γκολ του Τζάτζα (πέρασε στο 72' και σκόραρε στο 77' και το 90+2') και ένα του Μαντραγκόρα, παίρνοντας βαθιά ανάσα και βγαίνοντας εκτός ζώνης υποβιβασμού στην Serie A -Πρώτη φορά μετά το 1983 που ανατρέπει ματς ευρισκόμενη δύο γκολ πίσω στο σκορ

Torino
Η Τορίνο υποδέχτηκε το μεσημέρι της Τετάρτης (17/3) τη Σασουόλο σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Serie A και βρέθηκε να χάνει 0-2 στο 38ο λεπτό από δύο γκολ του Μπεράρντι.

Ο 26χρονος άνοιξε το σκορ για τους «νεροβέρντι» στο 6ο λεπτό και διεύρυνε το προβάδισμά τους στο 38ο. Το 0-2 παρέμεινε μέχρι το 77ο λεπτό και όλα έδειχναν απόδραση των φιλοξενούμενων από το Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9zq2fhe8a35-sf)

Η «γκρανάτα», όμως, δεν είχε «πει» την τελευταία της λέξη. Με τρία γκολ στο τελευταίο τέταρτο του ματς έφτασε σε απίθανη ανατροπή και τη νίκη (3-2). Ο Σιμόνε Τζάτζα μείωσε στο 77ο λεπτό και Ρολάντο Μαντραγκόρα στο 86ο ισοφάρισε.

Ο Τζάτζα στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου (90+2') πέτυχε και δεύτερο γκολ χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του. Η Τορίνο πήρε βαθιά ανάσα. Βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης με ματς λιγότερα μάλιστα! Είναι η πρώτη φορά μετά το 1983 και το ντέρμπι με τη Γιουβέντους που η Τορίνο ανατρέπει ματς ευρισκόμενη με δύο γκολ πίσω στο σκορ!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9zr7n0wi93l-sf)

Είναι στην 17η θέση με 23 βαθμούς (σε 26 ματς), ενώ η 18η Κάλιαρι έχει 22 (σε 27 ματς) και η Πάρμα 19 (επίσης σε 27 ματς). Για τη Σασουόλο, στον πάγκο της οποίας έμεινε ο Κυριακόπουλος, έτσι κι αλλιώς η έξοδος στην Ευρώπη έμοιαζε δύσκολη. Πλέον είναι αδύνατη καθώς βρίσκεται στο -11 από τη Ρόμα.

ΤΟΡΙΝΟ (Ντάβιντε Νίκολα): Σίριγκου - Ίτσο, Λιάνκο, Μπρέμερ (56' Γκόγιακ) - Ανσάλντι, Μούρου (46' Βόιβοντα) - Λούκιτς (46' Βέρντι), Μαντραγκόρα, Ρινκόν (72' Τζάτζα) - Σανάμπρια, Μπελότι (88' Μπονατσόλι).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ (Ρομπέρτο ντε Τζέρμπι): Κονσίλι, Τόλιαν, Μάρλον, Φεράρι, Ροζέριο, Ομπιάνγκ, Μανιανέλι (61' Λοκατέλι), Μπεράρντι (76' Πελούζο), Ντεφρέλ (51' Τραορέ), Τζούριτσιτς (61' Μπόγκα), Καπούτο.

Ειδήσεις σήμερα

Ο Πολ Γκασκόιν «κούφανε» τους πάντες με τα ακατάληπτα ιταλικά του σε ριάλιτι - Δείτε βίντεο

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Λάμπης Κωνσταντινίδης βάζει... θεσσαλονικιώτικη υπογραφή στη Γαλλία

«Κόλαση» στην ΕΠΟ με νέο υποψήφιο πρόεδρο και τέσσερις παλαίμαχους υποψήφιους για την Εκτελεστική!